פדרר או כלום: כוכב הטניס לא הרשים את צה"ל

דניאל סקריפניק, הדבר הגדול הבא בטניס המקומי, ציפה שהישגיו יעניקו לו מעמד של ספורטאי מצטיין. המציאות הכתה בו כבר בגיל 18

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

מפגשים תכופים עם ביורוקרטיה מותירים לרוב תחושות תסכול וייאוש, ולרשימת הנפגעים הצטרף בחודשים האחרונים גם דניאל סקריפניק. הטניסאי בן ה-18 וחצי נחשב לכישרון המבטיח ביותר בישראל, מחזיק בשורה ארוכה של הישגים ותארים, היה אלוף ישראל כמעט בכל הגילים, מדורג ראשון בארץ לגילו ומשתייך לנבחרת העתודה הישראלית. כולם ציפו לרגע בו יזכה למעמד ספורטאי מצטיין בבואו לשירות הצבאי. זה לא קרה.

בתחילת דצמבר התגייס סקריפניק לצה"ל. שבוע מאוחר יותר, ב-10 בדצמבר, התכנסה הוועדה המקצועית שבוחנת את הבקשות למעמד הספורטאים בארץ. לאף אחד באיגוד הטניס, גם לא לסקריפניק עצמו, לא היה ספק כי בקשתו להכיר בו כספורטאי מצטיין תתקבל פה אחד. הרזומה האישי שלו שהוצג בוועדה כלל ארבע נקודות ATP ומקום ברשימת מאה הטניסאים הבכירים בארץ. ארבעה חודשים קודם לכן הוכר חברו לענף, דור בלפר, כספורטאי מצטיין כשהוא מחזיק בנקודת ATP אחת בלבד.

אלא שלסקריפניק ציפתה הפתעה לא נעימה כלל. הוועדה דחתה את בקשתו ושלחה אותו לטירונות כחייל מן השורה. "פשוט שינו את הקריטריונים לקבלת ספורטאי מצטיין להישגים שאינם ברי השגה", מלין נועם בר, מאמן נבחרת הדייויס, "היום החזירו את הגלגל לאחור, אבל דניאל היה בתפר ונפגע. בגיל שלו אין מישהו בעל רזומה משכנע יותר והישגים טובים יותר. זה לא הגיוני".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ממינהל הספורט נמסר כי הקריטריונים מעולם לא שונו. הסיבה לדחיית הבקשה, הסבירו, נעוצה בעובדה כי בכל רגע נתון מכסת הספורטאים המצטיינים עומדת על 400. ביום כינוס הוועדה, לטענתם, התפנה מקום לעוד 20 ספורטאים, שהועדפו על פני הטניסאי הצעיר.

"נעשתה פה טעות איומה. אנחנו כבר מיואשים ולא יודעים מה אפשר לעשות", אומרת זלדה, אמו של סקריפניק, בעיניים דומעות, "כל יום שעובר פוגע לו בקריירה. דניאל שבור ולא יודע מה לעשות. הוא כבר התחיל לחשוב על עריקה מהצבא כי כלום לא עוזר. הוא ילד טוב, תמיד הולך לפי החוקים, אבל כלום לא עזר. עלו לו גם מחשבות לברוח מהארץ".

סקריפניק התחבר לטניס כבר בגיל שש בצורה הכי טבעית שיש. אמו, שעלתה לארץ מאוקראינה לפני 19 שנה, היתה טניסאית וכיום עובדת כמאמנת; אחותו גרטה, הגדולה ממנו בשנתיים, אף היא אוחזת במחבט. עוד לפני שחגג בר מצווה זיהו ראשי הענף בארץ את הפוטנציאל והעבירו אותו לפנימיית המחוננים במרכז הטניס ברמת השרון. התארים ביחידים ובזוגות לא איחרו לבוא. באיגוד ייעדו לו עתיד מבטיח וסימנו אותו כדור העתיד של הטניס הישראלי. "התקווה של כולנו היא שבעוד כמה שנים דניאל ייצג אותנו בנבחרת הדייויס", אומר בר, "הוא תמיד בלט מעל כולם וקשה היה לפספס את הכישרון שלו".

הסאגה עם צה"ל החלה עוד באוגוסט. סקריפניק, שבקשתו היתה אמורה להיבחן בקיץ, משך אותה לטובת חברו בלפר משום שהיה אמור להתגייס רק בדצמבר. "הוא יכול היה לקבל ספורטאי מצטיין כבר אז", נזכר פרקליטו של השחקן, עו"ד עידן דביר, "אבל העדיף לוותר בשביל חבר שהתגייס לפניו".

לאחר שבקשתו של סקריפניק נדחתה, נותר לו רק לבקש דחיית שירות (דח"ש). מכתבים נשלחו לראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, אך לא זכו להתייחסות. "שלחנו לא מעט בקשות, אבל עד היום זכינו רק להתעלמות. זו אטימות מוחלטת", מתרעם עו"ד דביר, "דניאל כבר החמיץ תחרות אחת חשובה בינואר ועומד להחמיץ תחרות בינלאומית במארס. אם הוא לא ישתחרר לתחרות הוא יאבד חצי מהנקודות שלו. פשוט פוגעים לו בקריירה".

למרות שכל ראשי הענף נזעקו לשלוח מכתבים ובקשות, בצה"ל לא נענו ושיבצו את סקריפניק אחרי הטירונות לקורס מדריכי כלואים של המשטרה הצבאית. "בחודשיים האחרונים הפסיד דניאל זמן אימונים יקר", כתב בר לצבא, "באפריל הוא צפוי לקבל מעמד של ספורטאי מצטיין. אבקש להתחשב בצרכיו ולאפשר לו חזרה מהירה לפעילות".

"רשות הספורט תשאף שלטניס, בכל זמן נתון, יהיו לפחות 15 טניסאים ברשימה", הבהיר המנהל המקצועי באיגוד, שלמה גליקשטיין, במכתבו לצבא, "הקריטריונים עבור טניסאים נוסחו מחדש וזה עתיד להקנות לדניאל מעמד מצטיין בוועדה באפריל. אודה אם תשבצו אותו למסלול שמתאים לספורטאי מצטיין".

אך הההתחשבות לא הגיעה. "אם לא ישחררו אותו בקרוב זו תהיה פגיעה נוראית בהתקדמות שלו", מביעה האם דאגה, "אני רק מבקשת שיתחשבו בו ולא יהרסו לו את הקריירה. הוא שבור ומדוכא מהמצב. אני חוששת שהוא יעשה שטויות אם לא יבואו לקראתו. לא חשבנו שנגיע למצב הזה". בר מוסיף: "כולם ניסו לעזור, אבל כרגע רק מחכים לאפריל. עד אז הילד מושבת ונפגע. כל יום שעובר רק פוגע בו יותר".

מצה"ל נמסר בתגובה כי "רשות הספורט לא מצאה את החייל ראוי לתואר ספורטאי מצטיין, ובהתאם לכך אינו זכאי להקלות הכרוכות במעמד. מפקדיו ישקלו את בקשותיו בהתאם לצרכי התפקיד שהוא ממלא ולא באמצעות התקשורת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ