תיאוריית הקונספירציה של עולם האיגרוף

נוכחותו של אדם לא מוכר בקרבת שולחן השיפוט בקרב בו איבד את חגורותיו ללמונט פיטרסון, גורמת לאמיר קאן להאמין כי נפל קורבן למזימה אפלה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

שמו מוסטפה אמין. הוא מנהל עסקיו של המתאגרף האמריקאי מייקל האנטר, ואולי מחזיק בתפקיד ב-IBF, אחד מארגוני האיגרוף הגדולים. מה תפקידו? מה הוא עושה ביום יום? מה מקור פרנסתו? נראה שהשאלות הללו משניות. השאלה המרכזית היא מה עשה שם, ב-10 בדצמבר, בצדי הזירה בוושינגטון.

מאז הפסיד ללמונט פיטרסון את תאריו העולמיים במשקל מעורב-קל מטעם WBA ו-IBF, ממשיך אמיר קאן להתלונן. בתחילה היו אלו תלונות נגד שופט הזירה, ג'ו קופר, שבשני סיבובים העניש אותו בנקודה בגין דחיפת יריבו. עתה מדובר בנושא אחר, ולמרות שאין כל הוכחה להטיית תוצאות הקרב, נראה שלטענותיו של המתאגרף הבריטי יש ביסוס. הפרשה אפילו זכתה לשם הולם: קאנספירציה.

ביום חמישי, בסדרת הודעות בטוויטר, הציג קאן קטעי וידאו ותמונות סטילס בהם מודגשת נוכחותו של אדם לא מוכר, חובש כובע שחור, במהלך הקרב. בתחילה הוא מתיישב לצד הזירה לפני שמייקל וולש, המפקח על הקרב מטעם WBA, מקימו. איש המסתורין עובר לאחור ומתיישב בין אביו של קאן לבין אוסקר דה לה הויה, מתאגרף העבר והמייסד של חברת האמרגנות "גולדן בוי", שקאן נמנה על מתאגרפיה, אבל כבר בסיבוב השני הוא חוזר קדימה. עד סוף הקרב יושב האדם ליד וולש ושאר אנשי שולחן השיפוט (מפקחי הארגונים ו-ועדת האיגרוף המקומית), אליו מתנקז הניקוד שמעניקים שלושת השופטים הפזורים סביב הזירה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

זה לא מסתכם בכך. איש המסתורין נראה משוחח עם וולש במהלך הקרב. מעבר לכך, גם נראית החלפת ניירות בה מעורב האדם. הוא מעביר פתק לאורך השולחן, ובשלב מסוים מרים מה שעשוי להיות אחד מכרטיסי הניקוד, שתוצאותיהם מכריעות את הקרב בהיעדר נוק-אאוט.

כך קרה אחרי 12 סיבובים. שופט אחד, נלסון ואסקס, העניק לקאן ניצחון 110-115. האחרים, ואלרי דורסט וג'ורג' היל, קבעו 112-113 לפיטרסון והעניקו לו את התארים. לקינוח, טוענים במחנה קאן, נראה האדם החשוד נכנס לזירה וחוגג עם אנשי המנצח. "זו הסיבה שאני רוצה לדעת מי הוא ומדוע ישב ליד השופטים, מדוע העביר ניירות, מדוע התעסק בדברים", אומר קאן, "החוק הוא שכאשר השופטים עובדים, איש אינו רשאי לגעת בניירות או בכרטיסי הניקוד. האם אלה היו כרטיסי הניקוד? זה מה שאני רוצה לדעת".

בעקבות הדברים הודו ב-WBA שאינם יודעים מיהו האדם האמור. ז'ילברטו חסוס מנדוסה, מסגני הנשיא של הארגון, האשים את ועדת האיגרוף בוושינגטון בארגון קלוקל של האבטחה וטען שוולש ניסה להרחיקו מהמקום, ללא הצלחה. גם אנשי פיטרסון לא ידעו במי מדובר. את התשובה סיפקו אנשי IBF, שסיפרו - לפי המחנה של קאן - כי מדובר במוסטפה אמין, העובד בארגון. הבעיה שלמרות שקיבל אישור כניסה לקרב, הוא לא היה קשור אליו וכלל לא עבד באותו ערב.

הרבה עשן

אם שואלים את פרדי רואץ', המאמן המפורסם שעובד גם עם קאן, אמין מפוקפק. "הוא מגיע לאולם האימונים שלי. הוא הגיע למרכז האימונים האולימפי של ארצות הברית, ופעם גרמתי לכך שיוצא מהמקום. אמרתי למאמנים כי אין סיבה שיהיה כאן", סיפר רואץ' ל-BBC, "הוא מגיע לאולמות איגרוף ומדבר עם מתאגרפים של אנשים אחרים, למרות שנאמר לו מספר פעמים לא לעשות זאת. אמין לא חבר בשום ארגון איגרוף, אין שום סיבה שיהיה בצדי הזירה".

אמין שותק בינתיים. כך גם וולש. כל הטענות של קאן מאז הקרב נראו בכייניות. היו תלונות על כך שבכרטיס הניקוד של היל נראו מחיקה ותיקון לרעת קאן, מ-10 נקודות על הסיבוב השביעי ל-8. בהתחשב בכך שבאותו סיבוב נענש בנקודה ושגם שאר השופטים העניקו לבריטי 8, ספק אם נעשה כאן דבר פגום. גם קשה לראות בעיה בדקות הארוכות שחלפו בין סיום הקרב לבין ההכרזה על המנצח.

אלא שכאן מדובר בדבר אחר. "יש הרבה עשן, ויותר ויותר עשן יוצא ככל שאנחנו חופרים עמוק יותר", אמר ריצ'רד שייפר, מנכ"ל "גולדן בוי", "יש הרבה סימני שאלה עליהם יש לענות. אם לא, יהיו לי חשדות". חבר של אמין טען: "הבחור נמצא בחוגי האיגרוף עשורים. אין סיכוי שיטה תוצאת קרב. זה יעלה לו במוניטין, בהכל. חייב להיות הסבר הגיוני למה שקרה בקרב".

בפועל, מה שקרה חשוב פחות. מאז ההפסד לוחצים אנשי קאן על פיטרסון לקיים קרב נוסף בין השניים, ללא הועיל. זו, לטענת המפסיד, הסיבה שבחר לפרסם את הדברים כעת. זה עובד. אנשיו של קאן אמנם מקווים להוביל לביטול מוחלט של תוצאת הקרב הקודם ולהחזרת תאריו, אבל הקרב הבא הוא העיקר.

לפי שייפר, ב-WBA כבר החליטו להורות על קרב חוזר. מנדוסה אף הביע תמיכה בכך והסביר: "צריך להבטיח הגינות, לוודא כי אף אדם שאינו מעורב ישירות יוכל לשבת ליד השולחן. איני יכול לקחת דבר מפיטרסון, אבל הרבה דברים הופכים את הקרב לשנוי במחלוקת". ב-IBF שותקים עד לדיון בערעור של קאן ב-18 בחודש. במידה שיסכימו, לא יוכל פיטרסון להיכנס לזירה עד שיעניק לקאן קרב נוסף.

בעוד שבמחנה של פיטרסון ממעטים לדבר, טוענים לחפותם המוחלטת בעניין ומתעקשים כי זכייתו של האמריקאי נקייה, קאן לא שותק לרגע. "בואו נראה אם וולש או אמין ידברו, הם יודעים את האמת", אמר, "אני חושב שהעולם סבור שאני ראוי לקרב חוזר כי אני יודע שהיחס אלי היה בלתי הוגן. אני פשוט רוצה הזדמנות, במקום ניטרלי, להוכיח לאוהדים שאני האלוף האמיתי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ