הקרב על האולימפיאדה |

משיח שישי באליפות העולם, צוברי שמיני

הגולשים הישראלים פתחו טוב את אליפות העולם, ובמיוחד משיח, שלמרות הרוחות החלשות שאמורות היו לעזור לצוברי, נמצא צעד קטן לפניו

טל בן עזרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן עזרא

נמרוד משיח ושחר צוברי פתחו היום (חמישי) ברגל ימין את הופעתם באליפות העולם בגלשני רוח, שעשויה לקבוע מי מהם יקבל את הכרטיס הבודד של ישראל לאולימפיאדה. משיח שנטל בחודשים האחרונים את ההובלה בקרב המרתק והיצרי נמצא גם בתום שלושת השיוטים הראשונים צעד לפני צוברי והוא מדורג שישי לאחר שסיים במקומות הראשון, החמישי והשישי. צוברי שסיים שביעי, שני וחמישי מדורג נכון להיום במקום השמיני.

ראש בראש בלב ים, שוב

באופן יחסי, זכה ענף השיט לסיקור תקשורתי מוגבר בשנה החולפת בעקבות קרב הראש בראש בין נמרוד משיח לשחר צוברי על הכרטיס לאולימפיאדת לונדון 2012. אבל ספק אם גולשי הניל פרייד פיללו לתשומת לב מהסוג הזה, שהגיעה בעקבות מאבק רווי דם רע שכלל עימותים לא נעימים בלב ים, השתלחויות תקשורתיות, דיוני משמעת ועונשים. רגע לפני אליפות העולם בקאדיס, ספרד, שמתחילה היום, נערך ענף שלם להכרעה אפשרית ובמקביל עושה חשבון נפש. "אפשר להגיד שבאיזשהו מקום הזנחנו את המישור הערכי במשך זמן רב", מודה המנהל המקצועי של איגוד השיט, גור שטיינברג, "במאבק הזה קרו דברים שלא היו נעימים לנו ולציבור שצפה מבחוץ".

עוד שיוט מוצלח. משיחצילום: אי-אף-פי

מהפיאסקו שהתרחש באליפות אירופה בבולגריה בשנה שעברה - במהלכה נחסם צוברי, מועמד למדליה, על ידי משיח, שאיבד סיכוי לסיים בין שלושת הראשונים - הרוויח בעיקר האחרון. למרות שהועמד לדין ואיבד שתי נקודות, הוא התאושש בתחרויות הניקוד הבאות והשאיר מאחור את יריבו. באליפות העולם שהתקיימה בדצמבר באוסטרליה זכה משיח בארד, ובאליפות אירופה בחודש שעבר בפורטוגל - אף שלא נתנה ניקוד - הפגין יכולת גבוהה, ולצד זה, על פי נוכחים במקום, גם ביטחון עצמי שלא ניתן לערעור, וסיים רביעי.

"נמרוד עובד קשה ולא עושה הרבה שינויים", מעיד המאמן יאיר סוארי, "אחרי בולגריה הוא היה יכול לאבד מומנטום בקלות, אבל אז הוא החליט פשוט להמשיך לגלוש ודברים הסתדרו לו. הוא הצליח לשכנע את עצמו שהוא פשוט הולך לגלוש, שהוא עשה את זה הרבה פעמים, ובאמת דברים הסתדרו לו. הוא משתדל לנסוע בתקופה האחרונה כמה שיותר למקומות שונים בעולם ולתקשר יותר עם הים, גם אם זה בא על חשבון אימון כושר פה ושם".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

"לקח בצורה קשה את התקרית עם נמרוד". צובריצילום: ניר קידר

לצוברי, לעומת זאת, הדברים קצת פחות הסתדרו. נדמה כי ההתעסקות בפרשת החסימה גבתה ממנו מחיר כבד. הוא ספג ביקורות על ההכנה ועל רמת הריכוז שלו, ותשוקתו הוטלה בספק. באוסטרליה הוא סיים 18, ובפורטוגל כלל לא סיים עקב טעות אנוש ברישום הציוד. "שחר לקח בצורה קשה את התקרית עם נמרוד", אומר שטיינברג, ""זה פגע לו בהכנות ופשוט מדובר היה בתקופה מוחמצת מבחינתו ומבחינת הצוות שלו. היתה שם הרבה התעסקות תקשורתית במקום להתעסק בדברים אחרים". רוני מאיר, מנהל המרכז הימי באילת, מאשר: "שחר הסתובב עם תחושת פספוס נוראית. הוא נפגע מבחינה פטריוטית, לא הבין איך מישהו מאותה מדינה מסוגל לעשות לו דבר כזה. נמרוד פשוט שבר את כללי המשחק. מאותה נקודה שחר המשיך להתאמן קשה, אבל התחרויות היו פשוט פחות טובות".

מקור הסכסוך מתחלק לשניים: הקריטריון הקשוח, שקובע כי רק גולש אחד מכל מדינה יכול להשתתף באולימפיאדה; ואיגוד השיט, שלוקח אחריות מלאה על חוסר החיבור בין שני ספורטאים שמכירים זה את זה מגיל צעיר ומעולם לא התחברו. "כבר כשהיו בני 14 הם לא היו חברים", הגדיר זאת יו"ר איגוד השייט יהודה מעיין, וגם סוארי לא מתפלא: "בונים תחרות קשה ואכזרית כבר בשלב מוקדם ואז מתפלאים שגם הראש בראש הוא קשה", מנתח סוארי, "זו צורת המבחנים האולימפיים, ובסופו של דבר אלה גם ההשלכות. המערכת משסה אותם אחד בשני כבר שנים, אז מה ציפו שיקרה? אי אפשר להאשים אותם". שטיינברג מסתייג: "לא חינכנו לדברים מסוג זה. בתקופה האחרונה שלחנו לנמרוד ולשחר מכתב בו הדגשנו את הלך הרוח האולימפי: תשיגו תוצאות, תשאפו למצוינות, אבל בלי לדרוך על חברים. אנחנו בהחלט מקווים שזה יופנם".

לפני הזינוק היום הוביל משיח 21–7 בדו קרב, אבל יש עוד מספיק נקודות בקופה. מדליית זהב באליפות העולם שווה 50 נקודות, כסף 30 וארד 20, כשבמאי תתקיים בהולנד תחרות הניקוד האחרונה. לא רק הניקוד עומד לטובתו של המוביל, אלא גם תנאי מזג האוויר הצפויים. למרות רוח חלשה שצפויה בהתחלה - דבר שמהווה יתרון לצוברי - אמורה הרוח להתחזק בהמשך התחרות ולהקנות יתרון למשיח.

צוברי (מימין) ומשיח. הקרבות הגיעו עד ללב ים.צילום: וינצ'נזו בגליאונה ונמרוד גליקמן

"לכולם ברורה חשיבות התחרות בספרד", אומר יהודה מעיין, יו"ר איגוד השיט, "נמרוד נמצא במומנטום, ולדעתי אם שחר לא מביא מדליה אז חבל לו על הזמן. אנחנו יודעים שזו יריבות לא פשוטה. הם לא חברים וכנראה גם לא יהיו. מה שחשוב זה שהכיוון של השיט הוא נכון. יש לנו ספורטאים טובים שנמצאים במאבק מעניין. עכשיו זו שאלה של מי מאמין בעצמו יותר".

כך או כך טוענים יודעים בשני המחנות שהמאבק עוד רחוק מלהיות סגור. "שחר עוד יכול להפוך את התוצאה או לצמצם פערים לקראת התחרות האחרונה בהולנד במאי", מספר רוני מאיר. "לדעתי הוא חדור מוטיבציה והוא הולך לנצח. אני מודע לביקורות שיש עליו, שאולי הוא לא מתלהב מספיק, אבל זה הבן אדם. אין לו יותר מדי שדים. הוא טיפוס פשוט. מה שרואים זה מה שיש. בחוף הוא קר רוח, שקט ומופנם, אבל כשהוא מתחיל לגלוש המטרה היחידה שעומדת לנגד עיניו היא ניצחון". מעיין מסביר כי "אם תהיה רוח בינונית-חזקה אז לשחר אין סיכוי. אם הרוח תהיה חלשה יותר, אז הפערים יכולים להצטמצם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ