בלונדון כל יום טוב לקניות

שאול אדר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר
לונדון

בשנת 1618 הוציא ג'יימס הראשון צו מלכותי לפיו מותר לעסוק במספר פעילויות ספורטיביות אחרי תפילת יום ראשון. הצו עורר מחאה עזה בקרב אנשי דת ושמרנים, אבל 400 שנה מאוחר יותר דומה שהמאבק על דמות יום המנוחה באנגליה הוכרע סופית.

ביום רביעי פרש שר האוצר את התקציב לשנה הבאה, ובין היתר הודיע שבתקופת המשחקים האולימפיים תתיר הממשלה לעסקים גדולים לפעול לאורך כל יום ראשון, בכפוף לאישור הפרלמנט. שמונה ימי ראשון של שופינג למרחקים ארוכים, להבדיל משש שעות במשקל קל המותרות על פי החוק כיום. "כל העולם ושאר המדינה יגיעו ללונדון", הצהיר ג'ורג' אוסבורן, שר האוצר, בפני ה-BBC, "חבל מאוד, בייחוד לאור העובדה שאירועים רבים יתרחשו בימי ראשון, שהמדינה תהיה סגורה לעסקים".

בקניון ווסטפילד שליד האתר האולימפי, זירת הקניות הגדולה במערב אירופה, קיבלו את ההודעה בסיפוק רב. עם זאת, היו גם כאלה שלא אהבו את הצעד. כמו בימי המלך ג'יימס, פרצה מחאה קטנה של איגוד עובדי המסחר ואנשי דת המעוניינים להותיר משהו מצביונו הדתי של היום. בעלי עסקים קטנים שכבר מורשים לפעול במשך כל יום ראשון חוששים לאבד הכנסה, אחרים לא מעוניינים לעבוד יום שלם ואנשי דת חוששים מאובדן המאמינים המועטים שעדיין פוקדים את הכנסיות בימי ראשון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"אין שום צורך בשינוי התקנות בכדי לאפשר למבקרי המשחקים הנאה מלאה כשהם מבלים עם בני משפחה וחברים", נאמר בהודעת ארגון "שימרו על ייחודו של יום ראשון", "ממתי הפכו קניות לספורט אולימפי? מדוע המשחקים האולימפיים נחשבים למקרה מיוחד?". דובר הכנסייה האנגליקנית הכריז: "הכנסייה מתנגדת בתוקף לכל ניסיון לכרסם באופיו המיוחד של יום ראשון, כפי שהחוק משקף".

השאלות תקפות, אבל לנוכח מצבה הכלכלי של בריטניה, עלות אירוח המשחקים וחיבת האנגלים והתיירים - בעצם כל בני האדם - למסעות קניות, אין ספק כיצד תסתיים ההתמודדות. עבור רבים, שופינג הוא בילוי מרכזי בסוף השבוע מאז הורשו העסקים לפעול בימי ראשון ב-1984, וראשי האוצר הבריטי יאמצו כל דרך שתעזור בהחייאת הכלכלה. וכן, משחקים אולימפיים הם אירוע יוצא דופן בשל העלות ומספר התיירים המבקרים, ואם הצעד מרגיז את ראשי הדת - כנראה שהוא מבורך.

רבים חושבים שהמהלך יוביל לשינוי התקנות גם אחרי המשחקים ובכל מקרה מצביע על גודל ההשפעה של אירוח משחקים אולימפיים על העיר המארחת. קווי תחבורה חדשים נפתחים, סדרי עולם משתנים, פילים לבנים מתרבים ברחבי העיר ואזורים שלמים הופכים משממה תעשייתית לאתר המרכז את תשומת לב העולם לשבועיים. מישהו צריך לממן את זה, בין אם מדובר במשלם הארנונה, במדינה או בתייר אחוז בולמוס קניות ביום ראשון קיצי ארוך.

גם ביום ראשון, החנויות הגדולות בלונדון יחכו לקוניםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ