לשחות בסגנון מפוקפק

ניק דארסי הודח מהמשחקים בבייג'ין בגלל תקיפת שחיינים, נידון למאסר על תנאי והתחמק מתשלום בזכות הכרזה על פשיטת רגל. באוסטרליה לא אוהבים את זה, אבל הוא עוד עשוי לייצג אותם בלונדון

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

בין ג'יימס מגנוסן ואיאן ת'ורפ, איימון סאליבן וג'ף יוגיל, ליזל ג'ונס וליבי טריקט, מהווה ניק דארסי דג קטן יחסית בשחייה האוסטרלית. דארסי בן ה-24 הוא שחיין מוכשר ששיפר מספר פעמים את השיא האוסטרלי ב-200 מטר פרפר, מהמשחים הקשים ביותר, אך לדרגות של בני ארצו טרם הגיע. לפחות בבריכה.

הכל החל לפני ארבע שנים, בעת ההכנות למשחקי בייג'ין. באפריל 2008 תקף דארסי לעיני אנשים את אחד מחברי נבחרת השחייה, סיימון קאולי. מאוחר יותר התלונן שחיין נוסף כי הותקף על ידו. יו"ר הוועד האולימפי האוסטרלי החליט לסלקו מהמשלחת לבייג'ין ולהשעותו. השחיין ערער לבית המשפט הגבוה לספורט (קא"ס), שלא קיבל את עמדתו, אך מתח ביקורת על כך שאדם אחד החליט על העונש ולא הוועד האולימפי האוסטרלי כגוף. בתגובה התכנס הוועד והשעה את דארסי, ששוב ערער ושוב נדחה.

במארס 2009 הוא נשפט באוסטרליה, הודה בגרימת חבלה חמורה ובתקיפה, ונידון ל-14.5 חודשי מאסר על תנאי. במקביל הוחלט באיגוד השחייה האוסטרלי כי יושעה מהענף לאורך התקופה הזו ובין השאר לא ישתתף באליפות העולם 2009.

כבר כשהסתיימה תקופת ההשעיה פרץ באוסטרליה ויכוח האם ראוי שהתוקף הסדרתי ייצג את המדינה, בתחרויות בינלאומיות, ובכלל. דווקא גרנט האקט, קפטן הנבחרת בעבר, התנגד לאלה שטענו כי לדארסי אין מקום בה. "ברגע שהשלים את ההשעיה וריצה את העונש, איני רואה שום סיבה לא לאפשר לו להתחרות שוב", אמר האקט, מגדולי השחיינים למרחקים ארוכים.

ניק דארסי. "הוא מנסה להשאיר את הסיפור מאחור ולהתרכז בשחייה"צילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

אבל אצל דארסי אין רגע דל. לפני פחות מחודשיים, בעקבות תביעה אזרחית שהגיש קאולי ביוני, פסק בית משפט כי על דארסי לפצותו ב-108 אלף דולר אוסטרלי. תגובתו המיידית היתה להכריז על פשיטת רגל. כך, לפי החוק, אינו צריך לשלם דבר. עורך דינו של קאולי, סם מאקדון, הכריז ש"מדובר בנוכלות", אך חוק זה חוק. דארסי התחמק מהתשלום.

השתלשלות העניינים חידשה את הביקורת עליו באוסטרליה. למרות שנכלל בסגל השחייה הלאומי המורחב, נשמעו קריאות לא לאפשר לו להתחרות במבחנים האולימפיים, שמתחילים בעוד שלושה שבועות באדלייד, כדי שלא יוכל לנסוע ללונדון. התאחדות השחייה האוסטרלית דחתה את הדרישה. "עכשיו הוא כמו כל שחיין אחר. אם יעמוד בזמן ובמיקום שנקבעו, הוא יהיה במשלחת ללונדון", מסרה ההתאחדות, שכמובן ציינה כי "אם ייכלל בנבחרת האולימפית, יהיה חייב לעמוד בכל ההתחייבויות וההתנהגות המצופה".

ההחלטה עוררה סערה באוסטרליה, והותירה רבים - ביניהם קאולי - חשים מרומים. "אנחנו מאוד מאוכזבים, אבל מותר להם להחליט כך", אמר מאקדון, "זה לא ראוי, אך חוקי".

דארסי עצמו מנסה להתמקד בבריכה. בתחילת החודש הוא חזר מפציעה וכאבי גב שהשביתו אותו לכמה חודשים, והצליח לזכות בצורה מרשימה באליפות אזורית. המומחים רואים בו מועמד בכיר להשגת הכרטיס לאולימפיאדה.

"אני בטוח שהסיפור יושב לו בראש, אך הוא מנסה להשאירו מאחור ולהתמקד בשחייה", אומר מאמנו מייקל בוהל, "ניק חווה אכזבות ופציעות, אבל הוא השתפר מאוד, עובד קשה ואני רואה סיכוי גדול שיוכל להגיע ללונדון". עכשיו נותר לו רק לסיים באחד משני המקומות הראשונים במבחנים ב-200 מטר פרפר - וכמובן לא להכות אף אחד לפני או אחרי כן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ