הג'רמי לין החדש של ניו יורק, והפעם עם ניחוח אלוהי

טים טיבו, הקוורטרבק המחליף החדש של הג'טס ותופעה שכבר מזמן חרגה מגבולות הספורט. מה חושב על זה הקוורטרבק הפותח, מארק סאנצ'ז? כל עוד מוכרים חולצות וחלומות, לאף אחד לא ממש אכפת

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צדוק

על כל שחקן שמצטרף ישנו אחר שעוזב. פייטון מאנינג, שבחר בשבוע שעבר בדנוור ברונקוס כביתו החדש תמורת 96 מיליון דולר לחמש שנים, דחק את טים טיבו, הקוורטרבק המכהן, לעבר זרועותיה של ניו יורק ג'טס. המו"מ היה מעט מסורבל, פוצץ ושוב חודש, ובסיומו הועברו טיבו ובחירת סיבוב שביעי בדראפט הקרוב בתמורה לבחירות סיבוב רביעי ושישי.

13 משחקים בלבד שימש טיבו כקוורטרבק הפותח של מי שהתמסרה להנהגתו במאזן 1-4 וסיימה את העונה עם ניצחון פלייאוף. הוא פתח את העונה על הספסל, כאיום מתמיד על קייל אורטון שלא הרשים, עד שנזרק למערכה. על אף זרוע בינונית וכשהוא נתמך בעיקר במשחק ריצה שמאפיין את ליגת המכללות, לקח טיבו את ההזדמנות בשתי ידיים. סדרת קאמבקים הרואיים, כמעט בדיוניים, שבו את ליבם של האוהדים, שהתאהבו בנוצרי האדוק עד כלות.

ניזון מניצחונות מפתיעים למרות שורה סטטיסטית בינונית, חרגה דמותו של טיבו מגבולות הספורט. בהיעדר הוכחות מקצועיות, כמו מסירות מדויקות או משחק התקפה משומן, הוצגו ניצחונותיו כהתערבות אלוהית. זה הכי קרוב שמישהו הצליח להגיע כדי להוכיח שיש אלוהים.

טים טיבו. נצחונותיו יוחסו להתערבות אלוהיתצילום: רויטרס

אם טיבו היה דמות קולנועית או גיבור ספרותי זה עשוי היה להיות מספיק, אבל את העלילה של הברונקוס כותב ג'ון אלוויי. הג'נרל-מנג'ר וקוורטרבק העבר מהמפוארים בתולדות המשחק יודע איך הוא מעדיף את הקוורטרבק שלו - יותר כמו מאנינג ופחות כמו טיבו. כשאלוויי בישר לטיבו על החלטתו להעביר אותו לקבוצה אחרת, גילה השחקן הבנה. "הייתם חייבים להחתים שחקן כמו מאנינג", אמר.

קרוב לחודש קודם לכן, בזמן שמאנינג עדיין המתין להודעה של אינדיאנפוליס בדבר מימוש ארבע השנים האחרונות בחוזהו ואלוויי חיפש דרכים להיפטר מטיבו, שמו הג'טס את מבטחם בידיו של מארק סאנצ'ז. העונה שהסתיימה במאזן 8-8 וללא כרטיס לפלייאוף אמנם היתה איומה עבור הקוורטרבק, אך הג'טס בכל זאת הציעו לו חוזה לשלוש עונות תמורת למעלה מ-40 מיליון דולר. "מארק הוא האיש שלנו", אמר השבוע מייק טננבאום, הג'נרל-מנג'ר של הג'טס, לאחר השלמת עסקת טיבו, "וללא ספק הקוורטרבק הפותח שלנו".

עדיין, יש מי שרואים בהחלטה להחתים מאחורי גבו את הקוורטרבק המחליף המדובר ביותר בתולדות המשחק כבעייתית. גם כך מדובר באחד התפקידים האהובים ביותר כמעט בכל קבוצת NFL. הוא טומן בחובו הבטחה לעתיד טוב יותר שלרוב לא נדרשת לעמוד במבחן ההוכחה. כשלוקחים בחשבון את אכזריותה של תקשורת הספורט בעיר המתוקשרת בעולם, הספקות לגבי יכולתו של סאנצ'ז להוליך את הקבוצה להצלחה ו"אישיותו הממגנטת של טיבו", כהגדרתו של טננבאום, נוצרת סיטואציה שרבים מגדירים כבלתי אפשרית.

טיבו (מימין) וסאנצ'ז. "למה לצרף את טיבו כשאנחנו צריכים עוד כלים התקפיים שיעזרו לסאנצ'ז?", צייץ הקורנרבק אנטוניו קרומארטיצילום: אי–פי

הרי כל מסירה שלא תגיע ליעדה, כל מהלך התקפי שיסתיים בשלושה ניסיונות כושלים, יגלגל את שמו של טיבו במורד היציעים. ג'ו ניימת', הקוורטרבק האגדי שהוליך את הג'טס לאליפות היחידה שלה ב-1968, כבר ביקר בפומבי את ההחלטה לצרף את טיבו. הוא הגדיר אותה כ"תעלול שיווקי" וכחתירה תחת מעמדו של סאנצ'ז.

טיבו, שלעתים נדמה שכל מה שהוא רוצה לעשות זה להודות לאל ולשמש כמודל לחיקוי (לאו דווקא ספורטיבי), מיהר להפנות את הלחי השנייה והצהיר על שיחה חיובית שקיים עם סאנצ'ז, לאחר שהאחרון השאיר לו הודעה קולית במשיבון. "המטרה שלי היא לדחוף אותו להשתפר, ובכך גם את עצמי", אמר בכנות יבשה, "הוא ספורטאי למופת וזה כבוד גדול להיות חבר לקבוצה של שחקן כמוהו".

לא כל שחקני הג'טס שותפים להצהרותיו של טיבו על כך שהתחרות בינו לבין סאנצ'ז תתרום לרווחת הקבוצה. מייק דה ויטו, שאמור להגן על הקוורטרבק, בירך על צירופה של "דמות חיובית ששותפה לאותה אמונה כמו שלי". הקורנרבק אנטוניו קרומארטי הביע את תמיכתו הבלתי מסויגת בסאנצ'ז ובדרך המקצועית שאפיינה את הקבוצה בשלוש העונות שחלפו מאז נבחר בסיבוב הראשון בדראפט. "למה לצרף את טיבו כשאנחנו צריכים עוד כלים התקפיים שיעזרו לסאנצ'ז?", צייץ בטוויטר.

מרגע שפורסמה חתימתו של טיבו בתפוח הגדול, הוזכר מיד שמו של רכז אחר שעלה מהספסל לכותרות - ג'רמי לין. הגארד של הניקס, גם הוא נוצרי אדוק, כבר נשאל עך כך ואיחל לטיבו הצלחה. "המלה 'תקווה' נהגית הכי טוב במבטא ניו יורקי", נכתב השבוע במאמר ב"ניו יורק טיימס" שעמד על הקווים המקבילים בין ה"לינסניטי" ל"טיבומאניה". אף אחד לא מדבר שם על "מארקסניטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ