טל בן עזרא-צרובה
טל בן עזרא

שלמה הופמן, מאמן נבחרת ישראל בכדוריד, אמנם מדבר על לחץ ועל פרפרים בבטן ערב המפגש הכפול והמכריע נגד אוסטריה על הכרטיס לפלייאוף העלייה לאליפות העולם, אך שפת הגוף שלו והבעות פניו דווקא משדרות רוגע. עם הכרטיס או בלעדיו, הופמן כבר מרגיש כמו מנצח.

"אני עדיין מתרגש מקמפיינים", מבהיר הופמן בראיון ל"ספורט הארץ", "כל עוד יש לי פרפרים בבטן ואני מרגיש שאני יכול לתרום ולייצר, אני פה. הגענו להישגים יפים בנבחרת, לדעתי אנחנו הנבחרת החובבנית היחידה שהגיעה אי פעם לאליפות אירופה (2002). עם כסף קטן הגענו להישגים גדולים.

"ברור שהשאיפות שלנו הן תמיד להימצא במקום הכי גבוה, אבל לצערי עד העונה לא לקחו את הכדוריד יותר מדי ברצינות. בסופו של דבר מה שיקבע זה אם יש לך כסף ומשאבים. מאז שהוועד האולימפי הכריז עלינו כספורט מועדף, אנחנו מקבלים מעטפת רפואית ומדעית שלא היתה לנו אף פעם, וגם יותר אפשרויות לעבוד ולהתאמן".

בעקבות ההחלטה הזאת הצערתם את הנבחרת?

שלמה הופמן, אתמול באימון המסכם. "אם יבוא מחר מאמן זר, אזוז הצדה בשמחה" צילום: נמרוד גליקמן

"התחלתי את תהליך ההצערה כבר לפני שנה, עוד לפני קבלת האישור לכך שאנחנו ענף מועדף. זה הגיע מכורח הנסיבות - שחקנים מתבגרים מצד אחד, ושחקנים צעירים שדוחפים קדימה ורוצים להשתלב מצד שני. ברגע שיש לצעירים את היכולת להיות חלק מזה, אז הם גם מקבלים את ההזדמנויות. היו לנו שחקנים גדולים, אבל לכולם ברור שתהליך ההצערה מגיע. ככה זה בחיים. פתאום צצות אפשרויות עבודה וענייני לימודים, ולפעמים סדר העדיפויות של השחקנים משתנה. יש שחקנים שלא היו מחויבים כפי שרצינו ואז צריכים לקבל החלטות קשות, גם אם זה לא נעים".

רגע לפני הקרב הכפול מול אוסטריה, נמצא הופמן בנקודת מוצא לא פשוטה - שני כוכבי הנבחרת, חן פומרנץ ואבישי סמולר, פצועים; שביתת השופטים השאירה את שאר השחקנים נטולי כושר משחק; ובניגוד לאוסטריה, שערכה עשרה משחקי אימון ושיחקה בשבוע שעבר פעמיים מול בריטניה, החבורה בכחול-לבן כלל לא ערכה מבחני הרצה לקראת ההתמודדות.

"לגבי משחקי האימון, לאוסטרים קל יותר לארגן את זה", אומר הופמן. "רציתי שני משחקי אימון ושלחנו פקסים והזמנות, אבל לא קיבלנו תשובה חיובית. יש נבחרות מסודרות עם כסף שסוגרות משחקים כאלה שנה ושנתיים מראש, ואצלנו האיגוד, ואין לי ביקורת עליו, לא יכול להיות בגירעון. אני מקווה כי עתה נשיג קשרים לטווחים ארוכים".

עד כמה יורגש חסרונם של פומרנץ ושל סמולר?

"חיסרון כזה הוא הרבה יותר משמעותי אצלנו מאשר אצל כל נבחרת אחרת באירופה, יש לנו מעט מאוד שחקנים. מצד שני, יש לנו עוד שחקנים ותיקים ומנוסים שעבדו קשה באימונים ועזרו לי להעביר מסר של מחויבות ושל ביחד".

הדבר שהכי מכעיס את הופמן הוא שביתת השופטים, והוא מאס בגורמים שלטענתו פגעו בעבודתו ובנבחרת. "השביתה היתה רעה מאוד לכדוריד ופגעה אנושות בנבחרת. אחרי המשחקים מול בריטניה אמרתי שלפחות נגד אוסטריה השחקנים יהיו בכושר משחק, אבל לצערי הרב נפתחה שביתה ואכלנו אותה. אני לא נכנס למי צודק ומי לא, אני רק יודע דבר אחד: מבחינתי, ההסתדרות זה סדין אדום. שיתעסקו בפוליטיקה ולא בספורט. אני מכיר את נושא ההסתדרות עוד מעברי כשחקן, ואיפה שנמצאת ההסתדרות נמחק הספורט. אם מישהו כמו ניר אלון רוצה לבנות את העתיד הפוליטי שלו על גב הכדוריד, מבחינתי זה פסול. לא בבית ספרנו".

ניר אלון, ראש חטיבת הספורט בהסתדרות, אמר בתגובה: "אני מקווה שההבנה של שלמה הופמן בכדוריד רחבה יותר מזו שהוא מגלה לגבי תפקידה של ההסתדרות. חבל שהופמן לא השכיל כשחקן והיום כמאמן להתאגד בהסתדרות, כפי שהשכילו לעשות הכדורסלנים והכדורסלניות, מאמני הכדורסל ושופטי הכדורסל והכדוריד. כולם שיפרו את מעמדם בזכות הסיוע של ההסתדרות. אין כל קשר בין הפעילות שלי לפוליטיקה, זו אמירה חסרת בסיס. כל שנותר לי הוא לאחל להופמן ולנבחרת ישראל הצלחה במשחקים".

למרות כל הצרות, הופמן נשאר אופטימי. "גם כשאנחנו בסגל מלא האוסטרים הרבה יותר טובים מאתנו, אבל אנחנו תמיד באים למשחקים על מנת לנצח, בטח כשמדובר במשחק בית. אף פעם לא היינו פייבוריטים במפגשים כאלה, אבל היו מקרים שהפתענו גם את עצמנו וגם את היריב. אני מאמין בשחקנים ומקווה שההתרגשות שלהם תעבור כמה שיותר מהר ושנשיג תוצאה טובה. ותוצאה טובה, מבחינתי, היא רק ניצחון".

לאחרונה החלו לדון באיגוד הכדוריד על מינוי מאמן זר בכיר, שיצעיד את הנבחרת לגבהים חדשים. הופמן, מבחינתו, מסרב להיאחז בכוח בכיסא. "אני תמיד נמצא בכדוריד. כל עוד אני אוהב את זה ומשקיע בזה את כל כולי, אשאר. אם יבוא מחר מאמן זר, אזוז הצדה בשמחה. לשמחתי, הגעתי להישגים יפים והענקתי לכדוריד הישראלי את הישג השיא שלו. הלוואי שנוכל להגיע לאותם הישגים, ואף ליותר מכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ