עוזי דן
עוזי דן

מירוץ הלפיד ייצא לדרך ב-19 במאי ויסתיים ב-27 ביולי באיצטדיון האולימפי, עם הדלקת האש האולימפית ופתיחת משחקי לונדון 2012. 7,300 איש בבריטניה הפכו השבוע מאושרים מאוד, כשהוועדה המארגנת של המשחקים האולימפיים הכריזה עליהם כמשתתפים בו.

הרצים נבחרו מבין מאות אלפי מועמדים, ששמותיהם הוגשו לוועדת הבחירה על ידי קרובי משפחה, בתי ספר, מועצות מקומיות, עיריות, מועדוני ספורט וכמובן מטעם עצמם. בין המאושרים והמאושרות אפשר למצוא סיפורים מעניינים. דינה גולד תהיה בת 100 כשתרוץ - טוב, כנראה תלך - עם הלפיד כאשר ייכנס לעיר הבירה. "אני מקווה מאוד שאעשה עבודה טובה", אמרה הסבתא, כרגע עדיין בת 99 פלוס, כשהיא נשענת על מקל הליכה. גולד, כמו כל אחד מאלפי נושאי הלפיד האחרים, תישא את הלפיד לאורך 300 מטר. הקטע שלה נמצא בבארנט, פרבר צפוני של לונדון.

אמנם קוראים לה דינה, אך היא מעדיפה להיקרא דיאנה מאז מות הנסיכה. היא זוכרת היטב את המשחקים האולימפיים שהתקיימו בלונדון ב-1948, כשהיתה בת 36. "הכל היה אז יותר צנוע. היום יש המולה גדולה סביב המשחקים וכל דבר, התקשורת הרבה יותר רחבה", מספרת גולד. את בריאותה הטובה ושנותיה הארוכות היא מייחסת לשני דברים: יוגה - בין השאר היא מארגנת שיעורי יוגה והתעמלות בבית האבות בו היא גרה - ובייחוד שוקולד. "אני שוקוהולית, מכורה לשוקולד. זה בריא מאוד, בטח בשילוב עם יוגה. מעבר לכך, בריאות טובה היא בגנים שלי, אמי חיה עד גיל 102".

צעיר הרצים, דומיניק מקגאוון, והמבוגרת בהם, דינה גולד, מדגמנים את הציוד. יוגה ושוקולד יעזרו לה להשלים את 300 המטריםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גולד הוצגה לתקשורת בעת ההכרזה על 7,300 הרצים כשהיא לובשת את החולצה הרשמית של נושאי הלפיד. ביחד איתה הוצג גם הרץ הצעיר ביותר, בקרוב בן 12, דומיניק מקגאוון. המוטיב 12 חוזר בכל מה שקשור למשחקים, בגלל השנה בה אנו נמצאים. מספר הילדים שישתתפו במירוץ, למשל, הוא 212. מקגאוון אמנם משחק כדורגל בילדים של ברמינגהאם, אבל כבר מתרגש. "אני הכי חושש מכך שאפול תוך כדי הריצה", סיפר.

פסיפס הרצים מורכב גם מבעלי סיפורים ייחודים. כשנפצע ב-2009 באפגניסטן, קבע הרופא בשטח שחייל המילואים איידן קירקווד לא יחיה יותר מחמש דקות. לא רק שקירקווד עדיין חי ונושם, הוא השתקם בצורה מופלאה, רץ מרתון, הלך את כל חומת אדריאנוס בצפון אנגליה וירוץ עם הלפיד בעיירת מגוריו. "כששמעתי שאני מועמד זו היתה הרגשה נפלאה לדעת שמישהו חשב עלי ושאני ראוי לכך", אמר, "עכשיו כשנבחרתי זה פשוט מרגש בצורה יוצאת דופן".

ברשימה נמצאים גם לאקשמי מיטאל, האיש העשיר בבריטניה, וסר קלייב וודוורד, מנכ"ל הוועד האולימפי הבריטי. בסך הכל מראה הבחירה על גיוון, חשיבה ובחירת פסיפס אנושי מרתק. לא רק בריטים ירוצו עם הלפיד. בין הרצים יהיו גם 20 נערים ונערות מ-20 מדינות בעולם, מאזרבייג'אן עד זמביה, במסגרת תכנית "השראה" בינלאומית של מארגני המשחקים. "אני נרגש מאוד מכך שגם צעירים מכל רחבי תבל יזכו לרוץ עם הלפיד", אמר יו"ר הוועדה המארגנת של לונדון, סבסטיאן קו.

ביום ממוצע ישאו 115 איש את הלפיד, שצבעו זהב ובגופו העשוי מאלומיניום מנוקבים חורים, שהובילו לכינוי "גוש גבינה". בסך הכל יהיו 8,000 נושאי לפיד, כשהוועדה המארגנת שומרת הפתעה גדולה לסוף: שמות 700 הרצים האחרונים יפורסמו רק יומיים לפני תחילת האולימפיאדה. בין המאות הללו, שישאו את הלפיד ברחובות לונדון, אמורים להיות לא מעט סלבריטאים ודמויות ידועות בממלכה ובעולם.

ומי יהיה זה שידליק את האש האולימפית באיצטדיון, האחרון לשאת את הלפיד? הזהות שלו/שלה נשמרת כמובן בסוד כמוס, כתמיד. הניחוש המושכל של לא מעטים הוא כי מדובר בסר סטיב רדגרייב, גדול הספורטאים האולימפיים של בריטניה ואחד מארבעה אנשים שזכו במדליות זהב בחמש אולימפיאדות רצופות. החותר האגדי עשה זאת בכל המשחקים בין לוס אנג'לס 1984 לסידני 2000, וגם הוסיף שלל מדליות באליפויות עולם. עתה נותר לראות אם יטביע חותם מסוג אחר גם בלונדון 2012.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ