קלייסטרס: "לא משנה מה יקרה, זכיתי לקריירה שנייה נהדרת"

הפציעות מהן סבלה בשנה שעברה מחזקות אצל קים קלייסטרס את ההכרה שהפרישה הסופית קרובה ("היו הרבה רגעים בהם חשבתי שזה נגמר"), אבל לבלגית בת ה-28, שירשה מאביה המנוח את החיבה למקום הראשון, עדיין נותרו מספר שאיפות. לזכות בפעם האחרונה באליפות אוסטרליה, למשל

דונלד מקריי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד מקריי, גרדיאן

"בשנה האחרונה היו הרבה רגעים בהם חשבתי שזה נגמר", אומרת קים קלייסטרס על הקשיים הפיסיים, שממשיכים לאיים בקטיעת אחד מסיפורי הקאמבק המרשימים בספורט המקצועני. "ברגעים האלה חשתי מאוכזבת ומדוכאת, בגלל שנראה כי כל העבודה הקשה שהשקעתי בוזבזה. אבל הרגעים האלה חלפו והמוטיבציה לחזור לשיקום שבה. עבדתי ממש קשה, וזה בהחלט לא היה קל".

קלייסטרס היא אולי אחת הטניסאיות החביבות וכוכבת ספורט שמעדיפה את החיים הפשוטים על פני מנעמי הסלבריטאיות, אבל כעת היא שוב ניצבת בפני חוסר ודאות. פציעות בקרסול, בכתף ובבטן גרמו לפרישותיה מווימבלדון ומאליפות ארה"ב, והחריבו עבורה את שמונת החודשים האחרונים ב-2011.

אחרי שהכירה בכך שעליה לשחק פחות ולהתרכז בחיזוק גופה השברירי, לקחה קלייסטרס הפסקה ארוכה. בחודש שעבר בבלגיה היא סוף סוף קיימה משחק ראווה, מול קרולין ווז'ניאקי - וניצחה את המדורגת ראשונה בעולם בשתי מערכות. גם אם המשחק שוחק באווירה קלילה, קלייסטרס הציגה שמץ מהמיומנות והעקשנות שסימלו את ניצחונה הגדול ב-2009, אז זכתה באליפות ארה"ב בטורניר השלישי בלבד מאז חזרה מפרישה. מאחר שפרשה מטניס ב-2007 כדי להקים משפחה, היא לא נכללה בדרוג העולמי. לטורניר נכנסה רק בזכות כרטיס חופשי. כך הפכה האם הטרייה לילדה קטנה בשם ג'אדה להשראה לנשים ברחבי העולם.

ב-2010 שיחזרה קלייסטרס את הצלחתה בפלאשינג מדו, ובראשית 2011 זכתה בגראנד סלאם נוסף, אליפות אוסטרליה. אחר כך דחקה בעצמה להופיע בטורניר באולם בפאריס, ולזמן קצר החליפה את ווז'ניאקי כמדורגת ראשונה בעולם. מעט אחר כך החל מעגל הפציעות, וקלייסטרס עדיין מתאוששת ממכה נוספת. בשבוע שעבר, ביתרון מערכה, היא פרשה במהלך חצי הגמר מול דניאלה האנטוחובה בבריסביין, הטורניר הראשון שלה מזה חמישה חודשים.

קלייסטרס בבריסביין, בשבוע שעבר. "זמן השיקום גרם לי להעריך את הטניס יותר מתמיד" צילום: אי-פי

סריקה שעברה הראתה כי מדובר רק בעווית בשריר הירך. קלייסטרס מתעקשת כי ההחלטה לפרוש נועדה לשם זהירות ומהווה ראייה לנחישותה לשחק באליפות אוסטרליה, שתיפתח ביום שני במלבורן. "פיסית, אני חשה חזקה מאי פעם", היא אומרת, "עתה זה הזמן להתרגל מחדש לטורנירים".

בבריסביין ניצחה קלייסטרס בשלושת משחקיה הראשונים. היא מקווה שהעווית בירך נובעת מהחזרה לטניס תחרותי, ואינה מהווה רמז לקריסה חמורה נוספת. הפעם, היא אומרת, יש לה "הרגשה טובה" - בניגוד לשני מקרים בשנה שעברה. "עם הקרסול לפני ווימבלדון והקרע בשרירי הבטן לפני אליפות ארה"ב זה היה חמור", מספרת קלייסטרס, "הפציעה השנייה היתה הרבה יותר גרועה כי מיד ידעתי שזה רע. היה קשה מאוד לחזור אחריה".

אבא בכל מקום

לידיעה שזו תהיה אליפות אוסטרליה האחרונה שלה נלווה יום שנה חשוב. ביום רביעי שעבר מלאו שלוש שנים למות אביה ליי, כדורגלן העבר הבלגי שהלך לעולמו ב-4 בינואר 2009 לאחר מאבק במחלת הסרטן. "אני חושבת על אבי מדי יום", מעידה קלייסטרס, "אני חושבת עליו בעיקר בדרכים מהנות או כשאני מגדלת את ג'אדה. כמובן שזה מכה בי כשאנשים משאירים הודעות, אבל 4, יום השנה, זה בעיקר מספר. הוא אתי בכל יום בשנה".

היא מנענעת ראשה בתדהמה. קלייסטרס הכי מרתקת במצבים כאלה, כשהיא משחזרת את הרגעים המוזרים לעתים בהם נזכרה באביה מאז מותו. "אם זה קורה פעם אחת, אפשר לומר שזו מקריות. אבל כשזה קורה שוב ושוב את מתחילה לחוש שמדובר בדבר אחר. עצם המחשבה גורמת לי להצטמרר. לאבי ולי תמיד היה קטע עם המקום הראשון. לפעמים בלילה אני חושבת על כך, בגלל שאני מתעוררת, מביטה בשעון והשעה היא 1:11. זה קרה באליפות ארה"ב ב-2009".

קלייסטרס לוקחת נשימה עמוקה, כאילו מנסה לשלוט בעצמה לפני חשיפת סדרת סיפורים מוזרה. "הגעתי לרבע הגמר נגד ונוס וויליאמס. במשחקון האחרון (ביתרון 5-4 במערכה המכרעת) פיגרתי 15-40. היה קשה והחטאתי את ההגשה הראשונה. למרות שבדרך כלל איני מביטה בלוח עליו מופיעה מהירות ההגשה, עשיתי זאת הפעם. 111. היו שתי נקודות שבירה נגדי, אך זה נתן לי שלווה. כאילו חשבתי 'אה... בסדר'.

"כמה ימים לאחר מכן נסעתי למגרשים. הייתי מתוחה. אמא חדשה, שלא שיחקה שנתיים וחצי, ועכשיו מתמודדת נגד סרינה וויליאמס. ברדיו הושמע שיר של בארי ווייט. אבי היה מעריץ גדול שלו, וזה היה השיר שהשמענו בלוויה. הרגשתי שלווה מדהימה, וכמובן שניצחתי במשחק ובטורניר".

חזרתה המפתיעה מפרישה, שהחלה במשחק ראווה בווימבלדון במאי 2009, תוחמה על ידי הולדת ג'אדה ומות אביה. "כמה שבועות אחרי שאבי מת, המנהל שלי התקשר - והוא היה אחד מחבריו הטובים. הוא אמר שרוצים שאופיע במשחק מיוחד לפתיחת המגרש המרכזי החדש בווימבלדון ביחד עם סטפי גראף, שהיתה האלילה שלי, אנדרה אגאסי וטים הנמן. הייתי מאושרת.

"חשבתי על השנה שעברתי. כשהייתי בחודש השביעי גיליתי שאבי חולה. אחרי שג'אדה נולדה, היה מקרה שראינו אותה צוחקת בפעם הראשונה שעה בלבד אחרי שראינו את אבי כל כך חולה. זה היה מוזר מאוד. בשנה האחרונה היינו קרובים מאוד. אבי התגורר בבית החווה שלנו ואכלנו יחד כמעט מדי ערב. הוא ראה את ג'אדה הרבה והייתי גאה בצורה שעזרנו לו לחיות עד הסוף. זה כאב, אבל מחזק אותך ומאפשר לך להעריך את החיים בצורה חדשה - וגם את המוות. מעולם לא ציפיתי שאבי ימות כל כך צעיר. הוא היה רק בן 52.

"הוא היה אב, חבר נהדר, יועץ ושומר. הוא גם היה קפדן ולימד אותנו ערכים שלהרבה ילדים אין כיום. לא תמיד הסכמנו והיו מריבות, אבל כעת אני מבינה. יש דברים שאני עושה עם ג'אדה שעוזרים לי להבין מדוע עשה את הדברים האלה אתי. זה מנחם לדעת שאני מנחילה הלאה את מה שלימד אותי".

אוזי קים

בניגוד לווימבלדון, שם צברה זיכרונות רבים ממנו, אביה מעולם לא ביקר באוסטרליה. "הוא לא אהב כל כך לטוס ובהחלט לא אהב את החום, אבל ידע כמה המדינה חשובה לי בגלל יחסיי עם לייטון יואיט".

קלייסטרס היתה מאורסת לאוסטרלי חם המזג, שזכה בווימבלדון ובאליפות ארה"ב, אבל מערכת היחסים שלהם הסתיימה ב-2004. "לכן הזכייה במלבורן בשנה שעברה היתה כל כך חשובה לי. זה היה מרגש. במשך זמן רב, מאז הימים עם לייטון, אנשים כאן קראו לי 'אוזי קים'. קיבלתי את זה כמחמאה גדולה, אבל כמו שאמרתי אחרי הגמר, הרגשתי שאני ראויה לכך רק כשהפכתי לאלופת אוסטרליה.

"יש לי רגש מיוחד כלפי אליפות אוסטרליה בגלל שהייתי כאן פעמים רבות כצופה - חזיתי בלייטון. אני חושבת שזה משנה את היחס שלך לטורניר כשאת חווה אותו כצופה ולא רק כשחקנית. זה נותן לך תחושה אמיתית לגבי הרגשות במקום. בשנה שעברה, הרגש הזה היה שם כל הזמן".

רצף הפציעות מחזק אצלה את ההכרה הכואבת בכך שהפרישה הסופית אינה רחוקה. "זמן השיקום גרם לי להעריך את הטניס יותר מתמיד", אומרת קלייסטרס בת ה-28, "אני מאוד רוצה להצליח במלבורן פעם נוספת, אחרונה, והחלום יהיה לזכות בווימבלדון ולשחק באולימפיאדת לונדון. כמובן שגם אליפות ארה"ב נוספת תהיה מיוחדת. אבל החודשים האחרונים לימדו אותי לא לצפות לדבר. אני כבר יודעת כמה בת מזל הייתי בגלל שלא משנה מה יקרה, זכיתי לקריירה שנייה נהדרת. אבי היה רוצה שאזכור את זה לנצח".

תכלה שנה

וקללותיה?

קים קלייסטרס בשנת 2011

מספר הטורנירים בהם השתתפה: 8 (שלושה בלבד בשבעת החודשים האחרונים)

מספר הגראנד סלאמים בהם שיחקה: 2 (זכתה באליפות אוסטרליה, הפסידה בסיבוב השני ברולאן גארוס)

פציעות: פרשה מהטורנירים במדריד וברומא עקב פציעה בכתף ובפרק כף היד; פרשה מווימבלדון ומקארלסבאד עקב פציעה בקרסול הימני; פרשה מאליפות ארה"ב ומהטורנירים בסינסינטי, בטוקיו ובבייג'ין עקב פציעה בשרירי הבטן

מאזן כללי ב-2011: 23-7

רווחים מפרסים: 2.35 מיליון דולר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ