מנקים את הגלשן. בעיקר מהסמים

ענף גלישת הגלים, שבעבר נדמה היה כי שימוש בסמים הוא חלק מדרישות המקצוע בו, שואף להתנקות. כעת נותר לראות אם ניתן לחסל את הקשר הזה מבלי לפגום במורשת התרבותית של הספורט

רוברט בות' ופטריק קינגסלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט בות' ופטריק קינגסלי, גרדיאן

בשנות ה-60' וה-70', זו היתה תרבות הספורט האלטרנטיבית. עם השיער הארוך וסגנון החיים הבטלני על החוף, הגיעו המריחואנה וה-LSD. כעת עומד ענף גלישת הגלים בפני שינוי קיצוני בתדמית, לאחר שבפעם הראשונה בהיסטוריה מוכנה ההתאחדות הבינלאומית לערוך בדיקות סמים נרחבות לגולשים מקצוענים.

לאור ראיות נרחבות לכך שתרבות צריכת הסמים בענף הגיעה גם לכמה מספורטאי העלית בו, ארגון הגלישה המקצועני ינפיק במהלך 2012 מדיניות שנועדה לסנן מתחרים ופעילים בענף שמשתמשים בחומרים אסורים משפרי ביצועים וסמים קלים.

המהלך צבר תאוצה לאחר מותו של אלוף העולם שלוש פעמים בעבר, אנדי איירונס, בנובמבר 2010. בדיקה שלאחר המוות מצאה כי הוא מת מהתקף לב ו"שילוב של סמים שהוכנסו לגופו". שאריות של מתאדון, מתאמפטמין (הידוע גם כקריסטל מת') ומטבוליט של קוקאין נמצאו בדמו. גולש נוסף, אנתוני רופו בן ה-47, אחד החלוצים של סצנת הגלישה בסנטה קרוז בשנות ה-80', עומד בפני ריצוי זמן מאסר לאחר שנתפס מוכר קריסטל מת'.

טראוויס לוגי בתחרות הגלישה לזכרו של אנדי איירונס, שמת כתוצאה משימוש בסמיםצילום: אי-פי

"אנחנו מאמינים שזו אבולוציה הכרחית על מנת לקדם את מקצוענות הענף שלנו", אמר דייב פרודן, דובר ארגון הגלישה המקצועני (ASP), "המהלך הזה נעשה בתמיכה מלאה של הגולשים בסבב, שרוצים שיתייחסו אליהם באופן מקצועני יותר. אנו מאמינים שזה צעד בכיוון הנכון. אנחנו עובדים כבר למעלה משנתיים על טיוטת מדיניות בהדרכת הסוכנות למלחמה בסמים. התקציב שאושר בנובמבר מאפשר לנו להנחיל זאת בשטח השנה".

מריחואנה טובה?

גולשים מקצוענים מתחרים בתחרויות שונות על פרסים שמגיעים ל-100 אלף דולר. בדיקות סמים כבר התבצעו במספר אירועים באירופה. גם לפני מותו של איירונס והבדיקות הנרחבות שמתוכננות, צצו מקרים של סמים בגלישה. ב-2005, הגולש הברזילאי נצ'ו פאדארטז הושעה לאחר שנמצא כי נטל סטרואידים משפרי ביצועים. בדמו של פיטר דווי, מחלוצי גולשי הביג-ווייב, נמצאו רמות גבוהות של קריסטל מת', לאחר שמת בדצמבר 2007 כשרכב על גל של 20 מטר בקליפורניה.

גארי פיצג'רלד, גולש מקצועני מאירלנד, טוען שעבור רוב הגולשים, המחשבה לקחת סמים לפני שהם מתמודדים עם גלים סוערים היא מתועבת. "ראיתי חבר'ה מסוממים והם לא החזיקו מעמד בסצנה", הוא מספר, "גולשים הם אתלטים שמתאמנים קשה. עם התחרות שיש היום, סמים יגבו ממך את המחיר בסופו של דבר".

התמצאות בחומר: קבוצות החומרים האסורים והשפעותיהם. לחצו להגדלה

פאנצ'ו סאליבן, גולש מקצועני מהוואי, תומך בחוקי הסמים החדשים למרות מסורת השימוש בסמים קלים בענף. "תרבות הגלישה תמיד היתה די חגיגית", הוא אומר, "עם זאת, אני חושב שהספורט התפתח ושהגולשים הם אתלטים לכל דבר כעת. הם אוכלים כמו שצריך ומתאמנים קשה מאוד, מה שמביא אותי להאמין שיש מעט מאוד שימוש בסמים בקרב גולשי העלית".

אנדי מרטין, מחבר הספר "לגנוב את הגל", טוען שהענף בדילמה. "אחד הדברים שכה מושכים בגלישה זה התרבות האלטרנטיבית שלה, שהיא במובנים רבים חתרנית, וכאן נכנס לתמונה החיבור שלה עם סמים - בין אם מדובר במשהו אמיתי או במיתוס. הגורמים המסחריים דורשים כעת מהגולשים להיות נקיים, מה שמעלה את השאלה: כמה גלישה יכולה להיות מיינסטרים לפני שתאבד את נשמתה?".

מרטין טוען כי מריחואנה היתה מרכיב חשוב בחיי קהילת הגולשים בה חי לפני כעשור בהוואי. "היתה שם השקפת עולם לפיה מריחואנה אפילו מיטיבה עם גלישה, כי אתה מגביר את קיבולת הריאות עם כל השאיפות של העשן", הוא אומר, "וזה עוזר כשאתה צריך להישאר עוד קצת זמן מתחת למים. המוטו היה 'מריחואנה הופכת את הגולש לטוב יותר'".

לכאורה, התקנות החדשות היו אמורות לגרום למורת רוח כללית בענף, שמאז ומתמיד היה נבדל משאר ענפי הספורט בכל הקשור לגישה ולהתנהלות של מתחריו. אלא שבפועל, נראה שבדומה לסאליבן, רוב הגולשים מרוצים מהשינויים הצפויים. בניגוד לתדמית המתבדלת בענף, הם דווקא חושבים שככל שהגלישה תיכנס יותר למיינסטרים, כך ייטב. כמעט כולם מסכימים שהחוקים החדשים נותנים לענף סיכוי גדול יותר להפוך יום אחד גם לספורט אולימפי.

מקס היפוורת'-פווי, שמנהל בית ספר לגלישה בבריטניה, חושב שאם יהיה שדרוג בכבוד שרוחשים לענף, זה יביא לו יותר תלמידים. "אני רואה בתקנות הסמים החדשות משהו מאוד חיובי", מסכימה עמו קורין אוואנס, מדריכת גלישה לילדים בקיץ ודוגמנית ציוד גלישה בחורף, "ככל שהספורט ייקח עצמו יותר ברצינות, יותר חברות מסחריות ירצו להיכנס ולהשקיע בו, ורק כך הוא יתעצם. זה היה צריך לקרות כבר מזמן".

אוואנס משוכנעת שהגיע הזמן להתנער אחת ולתמיד מהסטריאוטיפ המסומם של הענף. "יש אנשים שחושבים שאנחנו בטלנים שרק מתמסטלים כל היום", היא אומרת, "אבל רובנו נהנים מאורח חיים בריא וספורטיבי". אלן סטוקס, אחד מחצי תריסר גולשים בריטיים שמתפרנסים מהספורט בו הם עוסקים, מסכים עם כל מלה. "הסצנה הבריטית נקייה למדי", הוא מעיד, "אנשים כאן מחפשים היי טבעי".

הדור הבא נקי

מאט רודוול בן ה-19, יליד זימבבווה וגולש חצי מקצועני, הוא דוגמה לזמנים המשתנים בגלישה. בימים אלה הוא מנסה להעפיל לתחרות העלית בענף, הסבב העולמי של ה-ASP - סדרה של 11 טורנירים בהשתתפות 36 הגולשים הטובים ביותר. כשהוא סוף סוף יצליח להיכנס אליה, הוא רוצה שהתחרות תהיה הכי קפדנית שאפשר. "יש כאלה שגולשים וחוגגים וחוזר חלילה, אבל אני רוצה להתפרנס מזה", הוא מסביר, "לכן איני שותה ואיני צורך סמים. אני רוצה להיות הטוב ביותר".

רודוול, בעל זרועות מפלדה, פוקד את חדר הכושר שש פעמים בשבוע ומבלה עד שמונה שעות ביום במים. "אם אנשים רוצים לחגוג בלילות ולגלוש בימים, הם יוכלו להמשיך לעשות זאת", הוא אומר, ומסביר שלדעתו בדיקות הסמים לא ישפיעו במיוחד על תרבות המסיבות הרחבה. הוא דווקא כן מאמין כי זה יאיץ את החלוקה בענף בין אלה שרוצים להתחרות ברמות הגבוהות לבין אלה שיש להם כישרון לעשות זאת, אך מעדיפים לקבל את כספם מחסויות במקום מגלישה תחרותית.

ועדיין, יש גם מספר חובבי גלישה ותיקים יותר שמתקשים להתרגל לרעיונות החדשים. לדעתו של בן ביירד בן ה-36, בעבר אלוף אירופה לנוער, יש גם צד פחות סימפתי לתקנות החדשות. "אם הם יתחילו לעשות בדיקות סמים לכל הענף", הוא מסכם, "הם יאבדו גם חלק לא קטן מהמורשת שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ