המשחק החינוכי שאסור לנסות בבית

הוא משלב בין שני תחביבים אנושיים - ספורט ומלחמה והוא השילוב המושלם בין כישרון הפרט לנחיצות השלם - כך כבש הפוטבול את אמריקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא מאז ומעולם היה פוטבול המשחק של אמריקה. עשרות שנים לפני שחצי דקת פרסום במשדר הנצפה ביותר בטלוויזיה האמריקאית תתומחר ביותר מ-3.5 מיליון דולר, היה בייסבול הענף שמשל בכיפה. בעוד הוא נחשב במשך שנים למשחק עממי ונהנה מתשומת לב רחבה מצד התקשורת, שרוכזה כמו הקבוצות המקצועניות בחוף צפון-מזרחי דומיננטי, הפוטבול שוחק בעיקר בקולג'ים ברחבי המדינה. הוא היה קודר, אלים ומסוכן, ובשנותיו הראשונות גבה את חייהם של מספר שחקנים, בעיקר בגלל היעדר אמצעי ההגנה העכשוויים. פרסום, בהכרח, היה דבר שלילי. ואז משהו השתנה.

משה סיני אהב כדורגל, וכדורגל אנגלי. האמריקאים אוהבים היום פוטבול, ופוטבול מכללות. בזה הסדר. בייסבול, שלא לדבר על כדורסל והוקי, נמצאים הרחק מאחור. יש משהו במלחמה המודרנית הזאת - בה יש גנרלים (קוורטרבקים), פרשים (תופסים), חיל רגלים (רצים אחוריים) ושוחות (קו ההתנגשות בתחילת כל מהלך) - ששובה את העין. הוא מאפשר לאדם הפשוט לשלב בין שני תחביבים אנושיים מוכרים, ספורט ומלחמה, ולחזור הביתה לספר על זה.

פוטבול הוא השילוב המושלם בין כישרון הפרט לנחיצותו של השלם; מגוון פעולות יחידניות בהגדרה, כמו תפיסה מוצלחת או מסירה מדויקת, הן למעשה פועל יוצא של תיאום מדויק של יחידה אחת, שכל חלקיה חייבים לעבוד בשלמות כדי להגיע למטרה. פוטבול, אם כך, הוא כמעט משחק חינוכי. בהנחה שזוכרים לא לנסות את זה בבית.

כשפוטבול ומוסיקה הולכים יחדיו

זה גם מצטלם נהדר. הליגה השכילה להבין זאת כבר בתחילת דרכה, כשבמגוון סרטים רשמיים דאגה לשלב ביד אמן בין קטעים ממשחקים לקטעי מוסיקה קלאסית, עד שלצופה לא נותרה ברירה אלא להסיק שככל הנראה מדובר במשחק שמתנהל במקביל גם במשכנות האלים.

נקודת האל חזור בדרכו של המשחק לכבוש את אמריקה, ובהמשך את העולם, נרשמה עוד לפני כינונו של הסופרבול. זה קרה בגמר בין בולטימור לניו יורק ג'איינטס ב-1958, הראשון שהוכרע בשיטת "מוות פתאומי". מחוף אל חוף, חזתה אמריקה בג'וני יונייטס - בן למהגרים ליטאים בתספורת מארינס, שעבודתו הקודמת היתה על פיגומי בניין - מוכיח שקבוצה מעיר בעלת תסביך נחיתות יכולה לנצח, בדרמטיות שכזאת, גם את הענקים מהשוק הגדול בעולם.

היא לא תשוב להרגיש זאת בעתיד בשום מקום אחר פרט לענף הזה. בפוטבול, תודות לתקרת שכר כמעט אחידה, ניתנת לכולם האפשרות לעטות קסדות ולגרום ליריב להצטער על היום שלא בחר לשחק בייסבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ