כך יילחמו באולימפיאדה בספורטאים המסוממים

רשויות הספורט השונות הציבו לעצמן יעד מרכזי לקראת האולימפיאדה בקיץ - המספר הנמוך ביותר אי פעם של משתמשים בחומרים אסורים

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אלעד זאבי

אם הרתעה בנושא מסוים יכולה להיווצר אך ורק מדיבורים עליו, הרי שהסוכנות העולמית למלחמה בסמים (ווד"א) עושה מלאכתה נאמנה. פחות מחצי שנה לתחילת האולימפיאדה בלונדון, כמעט שאין שבוע שעובר מבלי שמישהו בארגון או בוועדה המארגנת יזכיר את האמצעים המתקדמים שננקטים כדי להבטיח שהמשחקים הללו יהיו הנקיים ביותר בהיסטוריה. זה אולי לא מספיק כדי להרתיע את כל הרמאים, אבל הפחדנים לפחות יחשבו פעמיים.

בעוד שלאתלטים עדיין יש זמן לשפר זמנים, תוצאות והישגים עד סוף יולי, האנשים שתפקידם לוודא שיושרת המשחקים לא תיפגע נמצאים כבר מזמן בעיצומה של אולימפיאדה משלהם. מטרת העל היא אחת - לא להשאיר אבן לא הפוכה במאבק נגד אתלטים מסוממים. "אנחנו נוקטים בכל האמצעים כדי לוודא שלרמאים לא יהיה היכן להתחבא בלונדון", אמר שר הספורט הבריטי, יו רוברטסון, "המסר שלנו לכל אתלט שחושב על שימוש בסמים הוא 'נתפוס אותך'".

הסיכויים לכך, בכל אופן, השתפרו פלאים. רוברטסון, שנחשב גם השר האולימפי, אמר את הדברים לפני שלושה שבועות בעת ביקור במעבדה מיוחדת במחוז אסקס שבמזרח אנגליה. המתקן, בגודל של שבעה מגרשי טניס, הוא תרומה בשווי 20 מיליון ליש"ט של ענקית התרופות "גלקסו-סמית'-קליין" למשחקים. במהלכם, הוא יהיה מאויש במשך 24 שעות ביממה עם צוות של למעלה מאלף איש, ביניהם 150 מדענים מהרשות למלחמה בסמים. השאיפה היא לבצע למעלה מ-5,000 דגימות של דם ושתן במהלך ימי התחרויות - מספר שמכסה חצי מהספורטאים המשתתפים ומהווה עלייה של כ-10% מכמות הבדיקות בבייג'ין 2008.

דייויד קואן (מימין), שעומד בראש פרויקט הניקיון האולימפי והשר רוברטסון (משמאל), במעבדה המיוחדת שהוקמה לקראת המשחקיםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

אבל זו לא רק הכמות, אלא גם האיכות. פרופסור דייויד קואן, האיש שמנהל את הפרויקט, טוען כי בדגימות ייבחן המגוון הרחב ביותר של חומרים אסורים (כ-240) וכי התוצאות יוכלו להתקבל תוך 24 שעות. "הבדיקות למשחקים הללו הרוויחו ארבע שנים נוספות של התקדמות מדעית, ציוד חדש וטכנולוגיה חדישה", הסביר קוואן, "מי שייקח את הסיכון, צריך לקחת בחשבון שהסיכויים שיצליח להתחמק אינם לטובתו".

ועדיין, הסטטיסטיקה מבטיחה שיהיו כאלה שינסו. באתונה 2004 נתפסו 26 ספורטאים, בבייג'ין 20 - ביניהם האלוף האולימפי בריצת 1,500 מטר, ראשיד ראמזי. האופטימים יראו את הירידה בנתונים, בטח כשלוקחים בחשבון את העלייה במספר המבחנות, כסימן לכך שהספורט הופך נקי יותר. הפסימים, או אפילו הריאלים, יטענו שכשם ששיטות הבדיקה השתכללו, כך גם הרמאים. אלה פשוט הפכו מתוחכמים יותר באמצעות שיטות כגון עירויים מדם שאוחסן מבעוד מועד, שמקפיצים את ספירת התאים האדומים ומגבירים את יכולת נשיאת החמצן בגוף.

"היו בדיקות חיוביות בכל אולימפיאדה מאז שהחלו לבדוק, וזה יהיה מטעה ונאיבי להגיד שלא יהיו מקרים כאלה גם בלונדון", אמר לפני שבועיים נשיא הוועד האולימפי, ז'אק רוג, בראיון ל-BBC, "אנחנו מקווים שהמספר יהיה הנמוך אי פעם, ואנחנו באמת עושים כל מה שהאנושות מסוגלת לעשות כדי להגן על האתלטים הנקיים. אני מאמין שספורטאים מרמים כי הם מאמינים שאחרים עושים זאת. אם נגרום להם להאמין שהמצב אינו כזה, הם לא ירמו בעצמם".

דרכונים בבקשה

לראשונה בהיסטוריה של המשחקים ייעשה שימוש גם במה שאמור להוות נשק יום הדין במאבק נגד הרמאים - דרכון ביולוגי. זהו פרופיל אישי של משתנים בדמו של הספורטאי, שנבנה מבדיקות שעבר במשך תקופה. מדובר בכלי מדויק בהרבה, שכן הוא משווה את הדגימה החדשה לנתונים קודמים של הספורטאי עצמו, ולא ביחס לנתון הממוצע. בהליך היקר ייעשה שימוש רק בחלק מהענפים, כמו אתלטיקה ואופניים, שם נולד הדרכון.

"מודיעין הופך להיות חלק מרכזי במלחמה בנגע הסמים בספורט", הסביר לאחרונה מייקל סטו מהסוכנות הבריטית למלחמה בסמים, "הדרכון הוא פיסת מודיעין חשובה שמשתלבת היטב בתפישה הזו".

אבל מלחמת המנע בסמים כבר מזמן אינה רק פיסיולוגית. כפי שמבהירה המנטרה הקבועה של רוברטסון כמעט בכל ראיון - "אנחנו נתפוס אותך!" - גם שדה המשחק הפסיכולוגי משמעותי מאוד. ביום שלישי פרסמה ווד"א סקר לפיו אתלט אחד מתוך עשרה ברמה הבינלאומית משתמש בחומרים אסורים. כשנשאל אם זה אומר ש-10% מהספורטאים בלונדון צפויים לרמות, התייחס המנכ"ל דייויד האומן להבט המנטלי.

"התנועה האולימפית, התנועה האתלטית, המדינה - כולנו נושאים בעול הבושה", הכריז פול דופרה, נשיא איגוד האתלטיקה הקנדי

"אנשים שהולכים לאולימפיאדה מוכנים לכך שזה אירוע גדול, ויודעים שאם יעשו טעות זו תהיה החרפה הגדולה ביותר שהם יכולים להביא על עצמם ועל משפחתם", הסביר, "זו הסיבה שסביר להניח שיפחת מספר האנשים שישתמשו בדרכי קיצור. הבחור המסומם הולך להיתפס, כנראה שעוד בבדיקות שלפני האולימפיאדה. המתוחכמים יותר ינסו לחמוק מתחת לרדאר, אבל האמצעים שיינקטו יהיו נרחבים".

כמובן שלא רק הבושה צריכה להרתיע, אלא גם הענישה. השבוע קיבלו בווד"א בסיפוק את השעייתו לשנתיים של רוכב האופניים אלברטו קונטאדור, שזכייתו בטור דה פראנס בוטלה. "זה שולח מסר חזק", טען נשיא הארגון ג'ון פהיי, "בכל פעם שרמאי נתפס, זה יום טוב לספורט". האצן לשון מריט אמנם זכה באוקטובר בערעור על החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי להרחיקו מהאולימפיאדה, אבל העובדה שרוג ואנשיו פעלו באופן כה נמרץ נגד מדליסט הזהב ב-400 מטר בבייג'ין, שהושעה ל-21 חודשים לאחר שנכשל בשלוש בדיקות סמים רצופות, היוותה מסר ברור שרבים עומדים מאחוריו.

"אני מסכימה לחלוטין עם עמדותיו של רוג בנוגע למסוממים ולרמאויות", צייצה פאולה רדקליף, שיאנית העולם בריצת מרתון, "זה לעולם לא בסדר, ואין שום תירוצים לכך". לזה ניתן לצרף סקר שנערך לאחרונה בקרב האתלטים הבריטיים, לפיו 90% מהם היו רוצים לראות ספורטאים שנתפסים מורחקים לכל חייהם.

הסבירות לסקנדל בן ג'ונסון גרסת 2012 היא כמעט אפסית, אבל המארגנים ו-ווד"א שואפים ליותר לכך. מבחינתם, גם מקרה אתנסיה טסאומלקה, הולכת יוונייה שסיימה במקום התשיעי בבייג'ין ונתפסה על שימוש בחומרים אסורים, אינו מתקבל על הדעת. גם אם הרמאים עדיין שם, אפילו אם הם הופכים מחוכמים יותר - חשוב למערכת להדגיש שכך גם היא.

"האנשים שנמצאים באיצטדיונים ובאולמות או צופים בטלוויזיה רוצים לדעת שהתחרויות הוגנות ואמיתיות, זו מהות היושרה והאמינות של המשחקים האולימפיים", הסביר רוברטסון, "כמובן שאיננו יכולים להבטיח שזו תהיה אולימפיאדה נקייה מסמים, אבל יש לנו את המערכת הטובה ביותר כדי לתפוס כל מי שאפילו חושב על רמאות, וזהו מסר חזק מאוד שאנו שולחים לעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ