ממשיכים להתעופף, למרות שהמוות אורב בפינה

המקרה הטרגי של גולשת הפריסטייל שרה ברק, שמצאה את מותה לאחר התרסקות באימון, הצית מחדש את הדיון בנוגע לסכנות הטמונות בספורט האקסטרים. "הענף לא הפך מסוכן יותר, הוא תמיד היה כזה", מסביר אגדת הסנובורד שון ווייט, שכמו רבים מחבריו, לא מתכנן להפסיק להתעופף באוויר

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

"עברתי הרבה פציעות לאורך השנים. שברתי כל עצם שתוכלו לדמיין וקרעתי הרבה רצועות. זה חלק מהמשחק. את מנסה להיות הכי מחושבת שאפשר, להשתמש בכל מתקני האימונים שיש לך גישה אליהם ולהמשיך משם. צריך לנסות את הדברים מתישהו, ולא תמיד זה יצליח".

ראיון הרדיו שהעניקה שרה ברק ב-8 בינואר היה שגרתי. היא סיפרה על ההיסטוריה הקצרה של גלישת הפריסטייל ועל עברה בענף, על העתיד וגם על הפציעות. כל כך בלתי נמנעות, כל כך בלתי צפויות. שלושה ימים אחר כך, באימון בפארק סיטי ביוטה, התרסקה הקנדית בסיום תרגיל, קרעה עורק באזור הצוואר ועברה דום לב, שבמהלכו לא זרם דם למוחה. הצוות הרפואי הצליח להחיותה והיא הובהלה לבית חולים בסולט לייק סיטי. בסוף השבוע, תשעה ימים מאוחר יותר, נקבע מותה, בגיל 29.

מותו של כל ספורטאי פעיל מהווה הלם, במיוחד כשנבע ישירות מפעילותו בענף. ואולם יש ענפים בהם הסכנה מהווה חלק מהשגרה. מירוצי המכוניות הם כאלה, גם כך ענפי האקסטרים וחלק מענפי החורף האולימפיים. גלישת פריסטייל, הידועה גם כ"פריסקינג" (גלישה חופשית), משתייכת לשתי הקטגוריות.

התרחבות הפריסטייל מענף אקסטרים לענף אולימפי נבעה במידה רבה ממאבקה של ברק, שמעבר לזכייה באליפות העולם ובארבע מדליות זהב ב-Games-X, חלמה על זהב אולימפי. במשחקי סוצ'י 2014, לראשונה בהיסטוריה, תתקיים במסגרת האולימפית תחרות "חצי צינור", אחד ממקצועות הפריסטייל. היא כבר לא תהיה שם. "ברק כמעט לבדה הביאה את גלישת הצינור של הנשים לבמה המרכזית", אמר סטיב בלאמי, מנכ"ל ומייסד ערוץ הסקי, "היא יצרה את המיטה בה ישנות עתה כל הגולשות".

שרה ברק. סללה את הדרך לגולשות אחרותצילום: רויטרס

גלישת הפריסטייל התפתחה בשנות ה-90' בעקבות שאיפתה של חבורת גולשים, רובם מקנדה, להתרחק מענפי המיינסטרים בעלי החוקים המגבילים. כתוצאה, הענף מעודד אינדיבידואליות וביטוי עצמי - ככל שתסתכן יותר, כך תזכה לתמורה גבוהה יותר, לניקוד גבוה יותר, להצלחה. כאשר זכתה באליפות העולם ב-2005, היתה ברק לאשה הראשונה שמשלימה תרגיל הכולל שלושה סיבובים, 1,080 מעלות.

ברק התמחתה בתחרויות הצינור - תרגילים שמבצע הגולש על רמפה שצורתה חצי צינור, כשהוא ממריא באוויר שוב ושוב דרך דפנותיה. הגרסה הידועה ביותר היא "חצי צינור", בדומה לאחת מהתחרויות המתקיימות במסגרת ענף הסנובורד. יש גם גרסאות אחרות כמו "סופר צינור", המתקיימת במתקן גדול ורחב יותר. בכולן טמונה סכנה. "מותה ישפיע על כולם", מנבא וורן שודייס, גולש הפריסטייל הקנדי, "ספורטאים באמת חושבים 'מה אם', וזה מסוכן. זו פשוט תאונה חריגה ונוראית".

לא עד כדי כך חריגה. רק לפני מעט יותר משנתיים, בדיוק באותו אתר ביוטה, עבר גולש הסנובורד האמריקאי קווין פירס תאונה וסבל מפגיעת מוח קשה. במשך זמן מה הוא כלל לא היה מסוגל ללכת, ועד היום אינו זוכר את הפציעה ואת השבועות שאחריה. "לשמוע על כך היה פשוט נורא", אמר בעקבות מותה של ברק, "חשתי קשר בגלל שהיא נפגעה באותו צינור ואז אושפזה באותו בית חולים".

בעקבות החלום

פירס חזר להתחרות בחודש שעבר. אחרים אינם כה ברי מזל. סי.אר. ג'ונסון, גולש פריסטייל אמריקאי בכיר, סבל מפגיעת מוח קשה בעקבות תאונת סקי ב-2005, חזר להתחרות, וב-2010 נהרג כשפגע בסלע ונפל. הפיני פקה הוסאלו, מדליסט זהב ב-Games-X, עבר גם הוא פגיעה מוחית קשה בעקבות תאונה באפריל 2010. רק בשלהי השנה שעברה הוא חזר לגלוש. ברק עצמה שברה חוליה בגבה אחרי נחיתה רעה ב-Games-X ב-2009 ונעדרה שנה.

"אם גלישת חצי צינור היתה ממש מסוכנת, אני חושב שהגולשים היו עושים משהו בעניין. זה כבר לא היה מגניב", טען פעם גולש הסנובורד ג'ייק ברטון. פיטר גאדג', מנכ"ל איגוד הסקי הקנדי, אומר: "יש סיכונים בכל דבר. לגלישת פריסטייל יש רקורד בטיחות מהטובים בין כל הענפים וקשה מאוד לדעת אם ניתן לעשות משהו שיהפוך אותו לבטוח יותר. פריסטייל בטוח מאוד ברובו, בגלל שהיה עלינו לבנות ענף בטוח כדי להגיע לאולימפיאדה".

הכל יחסי. כאשר מתעופפים באוויר - גם עם ציוד מגן, הכולל קסדות - דבר אינו באמת בטוח. ד"ר תומאס האקט, אורתופד המשמש כרופא בנבחרת הסנובורד האמריקאית, אומר שכל ענפי האקסטרים החורפיים הפכו מסוכנים יותר בשנים האחרונות. "הדפנות בתחרויות הצינור מגיעות עכשיו לגובה של 7 מטר", אמר ל"לוס אנג'לס טיימס", "לפני כמה שנים היה מדובר ב-5.5 מטר ולפני כן ב-5. זה חלק מההתקדמות של הענף, אבל הדברים קורים ממש מהר ואני לא בטוח שכולם מבינים באיזו קלות יכולה להתרחש פציעה חמורה".

נדמה שהם מבינים. "הענף לא הפך מסוכן יותר, הוא תמיד היה כזה. אנחנו נופלים. אנחנו קמים. זה חלק ממה שאנו עושים", אומר שון ווייט, גולש הסנובורד המפורסם. לפני שנתיים הגיע ווייט לגבהים חדשים בחצי צינור כשסיים ביצוע באולימפיאדת ונקובר עם "דאבל מקטוויסט 1,260" - תרגיל שכלל שתי סלטות ו-3.5 סיבובים בהמראה אחת. הוא קיבל עליו שיא של 48.4 נקודות מתוך 50 בדרך לזהב. "העניין אינו רק להיות נועז", מסביר ווייט, "יש תכנית. ההתקדמות של התרגילים מתבצעת במסלול נכון. אני מקווה שעדיין לא הגענו לתקרה".

הנועזות של המתחרים בענפים הללו מבטיחה שלא. כריסטינה גרובס, שפרשה לאחרונה, התחרתה בענף בטוח יותר, החלקה מהירה על הקרח, אבל גם היא ידעה פציעות. "את לא חושבת 'אני מוכנה לתת את חיי למען הענף'", היא אומרת, "זה פשוט לא עובר בראש ואני בטוחה שזה גם לא עבר בראשה של ברק. לאנשים קשה להבין את זה, בגלל שהם חוששים מהסכנה, אבל זה דבר יפהפה ללכת בעקבות החלום שלך בספורט ובחיים. העובדה שזכתה לעשות זאת היא מתנה".

איבריה של ברק נתרמו, כפי שביקשה. עלויות האשפוז - מעל 200 אלף דולר - גויסו באתרי אינטרנט, לאחר שהתברר כי נסיעתה ליוטה לא כוסתה על ידי פוליסת הביטוח של האיגוד הקנדי. ביום חמישי ייפתחו באספן משחקי החורף של Games-X, בלעדיה. אין ספק שהמתחרים יידעו לכבד את זכרה, כמו שאין ספק שימשיכו להתחרות אחר כך. כפי שברק עצמה אמרה פעם: "כולם נפצעים. במבט לאחור, כנראה שהייתי עושה אותו הדבר שוב".

שילמו בחייהם

מתחרי אקסטרים נוספים שנהרגו

* סי.אר. ג'ונסון

האמריקאי, מחלוצי סגנון הפריסטייל, נהרג בפברואר 2010 בתאונת סקי בקליפורניה כשהוא בן 26, לאחר שנתקל בסלע חשוף שגרם לו ליפול

* ג'יימס לאסק

רוכב האופנוע בסגנון פריסטייל נהרג על המסלול בפברואר 2009, בזמן שביצע תרגיל מסובך בתחרות בקוסטה ריקה. האמריקאי סבל מפגיעות בראש ובעמוד השדרה ומת באותו יום

* מאליק ג'ויו

בדצמבר 2005, גולש הגלים בן ה-25 מטהיטי נהרג בתחרות בהוואי לאחר שאיבד שליטה וגלשנו נשבר. הוא נלכד מתחת למים הסוערים וטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ