אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כמירוץ הראשון של עונת האופניים, כבר ידע הטור של אוסטרליה קאמבק גדול כאשר שימש הזירה לחזרתו של לאנס ארמסטרונג ב-2009. הרוכב שעושה זאת בימים אלה אינו מעורר התרגשות דומה ולא ימשוך תשומת לב רבה גם בהמשך השנה מעצם הופעתו. התוצאות, מקווה אלחנדרו ולוורדה, יעשו זאת בשבילו.

"אני מוכן להתחיל מההתחלה", אומר ולוורדה, שלושה חודשים לפני יום הולדתו ה-32, "ממש נהניתי ממה שעשיתי עד עתה בקריירה. עכשיו אני מתחיל עידן חדש בקבוצה חדשה, שנתנה לי הזדמנות לשוב לאופניים, ואני רוצה לתגמל אותה בניצחונות". הספרדי ידע רבים כאלה בקריירה ארוכה ומפוארת. בקרב הארוך, הקשה והחשוב ביותר, עם זאת, הוא הפסיד. כתוצאה, לפני כשנה וחצי נעלם ממפת האופניים באחת. את חזרתו מלווים הרבה סימני שאלה, וסימן קריאה אחד: "לא עשיתי דבר פגום. מצפוני נקי".

ב-2006, במסגרת "מבצע פוארטו", פשטה משטרת מדריד על הקליניקה של ד"ר יופמיאנו פואנטס. בין הפריטים שהחרימה היו שקיות דם. אחת מהן קושרה לוולוורדה. למרות הסערה, ייתכן שהסיפור היה חולף לו - ממש כפי שקרה לרוכבים ספרדים נוספים ששמם נקשר לפרשה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

ולוורדה. "רוצה להראות שהמקצוע עדיין ברגליי"צילום: אי-פי

התגובה האיטלקית היתה חריפה הרבה יותר. איוון באסו ומיקלה סקרפוני האיטלקים הושעו על ידי הוועד האולימפי שלהם אחרי שהודו במעורבותם בפרשה. אחר כך, חרף היותו ספרדי, הגיע תור ולוורדה. החוק מעניק לרשויות באיטליה סמכות לחקור עבירות שבוצעו במדינות זרות אם השפיעו על אירועים בתוך המדינה, וכשהטור דה פראנס עבר באיטליה ב-2008, נלקחה מוולוורדה דגימת דם. למשטרת איטליה ניתנה גישה לציוד שהוחרם מד"ר פואנטס, ובדיקות DNA הוכיחו, לכאורה, כי השקית האמורה הכילה את דמו של ולוורדה. מעבר לכך, נמצאו בדם הישן שרידי החומר האסור EPO.

מעבר לכך שתמיד טען לחפותו, מתעקש ולוורדה כי הרשויות באיטליה חרגו מסמכותן ושהבדיקה היתה צריכה להתבצע הרחק מהמדינה, במעבדה ניטרלית. "לפושעים אי אפשר לעשות דבר כזה", טען, "שום דבר שעשו לא היה חוקי. הם לא נתנו לי לחיות בשלום ורדפו אותי". במאי 2009 השעה אותו הוועד האולימפי האיטלקי מתחרויות בתחומי המדינה למשך שנתיים. המשמעות היתה שלא יוכל להתחרות באותה שנה בטור דה פראנס, שעבר באיטליה.

זו לכשעצמה היתה מכה. מי שכבן עשרה מצליח הוכתר כ-"אל אימבטידו", הבלתי מנוצח, ידע לעשות זאת גם בבוגרים כרוכב מגוון המצטיין בטיפוסים ובספרינטים. הוא כיכב במירוצי האביב, עם ניצחונות בליאז'-באסטון-ליאז' (2006, 2008) ובפלש ואלון (2006), זכה בדופינה ליברה (2008) והיה פעמיים סגן אלוף העולם (2003, 2005). ב-2006 אף הוכתר לרוכב המצטיין בסבב פרוטור. דבר אחד, עם זאת, היה חסר. חרף הופעות טובות בוואלטה א'אספניה - מקום שני ושלישי - הופעותיו בגראנד טור אחר, חשוב יותר, לא השתוו לביצועיו בכל מקום אחר.

עונש מקל

פעמיים פרש ולוורדה מהטור דה פראנס, לפני שסיים שישי ב-2007 ותשיעי ב-2008. כעבור שנה החליט לשנות את כל תכנית אימוניו ולהקריב את מירוצי האביב לטובת הטור הצרפתי. ואז הגיעו האיטלקים, ואחריהם גם UCI (התאחדות האופניים העולמית) ו-ווד"א (הסוכנות העולמית למלחמה בסמים), שתבעו להפוך את השעייתו לכלל עולמית.

בזמן שנלחם על חפותו וערער לקא"ס (בית הדין לספורט), המשיך ולוורדה לדווש ולהצליח. בספטמבר 2009 רשם את גדול הישגיו, כשזכה בוואלטה. בראשית 2010 דהר לניצחונות בטור של הים התיכון ובטור של רומנדי ולמקום השני בפאריס-ניס. בחודש מאי, כשהוא מדורג ראשון בין הרוכבים בפרוטור, אושרה השעייתו הכלל עולמית, שתחילתה נקבעה ל-1 בינואר 2010. כל תוצאותיו באותה שנה נמחקו.

באופן מוזר, אומר ולוורדה, באותה עת הוא חש הקלה. "בזמן שהם רדפו אותי שקלתי פרישה פעמים רבות", סיפר, "אבל כשהענישו אותי חשתי משוחרר, ללא לחץ. העברתי דף במהירות, השגחתי על עצמי, התאמנתי ואני שמח לחזור".

בזמן שנעדר, עבד ולוורדה על ההיבט החלש בביצועיו - רכיבה נגד השעון. יהיה עליו להשתפר בכך כדי להצליח בטור, שהשנה יכלול קרוב ל-100 ק"מ כאלה. כן, צרפת היא שוב המטרה העיקרית. הוא יגיע לשם כרוכב המוביל של קבוצת מוביסטאר הספרדית, ששמחה להחתימו. "השנתיים בהן נעדר לא שינו דבר באלחנדרו", טוען חוסה-לואיס ארייטה, המנהל המקצועי של מוביסטאר, "אופניים הם החיים והלהט שלו והוא פשוט שמח לחזור".

הטור האוסטרלי הוא המירוץ הראשון שלו מאז הסתיימה השעייתו בראשית השנה. יש הרואים בו מועמד לנצח כבר בתחרות הזו. "לוולוורדה יש את הכעס והרעב, והוא התאמן המון. הוא יכול לזכות במירוץ", אמר פטריק ג'ונקר, אלוף 2004. שני קטעים לתוך המירוץ, שיסתיים ביום ראשון, אי אפשר לפסול זאת. ולוורדה רחוק רק 12 שניות מהמוליך, מרטין קולר. לא שזה קריטי.

"איני יודע מתי אחזור לנצח ואם זה לא יקרה כאן, לא אבהל", הבטיח ולוורדה, "אם יהיה עלי לחכות גם כשאשוב לאירופה, לא אבהל. בינתיים, אוכל לעבוד על הסיבולת שלי. יש רק דבר אחד לגביו עלי לדאוג: האם בסוף מירוץ קשה תהיה לי יכולת סיום כמו בעבר, הכוח המתפרץ להשאיר את כולם מאחור?".

התשובה לכך תינתן בהמשך השנה - במירוצי האביב, בטור. תגובת הקהל והתקשורת אינה מטרידה את ולוורדה. "הייתי תחת זכוכית מגדלת זמן רב", הוא מזכיר, "אבל כעת אני רגוע כי עשיתי כל מה שרצו. לכל אחד כבר יש דעה בענייני. מי שלא האמין לי בעבר, לא יעשה זאת עכשיו. לכן אני מתרכז לחלוטין בחזרתי לדבוקה. אני רוצה להראות שהמקצוע עדיין ברגליי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ