האיש שמערער את התדמית ההטרוסקסואלית של האגרוף יכה שוב?

נוגס ביריב אחד, מנשק אחר, מלגלג על השאר, תוקף את חברתו. דרק צ'יסורה, שיאתגר היום את ויטלי קליצ'קו בקרב על אליפות העולם, מנהל חיים במשקל כבד. צפו כיצד הוא כבר הספיק לשלוח סטירה ליריבו בשקילה

דונלד מקריי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד מקריי, גרדיאן

מוזרות עוטפת את דרק צ'יסורה כפי שכפפה מכסה את אגרופו. וכך, בימיו האחרונים בלונדון לפני הקרב שייערך מחר במינכן על אליפות העולם במשקל כבד נגד אלוף WBC ויטלי קליצ'קו, טבעי שראיון עם המתאגרף הבריטי יעבור בדרכים הזויות.

זה מתחיל בשדר ריצ'רד קיז, נמשך במרדף אחר מגיש הטלוויזיה גרהאם נורטון ובראיון במושב האחורי של רכב הנוסע בעיר, עובר בדיון בדו מיניות, חולף בעשרה סיבובים של קרבות אימון ומסתכם בשיחה על המשטח מלא הזיעה בזירה. ברוכים הבאים לעוד יום שגרתי בחיים של אנדרדוג צפון לונדוני, יליד זימבבואה, שמשתמש בנעימת הפתיחה מהסדרה "רק טיפשים וסוסים" בכניסה לזירה.

קיז מוצא אותי ראשון, במשרדי תחנת הרדיו "טוקספורט", מלא חיוכים והתנצלויות על כך שהראיון שלו עם צ'יסורה התמשך. "עליך להיזהר", הוא אומר בקריצה ומניד בראשו לעבר המתאגרף. צ'יסורה, עם זאת, נחוש להוביל אותנו למטה כדי שיפגוש את נורטון. המתאגרף, המאוהב במעילים והז'קטים שלובש המגיש, מחליף כתובות דוא"ל עם עוזר ההפקה. "אם לא ישיב לי", אומר צ'יסורה, "פשוט אחזור. אני אוהב את המעילים של גרהאם נורטון".

צלו של קליצ'קו משכיח במהירות את המראה המטופח של נורטון. צ'יסורה מביט בעגמומיות ברחובות מלאי השלג. "מצבי טוב", הוא אומר במהירות, "אני מדורבן. הדבר הקשה היחיד הוא השבוע שקודם לקרב. אין דבר שניתן לעשות. עליך להרגיע את הראש, אבל הזמן הוא סכנה, במיוחד בשעות האחרונות. אז עליך להישאר רגוע".

צ'יסורה מאזין בעניין לאנקדוטה על האח הצעיר לבית קליצ'קו, ולדימיר, שמחזיק בארבעת התארים הנוספים בקטגוריית המשקל הכבד, שהפכה לעסק משפחתי. פעמיים ביטל ולדימיר קרבות נגד הבריטי - ואני מספר לו שהוא הודה בפניי כי "בחורי רחוב מטורפים" מערערים אותו. ולדימיר שאל אותי אם אני חושב שצ'יסורה עשוי להיות משוגע. "ייתכן", השבתי, תגובה שמעלה חיוך רחב על פני צ'יסורה.

"היה פחד בוולדימיר", אומר צ'יסורה, "הוא לפתע הבין שאני בא להילחם. הוא לא היה מוכן וחשב 'אלוהים, למה הכנסתי את עצמי?'. עמנואל סטיוארד (המאמן של קליצ'קו) ביטל את הקרב ארבעה ימים לפני קיומו. לכן הם משלמים לו כל כך הרבה כסף". בשנה שעברה חזר ולדימיר על התרגיל, ביטל קרב מתוכנן עמו ובמקום זאת התאגרף מול דייויד היי. "ידענו שהיי לא יעשה הרבה", מלגלג צ'יסורה, "ברגע שהמכה הראשונה נחתה הוא נכנע. היי החליט לשרוד 12 סיבובים במקום להסתכן בהפסד בנוק-אאוט".

עליי להסתער על ויטלי מההתחלה ולהכאיב לו, אומר צ'יסורהצילום: אי–פי

מחר יתמודד הלונדוני מול האח המאיים יותר: "ויטלי הרבה יותר קשוח מוולדימיר והוא אוהב להילחם. לכן נראה קרב נהדר. רוב הבחורים מובסים לפני שהם נכנסים לזירה עם הקליצ'קואים, הם מתחילים לרעוד מפחד, אבל אני נלהב".

פצעים ונשיקות

קשה לזהות התלהבות בצ'יסורה. האם ראה את התבוסה האיומה שספג שאנון בריגס, האמריקאי גדול הממדים, מול קליצ'קו? "כן. הפסיכולוגיה של הקליצ'קואים היא להיות נחמד כלפיך לפני הקרב ואז להשמיד אותך בזירה. איתם זה רק עסקים. אבל בריגס טיפש, עמד ולא עשה דבר. עלי להסתער על ויטלי מההתחלה ולהכאיב לו. הוא לא אוהב לסגת".

צ'יסורה מסוגל לאלימות מטרידה. לפני 14 חודשים הורשע בתקיפת חברתו לשעבר אחרי שמצא בטלפון שלה הודעה מגבר אחר. הוא נידון ל-12 חודשי מאסר על תנאי ו-150 שעות עבודות שירות. "אהבתי את זה", הוא מחייך בחום פתאומי, "החזרתי לקהילה, הסתובבתי בבתי חולים והזזתי ריהוט כבד, צבעתי מושבים בבתי אבות. אעשה זאת ללא תמורה. הלכתי לבית ספר והקמתי לול תרנגולות לילדים. זה היה מגניב. אין בכך רע, רק טוב".

באופיו, עם זאת, יש גם צד אחר. איזה מתאגרף יערער על ההטרוסקסואליות של קליצ'קו? בעימות ב"בוקסניישן", ערוץ הטלוויזיה שישדר את הקרב, ישבו השניים לשולחן עם השדר ג'ון רולינג, שציין בפני קליצ'קו שיריבו מסוגל להכל - צ'יסורה נגס באחד מיריביו בזירה ונישק אחר במסיבת עיתונאים. "אני מאוד שמרן", חייך האוקראיני, "מנשק רק נשים". צ'יסורה הביט בו והשיב: "אל תדאג, אני הולך בשני הכיוונים". "לא רוצה נשיקה ממך", הבהיר קליצ'קו. "אתה יודע מה אומרים", קבע צ'יסורה, "ברגע שעברת צד, לא תוכל לחזור".

מחוץ לאולם האימונים שלו בפינצ'לי, אני שואל את צ'יסורה אם עסק בלוחמה פסיכולוגית או באמת ניסה להביע עמדה לגבי מיניות. "אין דבר רע בלהיות הומוסקסואל או לסבית", הוא קובע, "אנשים בורים. דו מיניות החלה לפני זמן רב. פשוט צריך לתמוך בכך, אין בזה רע. כולנו מדממים באותה צורה, כולנו נסיים באותה צורה - באדמה".

בזירה חובט צ'יסורה באלי אדאמס, המתכונן לקרב משלו. חולצתו מתכסה במהירות בזיעה. קשה לשכוח את מלותיו החמימות בנוגע לסובלנות מינית. האם זה אותו אדם שכמעט נאסר בגלל תקיפת אישה? האם זה המתאגרף המפתיע שעשוי לערער את הסדר העולמי במשקל כבד? הערותיו המוקדמות עדיין מסקרנות אותי. "איני שופט אף אחד", אומר צ'יסורה, לאחר עשרה סיבובי אימון, "רוב הלקוחות באולם שלי הם הומוסקסואלים, אנשים מגניבים. ואין לי בעיה עם דו מיניים. הרופא של אמי הומוסקסואל, הספר של חברתי הומוסקסואל ואני מתבדח אתו כל הזמן. הוא מספר לי כל מה שקורה". חריג לשמוע ספורטאי מדבר כל כך בפתיחות בעניין. "העולם משתנה. אם אנשים לא ישתנו, הם יסבלו".

נראה שלצ'יסורה אין בעיה לרמוז - לפחות כך היה מול קליצ'קו - שהוא דו מיני. "אנשים יכולים לומר מה שהם רוצים", הוא מושך בכתפיו, "זה תלוי בהם, לא אכפת לי". זו תהיה הצהרה מלאת עוצמה אם מתאגרף יצהיר על היותו דו מיני לפני קרב על אליפות עולם. "ייתכן שאני כזה, ייתכן שלא", אומר צ'יסורה, "מי יודע? רק אני".

להעדפותיו לא תהיה כל משמעות בשבת בזירה. לנוקס לואיס היה ב-2003 לאדם האחרון שניצח את קליצ'קו, עם הרבה מזל. האוקראיני הוביל כשנחתך בצורה משמעותית והקרב הופסק. עכשיו קליצ'קו כבר בן 40, לא שהדבר משחק תפקיד בחשיבתו של צ'יסורה, הצעיר ממנו ב-12 שנים. "הגיל", הוא אומר, "לא משחק שום תפקיד עבור ויטלי".

גרמניה היא המגרש הביתי של קליצ'קו. "מצפים שם ל-15 אלף גרמנים שיעודדו את קליצ'קו", אומר צ'יסורה. ואותו? "יש תשעה אנשים בצוות שלי, הם יכולים לעשות הרבה". ומה הוא יכול לעשות? "אני רגוע עכשיו, כך אני רואה את זה. חיי הם כמו תסריט בסרט של 'רוקי'. אתה אף פעם לא יודע מה הדבר הבא שיקרה אתי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ