אמיר ענבר
אמיר ענבר

בין עשרות הנשים שהתכנסו בראשית חודש דצמבר על גבעה בלילהאמר, נורווגיה, היו כאלו שעמלו רבות כדי להגיע לרגע הזה. כולן היו המנצחות הגדולות באותו יום, וביניהן היתה מנצחת גדולה מעט יותר. שרה הנדריקסון האמריקאית, רק בת 17, לא הספיקה להיות חלק מהמאבק, אולם נהנתה מפירותיו לפני כולן: היא היתה למנצחת הראשונה בתחרות סבב גביע העולם לקפיצות סקי לנשים.

"הענף אינו הולם לנשים מנקודת מבט רפואית", פסק ב-2005 ג'יאנפרנקו קספר, נשיא התאחדות הסקי הבינלאומית (FIS) וחבר הוועד האולימפי הבינלאומי. היו אלו ימים מתסכלים מאוד עבור קופצות הסקי, שחשו כי הן מופלות לרעה. קופצי הסקי התחרו באולימפיאדה מאז משחקי החורף הראשונים ב-1924, הופיעו באליפות העולם, ובשלהי שנות ה-70' נוספו לסבב גביע העולם. כל האפיקים הללו נותרו סגורים בפני הנשים. רק ב-2004 החלו להתחרות במסגרת "קונטיננטל", סבב משני לגביע העולם.

מאז משחקי נגאנו ב-1998 ניסו הנשים לזכות במקום באולימפיאדה. שוב ושוב הגישו בקשות לוועד האולימפי, שוב ושוב נדחו. לקראת ונקובר 2010 אפילו פנו עשר קופצות לבית המשפט העליון בקנדה, שהכיר בצדקתן, אך פסק שהנושא פשוט אינו בסמכותו. "זו לא אפליה", טען ז'אק רוג, נשיא הוועד האולימפי, "ההחלטה פשוט מכבדת חוקים טכניים הכרחיים שקובעים כי כדי להפוך לאולימפי, על ענף לקיים תחרויות ברחבי העולם ולהיות בעל כוח משיכה רחב. זה לא המקרה של קפיצות סקי לנשים".

הקופצת הצרפתייה קולין מאטל תופסת אוויר בתחרות באיטליה בינואר. "החלומות שלנו התגשמו"צילום: רויטרס

אלא שכבר באותה עת, החלו דברים להשתנות. ב-FIS הכירו בהצלחת סבב קונטיננטל והעומק המתרחב של הקופצות, ועמלו כדי לקדמו. ב-2009 הן החלו להתחרות באליפות העולם. בשנה שעברה, כשסבב גביע העולם החדש קרם עוד וגידים, הבינו בוועד האולימפי שאזלו התירוצים. בחודש אפריל כבר הוכרז שקפיצות סקי לנשים יהפוך לענף אולימפי החל בסוצ'י 2014.

"כמובן שמטריד אותי שנדרש כל כך הרבה זמן, אבל לא ניתן לשנות את זה", אומרת האמריקאית לינדסי ואן, אלופת העולם הראשונה ב-2009 וממנהיגות המאבק, "זה כאן, הענף שלנו נע קדימה. אחרי כל מה שעברנו בעשור האחרון, אנחנו ממש אוהבות ומעריכות את מה שאנו עושות ויכולות פשוט ליהנות מכך".

לקפוץ עם הבנים

רק לפני שלוש שנים הפסיק איגוד הסקי האמריקאי את המימון לנבחרת הקופצות בגלל שלא היה לה סיכוי להופיע באולימפיאדה. השדרוג במעמד פתר את הבעיה. "הענף התקדם דרסטית", אומרת ואן, "כל התאחדות סקי משקיעה הרבה יותר, כך שהרבה יותר נשים מסוגלות להתאמן ולהתחרות ברמה גבוהה יותר. עתה יכולה כל מדינה לייצר לא רק ספורטאית אחת שמסוגלת לנצח, אלא כמה כאלו".

למאמץ נרתמה גם חברת הנפט והגז האוסטרית OMV, המעורבת בענף ברמות שונות, כשחתמה על הסכם חסות עם הסבב לשלוש שנים. "אין מחקרים ומספרים, אבל זה סיפור חדש וברצוננו להיות חלק ממנו ולספק לנשים פלטפורמה לה הן ראויות", אמר נציג החברה.

גורם נוסף שעושה זאת היא הטלוויזיה. עתה, בניגוד לימי סבב קונטיננטל, כל התחרויות משודרות ברחבי אירופה בערוצים כמו יורוספורט. החשיפה רק תקדם את הענף. "קופצות סקי יכולות להפוך לכוכבות ולאלילות, וילדים רבים ירצו להיכנס לקפיצות הסקי", מציינת דניאלה אירשצ'קו האוסטרית, אלופת העולם הנוכחית, "זה חשוב מאוד לעתיד".

בינתיים, הן יכולות להתרכז בהווה. "זה מרגיש כמו אליפות עולם, ואז אני חושבת 'יש לנו עוד 13 תחרויות רק העונה. נהדר לחוות את זה ולא רק מדי שנתיים", פסקה הנדריקסון אחרי תחרות הפתיחה. מאז התקיימו עוד שמונה כאלו, ובשש מהן ניצחה האמריקאית כדי להתייצב בפסגת הדרוג המצטבר. אחרי שני ניצחונותיה אתמול ושלשום בליובנו, סלובניה, היא מקדימה את אירשצ'קו ב-211 נקודות.

בתחרות בלילהאמר, שכללה גם קפיצות גברים, צפו כ-3,000 איש. מאז הנשים בודדות בשטח ומראות שביכולתן למשוך קהל, גם אם לא כמו הגברים. לשתי תחרויות הנשים שהתקיימו החודש בהינצנבך, אוסטריה, הגיעו 2,000 ו-3,000 איש. תחרות גברים באוקטובר משכה 9,000. זו עדיין התקדמות גדולה, כפי שמסבירה הצרפתייה קולין מאטל: "כשהתחלתי בענף אפילו לא ידעתי שיש תחרויות לבנות, חשבתי שתמיד אקפוץ עם הבנים. המשחקים האולימפיים היו חלום בלתי מושג. עכשיו השגתי את זה, גביע העולם, האולימפיאדה. החלומות שלנו התגשמו".

הגשמת החלום של ואן התעכבה מעט, לאחר שנעדרה בלילהאמר בעקבות ניתוח בקרסול. היא התאוששה כדי להתייצב במקום השלישי, אך ספק אם תדביק את יריבותיה עד לתחרות הסיום בחודש הבא באוסלו. העיקר הוא שבגיל 27, היא סוף סוף יכולה להפסיק להיאבק ולהתרכז בספורט. "כולנו התחלנו בקפיצות סקי כדי ליהנות", אמרה, "וההתרכזות בכך היא מה שממשיכה להניע אותך".

היעד אליהן כולן נעות עתה ברור לחלוטין, והוא כל כך עצום עבורן. "זה היה מאבק ארוך ומרתק", פסקה אירשצ'קו, "האפשרות להתחרות באולימפיאדה ולזכות במדליה אינה רק מטרה, היא גם מאפשרת לי לשכוח את כל הרגעים הרעים בקריירת הספורט שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ