יריבות הנשים הגדולה של עולם האופניים

ויקטוריה פנדלטון ואנה מירס חולקות 16 מדליות זהב באליפויות העולם באופני מסלול, כמו גם יריבות מרה שחורגת מהטעם הטוב. לעבר השקיעה, בכל אופן, הן כבר לא ירכבו יחד

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר

הרכיבה האטית מסביב למסלול, לעתים עד כדי עצירה; המעקב אחר היריב, הניסיון לחזות את מהלכיו או להפתיעו; ולבסוף, כשהטקטיקה ממצה עצמה, דיווש פרוע במאמץ להגיע לפניו לקו הסיום. אפשר להגדיר את תחרויות אופני המסלול כמשחק של חתול ועכבר. ולעתים אין בכך משחק.

במהלך מסיבת עיתונאים שקיימה ביום שלישי במלבורן נזכרה ויקטוריה פנדלטון כיצד יצאה לפני תשע שנים לשתות בירה עם יריבה צעירה מאוסטרליה, אנה מירס, אחרי אליפות העולם בשטוטגרט. "אני לא חושבת שהיא תרצה לעשות זאת עכשיו, וזה עצוב", ציינה פנדלטון הבריטית, "בסופו של דבר זוהי לא מלחמה, זהו ספורט".

כשמדובר בפנדלטון ובמירס, נדמה שזה קצת יותר מכך. המלחמה ביניהן קרה לרוב, אך לעתים מתלהטת. שורשיה ידועים: במהלך מירוץ קיירין בבורדו ב-2006 רכבה מירס באגרסיביות והתנגשה בפנדלטון. "מעולם לא שכחתי את התחרות הזאת", אומרת פנדלטון, "היא הפנתה את אופניה לעברי בכוונה. עד היום איש אינו יודע איך נמנעתי מנפילה. זה די הימם אותי. למה לרדת לרמה כזו?".

מירס נפסלה וירדה מהמסלול לקול שריקות בוז. להגנתה היא מודה בטעותה ומספרת: "ויקטוריה סרבה לקבל את התנצלותי. אני מניחה שהיא לקחה את זה כהתקפה אישית, אבל זה לא היה כך. ניסיתי להסביר מה התכוונתי לעשות, אבל היא לא רצתה לראות אותי ולא דיברה אתי מאז".

פנדלטון (למעלה) ומירס ברגע נדיר של אחווה על המסלולצילום: רויטרס

ראיתם כבר את הטיימלין החדש של ספורט הארץ?

סביר שהפרשה היתה נותרת בשולי הענף, אלמלא כוכבותיה היו שתיים מכוכבותיו. לכל אחת מהן שמונה מדליות זהב באליפויות העולם, ומאחוריהן סדרת מאבקים ישירים בקטגוריית הספרינט. לרוב היתה ידה של פנדלטון על העליונה, לרבות בגמר באולימפיאדת בייג'ין, אליו הגיעה מירס חודשים אחרי שנפצעה קשה בצווארה. מיד אחרי ניצחונה טענה פנדלטון שלא היתה מודעת לבעיות הפיסיות של יריבתה. זמן מה אחר כך הודתה: "הייתי יכולה להסתפק בניצחון מולה, אבל רציתי להשפיל אותה".

כל זה הופך את התבטאויותיה של הבריטית בת ה-31 בשבוע האחרון למוזרות. מצד אחד המשיכה לטעון שמירס מוכנה ללכת רחוק ממנה למען הניצחון ו"אוהבת לפעול על גבול החוק". מנגד, הוסיפה כי "אין דבר פגום בכך. אין עוינות מצדי כלפיה. שמעתי אותה אומרת שהיא לא מחבבת אותי או שאני לא מחבבת אותה, ואיני בטוחה מאיפה זה מגיע, בגלל שהיינו ידידות די טובות. יריבויות זה טוב, אבל אלו שמרירות אינן כה טובות".

בעוד פנדלטון התרככה, לכאורה, מירס בת ה-28 הקשיחה את לבה לאורך השנים. בירה משותפת לא תילגם בקרוב. כשנשאלה בשבוע שעבר האם היא חשה מרירות כלפי יריבתה, השיבה האוסטרלית: "אי אפשר לאבד כבוד ללחימה שהיא מביאה לתחרות, אבל לפעמים ביריבויות גדולות לא יכולה להיות ידידות גדולה. קל יותר להיות יריבות, כי על הכף מונח כל כך הרבה. לא נוח להיפתח בפני האדם אותו עליך לנצח". אולי כשיפרשו, הוסיפה, זה יקרה.

עד אז צפויים לשתיים עוד כמה וכמה משחקי חתול ועכבר. בשנה שעברה הצליחה סוף סוף מירס לזכות בזהב העולמי בספרינט, כשבגמר היא מנצחת את פנדלטון. באליפות העולם הקרובה, שתיפתח במלבורן ביום רביעי, הן צפויות להתמודד זו מול זו בספרינט, בקיירין ובספרינט הקבוצתי. מירס רואה באליפות "חזרה גנרלית" לדבר האמיתי, אולימפיאדת לונדון 2012, הפעם מול אוהדי פנדלטון.

לפני כחודש וחצי חזו האוהדים הללו בשתיים מתמודדות בחצי הגמר בתחרות סבב גביע העולם בלונדון. מירס ניצחה אחרי שלושה מירוצים מרתקים, רק כדי להפסיד בגמר לגואו שואנג הסינית, אותה הגדירה פנדלטון קודם לכן כאיום הגדול ביותר עליה באולימפיאדה. היו שראו בכך התגרות במירס. ככה זה כשנוצרת יריבות כה מרירה - כל מלה נבדקת. מירס, מצדה, הזכירה כי "ויקי ואני לא המתחרות היחידות באליפות או על הזהב האולימפי".

בהחלט, אבל כל ענף זקוק ליריבויות, והמאבק בין השתיים יהווה מוקד משיכה בוולודרום - במלבורן ובלונדון. פנדלטון אולי התרככה, אבל לא שינתה את דעתה לגבי האתיקה של יריבתה. "לא באתי מרקע של מירוצים הכוללים מגע", אמרה, "אני לא רואה תמורה בניצחון עם טקטיקות מלוכלכות. אנה תהווה איום כי היא רוכבת מאוד חזקה, אבל אני טובה והוגנת יותר".

"כל אנשי הספורט דוחקים את הגבולות", מתעקשת מירס, "לפעמים נחצים קווים והאנשים שמחליטים בעניין הם השופטים. ויקטוריה סבורה שיש לי משהו נגדה ומאז בורדו אמרה הרבה דברים קשים. שגיתי, אבל התנהגתי היטב לאורך השנים, שילמתי את חובי. אני מקווה שגם היא תמשיך הלאה".

לא בזמן הקרוב. במלבורן ציינה פנדלטון כי ייתכן שהן פשוט דומות מדי זו לזו. "אם תשימו שני אנשים כאלה באותו חדר", הוסיפה, "צפוי שיהיה קצת...". הדגמה השלימה את המשפט: שליחת אגרוף ביד אחת לתוך כף ידה האחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ