הקרב הפמניסטי בזירה האמיתית: תהיי יפה ותתאגרפי

בשנים האחרונות מתבקשות מתאגרפות ללבוש חצאית בזמן חילופי המהלומות, ובאולימפיאדה זו כבר עשויה להיות דרישה. הספורטאיות, מצדן, נחושות לקבל זכות בחירה וטוענות לסקסיזם

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

הפעם האחרונה בה נראה איגרוף נשים באולימפיאדה היתה לפני יותר ממאה שנים. זה קרה במשחקי סנט לואיס ב-1904, וגם אז דובר באירוע ראווה בלבד. מאז, כמובן, התקדם העולם. החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי ב-2009, להפוך את איגרוף הנשים לענף אולימפי, נראתה כמו צעד טבעי בעידן נאור יותר. עתה עולה החשד כי גם ב-2012, יש הרואים במתאגרפות סוג של מופע ראווה.

40 המתאגרפות שהגיעו בספטמבר 2010 לשלבי חצי הגמר באליפות העולם לחובבניות בברבדוס - המתאגרפים והמתאגרפות באולימפיאדה מוגדרים חובבנים ואינם מתחרים במסגרת ארגונים כמו WBC ,WBA ועוד - זכו להפתעה טרם הקרבות. אנשי AIBA, איגוד האיגרוף הבינלאומי לחובבנים, הורו להן ללבוש בזירה חצאיות שהוכנו במיוחד. 14 מהן נעתרו לבקשה. האחרות סרבו, התעקשו, ולבסוף הורשו להתאגרף במכנסיים קצרים, כפי שהן רגילות.

ב-AIBA אולי הפסידו בקרב, אבל ייתכן שהמלחמה לא הסתיימה. באליפות אירופה שהתקיימה בהולנד באוקטובר ביקש האיגוד מההתאחדויות הלאומיות להורות למתאגרפות ללבוש חצאיות. רק הפולניות והרומניות עשו זאת. עכשיו, חמישה חודשים לפני אולימפיאדת לונדון, חוששות המתאגרפות כי הארגון כבר לא יבקש בנימוס.

בעזרת החצאיות יבדילו בינן לבין הגברים. איגרוף נשיםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

בחודש שעבר, לקראת ועידת AIBA שכללה דיון בנושא, פתחה המתאגרפת הקנדית אליזבת פלאנק עצומה באתר change.org, הקוראת למנוע מהאיגוד לחוקק חוק שייאלץ מתאגרפות ללבוש חצאיות. עד כה חתמו עליה מעל 55 אלף איש. לפלאנק אין ספק מה מניע את AIBA, וזה לא הספורט: "העניין בעצומה אינו פיסת בד, אלא ספורטאיות ומיומנותן. אני רוצה להישפט על סמך הטכניקה שלי, לא המגדר. לאלץ נשים ללבוש חצאיות זה סקסיזם".

ב-AIBA טוענים שלא כך הדבר. "רבים אומרים שאינם מסוגלים להבדיל בין הגברים לנשים, בעיקר בטלוויזיה, מאחר שהן לובשות תלבושות דומות וחובשות מגני ראש", טוען צ'ינג-קואו וו, נשיא הארגון. וו אומר כי אינו בעד חוק שייאלץ את המתאגרפות ללבוש חצאיות, אך הדיונים המתמשכים רומזים שעמיתיו חושבים אחרת. לא נדרש זמן רב להחליט שכל מתחרה תבחר בעצמה מה ללבוש.

זה בדיוק מה שדורשות מרבית המתאגרפות. "לבישת חצאית לא תביא תועלת פרקטית", אומרת נטשה ג'ונאס הבריטית, "היחידים שרוצים לראות נשים בחצאיות הם גברים. לא צריך לאלצן ללבוש חצאית. פסיכולוגית, לא ארגיש בנוח אם אלבש אחת בזירה". בת ארצה ניקולה אדאמס מוסיפה: "איגרוף תמיד התקיים במכנסיים. איני רואה סיבה שזה ישתנה לחצאיות רק בגלל שאת אישה".

תקדים הבדמינטון

שאלת לבוש הנשים בענפים שונים עולה מפעם לפעם. לא נראה שלמישהו יש בעיה עם הביגוד החושפני יותר של המתעמלות, המחליקות על הקרח ושחקניות כדורעף החופים בהשוואה לזכרים בענף. זאת כנראה מאחר שמדובר לרוב במסורת ותיקה. ניסיון לשנות מסורת קיימת לטובת חשיפת גוף האישה הוא דבר אחר. ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, ספג ביקורת קשה כשהציע שכדורגלניות ישחקו במכנסיים צמודים יותר. לפני כחצי שנה הגיע תור התאחדות הבדמינטון הבינלאומית (BWF) ליזום חוק שייאלץ את הנשים לשחק בחצאית.

מאחורי ההצעה עמדה חברת שיווק, שייעצה כי הענף המידרדר צריך להיראות נשי יותר כדי למשוך עניין וספונסרים. "אנו מקווים שהשחקניות יהיו אופנתיות יותר ודמויות טובות לחיקוי", קבע סגן נשיא ההתאחדות, והקים עליו נשים רבות. לא רק אלו שזעמו על הסקסיסטיות בדבר, אלא גם כאלו ממדינות מוסלמיות שאינן יכולות לשחק בחצאית. גם פשרה לפיה יוכלו לשחק במכנסיים ארוכים כל עוד ילבשו מעליהן חצאית לא סיפקה את המתלוננות. כאילו שספורטאי מזיע זקוק לתוספת ביגוד.

"היחידים שרוצים לראות נשים בחצאיות הם גברים", טוענת ג'ונאסצילום: רויטרס

"זה מדהים", קבעה ג'ניס פורסיית, מנהלת במרכז הבינלאומי למחקרים אולימפיים באוניברסיטת מערב אונטריו, "הייתם חושבים שבשלב מסוים הם יגידו 'רגע, מה אנחנו עושים'?". זה קרה, אבל רק בעקבות הזעם הציבורי. ביצוע ההחלטה נדחה בחודש ולבסוף בוטל כליל.

ייתכן שכך יקרה גם באיגרוף, אך הדרך לשם מגושמת ביותר. הענקת בחירה היא דבר פשוט, כפי שקורה בטניס. סוזן לנגלן הצרפתייה עוררה סערה כששיחקה בווימבלדון ב-1922 בחצאית וללא כובע, במקום בביגוד ארוך. מאז התרגלו הטניסאיות ללבוש חצאיות, אך מי שמעדיפה מכנסיים עושה זאת. כיום מדובר באלופת אוסטרליה הטרייה, ויקטוריה אזרנקה, כמו גם בבכירות אחרות כפרנצ'סקה סקיאבונה וסווטלנה קוזנצובה.

אם כבר, חוששים בטניס מחשיפת יתר. ב-2009 הזהירו באליפות אוסטרליה את אליז קורנה הצרפתייה לבל תחשוף את גופה יתר על המידה, לאחר ששיחקה בטורניר הכנה עם חצאית קצרה מאוד וחולצה כמעט שקופה. "את טובה במשהו, את עושה זאת היטב ואת יכולה להיראות טוב ללא צורך לחשוף הכל", פסקה מרגרט קורט, שחקנית העבר האוסטרלית.

לגברים, משום מה, יש נטייה לחשוב אחרת. 23 מ-25 חברי הוועד הפועל של BWF, שיזם את חוק החצאיות בבדמינטון, הם גברים. איגוד האיגרוף הפולני אילץ את המתאגרפות שלו ללבוש חצאיות באליפות אירופה באוקטובר. המאמן לצ'ק פיוטרובסקי אמר ל-BBC: "לבישת החצאיות משאירה רושם טוב, רושם נשי. לבישת מכנסיים היא לא דרך טובה למתאגרפות להתלבש".

בין המתאגרפות דווקא יש המעוניינות ללבוש חצאית. "הן יותר נוחות ויש חומרים מתמתחים טובים, מהסוג שרצים לובשים", אומרת לורה ספרסטין, מתאגרפת ומעצבת ביגוד אוסטרלית. אלא שלא זה העניין, כפי שמדגישה מיקאלה מאייר האמריקאית: "אתחרה בחצאית, זה חמוד, אבל בואו נקבל את ההחלטות בעצמנו. אם אנחנו רוצות ללבוש חצאיות, בסדר. אם אנחנו רוצות מכנסיים, בסדר".

רק ביולי, מעט לפני האולימפיאדה, יידעו המתאגרפות אם יזכו לחופש בחירה בלונדון, כשבוועד הפועל של AIBA יקבלו החלטה סופית. בינתיים קיבל הארגון אלפי תלונות בנושא. אפשר להבין מדוע. למאבק של החובבניות הצטרפה גם מריאן מרסטון, מתאגרפת מקצוענית, שמעדיפה להיכנס לזירה בחצאית. "כל הספורטאיות צריכות להישפט על סמך ביצועיהן בספורט, לא בשל כמות העור שהן חושפות", תקפה, "ברגע שמתחילים להתייחס אל הספורטאיות כאובייקט, מורידים את העניין לרמה של מועדון חשפנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ