סמים מוחקים את הבן אדם, מספר השיאים

בעקבות השעייתו של קונטאדור, יש הרואים בספרד מדינה שמקלה מאוד בפרשיות סימום בספורט. הדעות ברחבי העולם חלוקות. חלק רואים ברוכב עצמו אשם, אחרים חסר מזל

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

לאחרונה סיפר אלברטו קונטאדור כי מאז הסתבך בפרשת סמים, הוא עשה הכל כדי להסיח את דעתו ממנה. פגישות, אירועים, מירוצים. כך בחר לנסוע בינואר לארגנטינה וסיים שני בטור של סן לואיס. כך התחרה שלשום - יממה לפני ההכרעה בעניינו - במאיורקה, ודורג במקום ה-98. טוב שראה במירוצים הללו הסחת דעת. עתה הם איבדו כל ערך ספורטיבי.

אתמול, יותר משנה וחצי מאז עבר את בדיקת הסמים הגורלית במהלך יום מנוחה בטור דה פראנס, באה כנראה לסיומה פרשת קונטאדור. קא"ס, בית הדין לספורט בלוזאן, הכריע לטובת התאחדות הרכיבה הבינלאומית (UCI) והסוכנות העולמית למלחמה בסמים (ווד"א), שערערו על זיכויו של הרוכב על ידי ועדה בספרד. המשמעויות הרות גורל.

אלברטו קונטאדור (בחולצה הצהובה) עם אנדי שלק, בטור דה פראנס 2010. "אם אוכרז כמנצח, זה לא ישמח אותי", טען האחרוןצילום: אי-פי

בעקבות הרשעתו בשימוש בחומרים אסורים, הושעה קונטאדור לתקופה המקסימלית של שנתיים. כל התוצאות שהשיג בשנה החולפת נמחקו, ביניהן ניצחונו בג'ירו ד'איטליה. גם זכייתו בטור דה פראנס 2010 בוטלה. בחודשים הקרובים הוא ישבות מפעילות ולא יוכל להתחרות בטור או באולימפיאדה. עם זאת, נדמה שהכל מתגמד בהשוואה לדבר אחר.

גם כשישוב להתחרות באוגוסט הקרוב - בעונש נכללות השעייתו הזמנית בתחילת הפרשה והתקופה בה נמחקו תוצאותיו - זה כבר לא יהיה אותו דבר. מי שנראה בקיץ 2010 בדרך הבטוחה לגדולה לא איבד רק שתיים מחמש זכיותיו במירוצי גראנד טור. בעיני רבים, אבד גם שמו הטוב.

בפסק הדין דחה קא"ס את גרסאות שני הצדדים לגבי הגורם למציאת כמות מזערית של החומר האסור קלנבוטרול בדגימה. הרוכב טען כי נבעה מצריכת בשר נגוע שמקורו בספרד, בעוד גרסת UCI ו-ווד"א דיברה על עירוי דם שקיבל במהלך התחרות. שני התסריטים הוגדרו "בלתי סבירים" על ידי בית הדין, שטען כי הגיוני יותר שצרך תוסף מזון פגום. השורה התחתונה, עם זאת, היא אחת: ספורטאי אחראי לכל מה שנמצא בגופו.

היום צפוי קונטאדור לקיים מסיבת עיתונאים, בה יבהיר את כוונותיו. קיימת אפשרות של פנייה לבית המשפט הפדרלי בשווייץ, אך ניתן לערער רק על כשלים בהליך ולא על ההחלטה עצמה. "לאלברטו אין כוונה לפרוש", צוטט אתמול אחיו ומנהלו האישי פרנסיסקו.

ושוב מוצא עצמו ענף האופניים כשתוצאות התחרויות שלו מושפעות על ידי סמים. קונטאדור בן ה-29 הוא הרוכב השני שמאבד זכייה בטור, אחרי פלויד לאנדיס ב-2006. אנדי שלק צפוי לקבל את התואר במקומו, אך הבהיר אתמול: "אני עצוב עבור אלברטו, תמיד האמנתי בחפותו. אם אוכרז כמנצח זה לא ישמח אותי. נאבקתי במירוץ והפסדתי. החדשות החיוביות היחידות הן שיש הכרעה אחרי 566 ימים של אי ודאות".

אי ודאות, וגם לכלוך. בעקבות הדיון בקא"ס בנובמבר נחשף בסוכנות AP כי נציגי UCI ו-ווד"א כמעט נטשו במחאה על כך שעד מומחה מטעמם לא הורשה להשמיע חוות דעת. נטען כי המערערים חשדו בעו"ד אפרים ברק, ראש הרכב הדיינים, עקב קשריו המקצועיים בספרד, שם הוא מופיע בוועידות ומרצה באוניברסיטאות. פלאביו בקה, המממן את קבוצת רדיושאק-ניסאן, התלונן כי בין המכריעים בפרשה נמצא ישראלי, אחרי שקונטאדור וקבוצתו סאקסו בנק הגיעו למחנה אימון בישראל.

שאלות רבות מופנות עתה לעבר הוועדה העצמאית בספרד, שזיכתה את קונטאדור אחרי שאיגוד האופניים המקומי המליץ על השעיה לשנה. גם כך יש הרואים בספרד מדינה שמקלה מאוד בפרשיות סימום בספורט. הדעות ברחבי העולם חלוקות. חלק רואים בקונטאדור אשם, אחרים חסר מזל.

"יש שיראו בזה ניצחון, אבל זה לא כך", אמר אתמול פט מקווייד, נשיא UCI, "כשזה נוגע לסמים, אין מנצחים ומפסידים". ואולי יש מנצחים. "ההחלטה חותמת את מלאכתנו בהגנה על המערכת שלנו, שהואשמה באופן כוזב", נכתב בהודעה שפורסמה אתמול. על החתום: מגדלי הבקר בספרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ