ענף בשבוע |

היאבקות

בציורי מערות בני אלפים ובאולימפיאדה ביוון העתיקה, ההיאבקות כאן כמעט מאז ומעולם וגם הסגנונות לא מתחלפים

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

היאבקות היא בעצם ענף הספורט הקדום ביותר, ייתכן שחוץ או לצד תחרויות ריצה. כבר בציורי קיר שנמצאו במערות בצרפת ותוארכו 15 אלף שנה ויותר לאחור תוארו קרבות היאבקות. בציורים שונים מתקופת בבל ומצרים העתיקה נראות אחיזות וצורות עמידה שלא שונות מהנהוג בהיאבקות של ימינו. למעשה, זהו ענף הספורט הראשון שמתואר בכתובים - באיליאדה של הומרוס - וגם אחד העתיקים ביותר להופיע במשחקים האולימפיים, לפחות מהמשחקים ה-18 של העת העתיקה, או משנת 704 לפני הספירה.

ההיאבקות המודרנית מורכבת מסגנונות שונים. שניים מהם נחשבים אולימפיים, ומלבד פאריס 1900 היה הענף חלק מכל המשחקים. הסגנון הידוע ביותר הוא היווני-רומי, שנקרא כך משום שמעשית לא השתנה מאז העת העתיקה והאולימפיאדות ביוון העתיקה. ההגבלה הבולטת בו - איסור נגיעה ביריב מתחת למותניים - הופכת את הטלתו וזריקתו לפן מרכזי. גם היכולת להרים יריב חשובה, שכן לא ניתן להגן או לתקוף באמצעות הרגליים. הסגנון השני של היאבקות במשחקים האולימפיים נקרא חופשי. במסגרתו מותר להשתמש ברגליים כדי להגן או לתקוף, אך לא לבעוט, ולגעת בהן גם בעזרת הידיים.

בעוד הסגנון היווני-רומי נפוץ מאוד במזרח אירופה, בבלקן ובמזרח התיכון, ההיאבקות החופשית פופולרית יותר במערב, בייחוד בארצות הברית. במשחקים האולימפיים הראשונים בהם הונהג הסגנון, בשנת 1904, היו כל 42 המשתתפים אמריקאים. היאבקות חופשית היא גם הענף בו עסקו בצורה פעילה לא מעט מנשיאי ארצות הברית, כולל הגדולים בהם - ג'ורג' וושינגטון, אברהם לינקולן, טדי רוזוולט ועוד.

מותר או אסור לגעת ברגליים? תלוי אם זה יווני-רומי או חופשיצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

שני הסגנונות, כמו באיגרוף, ג'ודו ועוד, מחולקים לקטגוריות משקל. אצל הגברים קיימות שבע קטגוריות בין 55 ל-120 קילוגרם, ובקרב הנשים - שמתחרות רק בסגנון חופשי - ארבע קטגוריות. ב-1987 החל הענף לקבל נשים לשורותיו, ומ-2004 הן מתחרות גם באולימפיאדה.

ומה יהיה בלונדון?

18 מדליות זהב, 18 כסף ו-36 ארד יחולקו ב-18 משקלים בלונדון - שבעה בסגנון יווני-רומי לגברים, שבעה בסגנון חופשי לגברים וארבעה בסגנון חופשי לנשים. בכל משקל ישתתפו 19-20 ספורטאים, 344 בסך הכל. חלקם יתחרה בסיבוב מוקדם, על פי הגרלה, ובהמשך בשמינית גמר, רבע, חצי וגמר. שלושת-ארבעת המפסידים לכל פיינליסט בדרכו לגמר יופיעו בשני בתי תנחומים, והמנצח בכל אחד מהם יזכה במדליית ארד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ