הכל למען המדינה (והשתתפות באולימפיאדה) - לונדון 2012 - הארץ

הכל למען המדינה (והשתתפות באולימפיאדה)

פדרר, שראפובה והאחיות וויליאמס נזכרו פתאום בנבחרות הלאומיות שלהם. לא מדובר בפטריוטיות, אלא בהכרח עבור מי שרוצה לשחק בלונדון גם אחרי ווימבלדון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

במשחקי גביע דייויס וגביע הפדרציה שהתקיימו החודש היה משהו חריג. למעשה, מספר דמויות חריגות. מריה שראפובה, סרינה וויליאמס, ונוס וויליאמס ורוג'ר פדרר - אלה לא שמות שמרבים לייצג את נבחרתם. לפחות לא בשלב כה מוקדם, במקרה של השווייצי. הפעם כולם התייצבו. הרי שנה אולימפית היא דבר מיוחד, והפעם יותר מתמיד.

20 ימים אחרי שיסתיים טורניר ווימבלדון, יחזרו גדולי הטניסאים למשטחי הדשא בלונדון - הפעם במסגרת אולימפיאדת לונדון 2012. "לשחק בווימבלדון פעמיים ברציפות יהיה מיוחד לכולנו", אומרת שראפובה, "להיות ספורטאי אולימפי זה משהו שכולם ברוסיה רוצים להיות, היעד הגדול ביותר. רציתי להיות חלק מכך מאז הייתי ילדה. לייצג את המדינה שלי יהיה כבוד עצום".

באנר ספורט

יש משהו אירוני בהצהרתה, שכן שראפובה ממעטת לייצג את רוסיה. היא לא שיחקה בנבחרת עד 2008, כשביקרה עמה בישראל, ואחר כך נעדרה ממנה שלוש שנים. גם כשהיא מופיעה, יש לה מטרה אחרת ולא נסתרת - האולימפיאדה.

"לשחק בווימבלדון פעמיים ברציפות יהיה מיוחד", קובעת שראפובהצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

64 טניסאים ו-64 טניסאיות יופיעו בטורנירי היחידים. זהותם תיקבע על פי הדרוג העולמי ב-11 ביוני. 56 הראשונים בגברים ובנשים יעפילו ללונדון, במגבלה של ארבעה למדינה. המקומות הנוספים ימולאו דרך כרטיסים חופשיים. אלא שיש מגבלה נוספת. לפי חוקי התאחדות הטניס העולמית (ITF), כדי שיוכל לשחק באולימפיאדה, על שחקן להעמיד עצמו לבחירה במפגש דייויס או פדרציה לפחות פעמיים בשנים שונות בין 2009 ל-2012.

הופעתה של שראפובה נגד צרפת בשנה שעברה וספרד השנה מבטיחה שתעמוד בתנאים. העניין מסובך יותר כשמדובר בסרינה וויליאמס, שלא שיחקה בנבחרת ארה"ב מאז 2007. כשלונדון קוראת לה, היא שבה החודש לסגל בניצחון על בלארוס. באפריל תהיה חייבת לחרוג ממנהגה להמעיט בנסיעות ארוכות ולהגיע עד אוקראינה כדי להשלים עמידה בתנאים, כמעט. ב-ITF צפויים להתחשב בבעיות הבריאות מהן סבלה ולאפשר את השתתפותה למרות שלא תופיע במפגשים בשנים שונות.

בעצם, שחקן כלל לא צריך לקחת חלק במפגש, שכן החוק קובע כי עליו "להעמיד עצמו לבחירה". במלים אחרות, רצון טוב מספיק. לעתים אף מצד הרשויות. גם ונוס לא שיחקה בנבחרת מאז 2007, אך בשנה שעברה התחכם איגוד הטניס האמריקאי והודיע כי "העמידה עצמה לבחירה" במפגש בגרמניה, הגם שהיה ברור כי אינה כשירה ותיסע כצופה. "החוקים כתובים בצורה שמותירה אותם פתוחים לפרשנות", תירצו באיגוד, שחששו כי בלי האחיות תישאר ארה"ב ללא שחקניות בעלות דרוג גבוה מספיק.

בוחן את הזוגיות עם ואברינקה. פדרר במפגש גביע הדייויסצילום: אי-פי

מצבן של הוויליאמסיות עדיף מזה של מריון ברטולי, שלא ייצגה את צרפת מאז 2004 בגלל שהאיגוד המקומי מסרב לאפשר לאביה/מאמנה לעבוד עמה בזמן שהותה עם הנבחרת. ייתכן שתגיש עתירה כדי לנסות להגיע למשחקים.

בעוד כמה מבכירות השחקניות עמלות על מקומן בלונדון, אצל הגברים המצב שונה. פדרר הוא היחיד מבין חמשת הראשונים בעולם ששיחק החודש בדייויס. השאר כבר עמדו בתנאים בזכות הופעותיהם בשנים האחרונות. רפאל נדאל, האלוף מבייג'ין, כלל לא יופיע בדייויס השנה בגלל ש"איני רוצה לשחק יותר מדי בשנה אולימפית".

הופעתו של פדרר מול ארה"ב הפתיעה. השווייצי מייצג את שווייץ לפחות במפגש אחד מדי שנה, אך מאז 2004 לא התייצב כבר בסיבוב הראשון. בתנאי ITF כבר עמד. אחת ההערכות הן שרצה לבחון בזמן אמת את השותפות עם סטניסלס ואברינקה, עמו זכה בזהב בזוגות ב-2008. האפשרות לשתף פעולה עם מרטינה הינגיס בזוגות מעורבים ירדה מהפרק. "היא אמרה שעלי להתרכז בזוגות וביחידים", סיפר.

סרינה וויליאמס בצבעי הלאוםצילום: אי-פי

שותפויות אחרות נוצרות ומבוטלות לקראת האולימפיאדה. פאולה סוארס הארגנטינאית חוזרת אחרי חמש שנות פרישה כדי לשחק לצד ג'יסלה דולקו. שיתוף הפעולה ההודי-פקיסטני הנדיר בין רוהאן בופאנה לעייסם-אול-האק קורשי נקטע אחרי ארבע שנים, שכן בופאנה מעדיף לשחק עם מאהש בופאטי, אתו ישתף פעולה בלונדון. קורשי נדהם: "האולימפיאדה היא עניין גדול, אבל לא ציפיתי שיחליף בן זוג לכל השנה". הזוגות המעורבים שבים למשחקים לראשונה מאז 1924, ורודיק מתעתד להירשם ביחד עם סרינה. "היא הסיכוי הטוב ביותר שלי", אמר, "לא אכפת לי אם זה בשביל יריקה למרחק - מדליית זהב היא מדליית זהב".

וכאן טמון העניין. טניס אינו מהענפים שזקוקים לאולימפיאדה כדי להיראות, אך מאפשר לחוות משהו שונה, כמו הכפר האולימפי ופרס מסוג אחר. רק אחת, שטפי גראף ב-88', השיגה את ה"גראנד סלאם המוזהב" - זכייה בכל הטורנירים הגדולים ובאולימפיאדה בשנה אחת. נובאק ג'וקוביץ', שהוזכר כמועמד לשאת את דגל סרביה בטקס הפתיחה, שואף להיות השני. "הכל אפשרי", אמר הטניסאי שלא מפסיק לנצח, "זה אירוע הספורט הכי יוקרתי וידוע בהיסטוריה של הספורט. אין עוד חוויה כזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ