עוזי דן
שווה בדיקה XL

מהו ההבדל בין שני טורנירי טניס הנכים בגראנד סלאמים - הרגיל וה-quad? מדוע הרגיל נערך בשיטת טורניר ואילו ה-quad נערך בשיטת ליגה? מדוע ההולנדים שולטים בטניס הנכים? מיהו הטניסאי הישראלי נועם גרשוני, המשחק בטורניר ה-quad?

אייל, תל אביב

חוקי טניס הנכים, המכונה גם טניס בכיסאות גלגלים, דומים למשחק הטניס הרגיל - אותו מגרש, אותם ממדים, אותו כדור - אבל עם הבדל משמעותי אחד: לכדור מותר לקפוץ פעמיים, ולא רק פעם אחת, לפני החזרתו. יותר מכך, לכדור מותר לקפוץ בפעם השנייה גם מחוץ לגבולות המגרש המסומן.

בדומה לרבים מענפי ספורט הנכים, גם בטניס ישנה חשיבות לחומרת הפציעה או הנכות, ועל כן קיימות בו שתי קטגוריות. האחת היא הרגילה, והמתחרים בה סובלים מפגיעה משמעותית - בשל פציעה, שיתוק או קטיעה - בתפקוד אחת מרגליהם או בשתיהן, אך החלק העליון של הגוף מתפקד. הספורטאים, כמובן, לא חייבים להיות מרותקים לכיסאות גלגלים במהלך היומיום, אבל ישנה הגדרה בחוקה למידת חוסר התפקוד שלהם כדי שיוכלו להתחרות. בקטגוריה הזאת, הפופולרית יותר, ישנה הפרדה בין גברים לנשים וקיימים גם טורנירי זוגות.

quad הוא קיצור של המונח quadriplegia, שמשמעותו שיתוק בכל ארבע הגפיים (לפי התקנון, חוסר יכולת להשתמש באופן משמעותי בלפחות שלוש מהן). ה-quad הוא קטגוריה נפרדת, עקב המגבלות הקשות יותר של משתתפיה. כיסאות הגלגלים בקטגוריה הזאת חשמליים, המחבטים יכולים להיות קשורים ליד וגברים ונשים מתחרים יחד. בשל הקושי הגדול של הספורטאים בקטגוריית ה-quad והמקריות הגבוהה יותר במשחק, הוחלט כי השלבים המוקדמים יתנהלו בשיטת ליגה (אם כי כיום בחלק מהטורנירים משחקים בשיטת נוק-אאוט).

ספורט מקצועני

טניס הנכים נוסד בארצות הברית ב-1976, לאחר שבראד פראקס, גולש בן 18, נפצע בתאונת סקי ופגש בזמן שיקומו ספורטאי אחר על כיסא גלגלים, ג'ף מינרברייקר. ביחד הגו את המשחק והחלו לקדמו.

ב-1980 הוקמה התאחדות אמריקאית, ושנה אחר כך התקיים טורניר מאורגן ראשון בארצות הברית. במהלך שנות ה-80' החלו טורנירים באירופה, ביפאן ובאוסטרליה, ואחרי שב-1988 טניס הנכים שוחק כענף ראווה באולימפיאדת הנכים בסיאול, הוא הפך לספורט פראלימפי רשמי בברצלונה 92'. ב-1998 אוחדה התאחדות טניס הנכים העולמית עם התאחדות הטניס העולמית, וזהו למעשה הענף הראשון שבו ההתאחדות הראשית כוללת גם נכים.

בתחילת העשור הקודם החלו לשחק טניס כיסאות גלגלים גם בגראנד סלאם באוסטרליה, ועד 2007 הצטרפו שלושת טורנירי הגראנד סלאם האחרים. כיום כל ארבעת טורנירי הגראנד סלאם מארגנים טורנירי טניס כיסאות גלגלים ליחידים, יחידות וזוגות, ובחלק מהם גם טורניר בקטגוריית ה-quad. טניס הנכים הוא כיום אחד מהענפים המתפתחים מבחינת כמות השחקנים, ויש בו גם פרסים נאים, מה שהפך אותו למקצועני.

הולנד, יחד עם ארצות הברית, אנגליה, גרמניה וישראל, נחשבת לחלוצת שיקום נכים בעזרת ספורט. הולנד מצויה במקום גבוה ברשימות המדליות באולימפיאדות הנכים בכלל ובטניס הנכים בפרט. אחת הסיבות לשליטה הזאת היא הדומיננטיות הבלתי נתפשת של אסתר ורחיר, שזכתה ב-39 תארי גראנד סלאם, לא הפסידה משחק רשמי מזה תשע שנים והרצף שלה נכון להיום עומד על 474 ניצחונות. אגב, הנתונים האלה הם מהבולטים ביותר בהיסטוריה של הספורט.

הזווית הישראלית | נועם גרשוני, נעים להכיר

העובדה שנועם גרשוני אינו מוכר לחובבי הספורט נובעת משילוב בין חוסר יחס תקשורתי הולם לחוסר יחסי ציבור מספיקים (את קרן ליבוביץ' הרי כולם מכירים), אולי בשל צניעותו.

גרשוני, ששימש כטייס מסוק הקרב אפאצ'י, נפצע קשה מאוד במהלך מלחמת לבנון השנייה, בהיותו בן 23. כחלק מהליך השיקום בבית הלוחם בתל אביב, הוא החל לשחק טניס, והיום בגיל 29, הוא מדורג במקום השלישי בעולם בקטגוריית ה-quad.

לפני כחודשיים זכה גרשוני במאסטרס, טורניר גמר הסבב (ב-quad משתתפים ארבעת הטובים בעולם). שלשום הוסיף לרשימה את טורניר סידני, מסדרת הסופר סיריס הנחשבת, אחרי שגבר בחצי הגמר על הבריטי פיטר נורפוק (מדורג שני בעולם) ובגמר על האמריקאי דייויד ואגנר (הראשון בעולם). אתמול גם זכה בזוגות עם ואגנר.

גרשוני אומר שהוא נהנה מעצם קיום המשחקים והאימונים, והניצחונות או ההפסדים פחות חשובים עבורו. פרופורציות, הוא מגדיר זאת. מי שהפך באחת מטייס בן 23 למשותק ואף לא היה רחוק ממוות, יודע משהו על פרופורציות. עם זאת, ההצלחה עושה את שלה. גרשוני חולם להשיג מדליה, והוא מועמד בכיר להשיג אותה, באולימפיאדת הנכים בלונדון (המשחקים הפראלימפיים), שייערכו לאחר האולימפיאדה הרגילה.

גרשוני, שיתחיל הבוקר להתחרות בגראנד סלאם האוסטרלי - למעשה תחרות הזמנה לשמונת הראשונים בעולם - לא לבד. ישראל היא מעצמה בקטגוריית ה-quad, לצד ארצות הברית ובריטניה: שרגא ויינברג מדורג במקום השמיני בעולם ובועז קרמר במקום ה-13. גם בין הזוגות, הישראלים בולטים: גרשון עשירי, קרמר 21 ו-ויינברג 25. ויינברג וקרמר, אגב, זכו במדליית כסף במשחקים הפראלימפיים בבייג'ין 2008.

גם בקטגוריה הרגילה יש לישראל נציגות מכובדת: אסף סטוקול מדורג במקום ה-74 בגברים, גנאדי כהנוב במקום ה-100 בזוגות ואינה מאשקובסקי במקום ה-46 בנשים.

גרשוני (משמאל) עם
מאמנו נמרוד בריכלר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ