הדרך של בוריס גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים

הכנותיו של רב האמן הישראלי לקרב על התואר העולמי של "משחק המלכים" בעוד כחודש, רחוקות מלהיות עניין של שחמט נטו

אלי שווידלר
אלי שווידלר

חודש לפני האירוע הגדול בחייו, דו-קרב על התואר העולמי בשחמט, ההכנות של רב האמן הישראלי בוריס גלפנד נכנסות לשלב המכריע. מחר ימריא השחמטאי הישראלי לאלפים האוסטריים, ושם ישלים את ההכנות לעימות עם אלוף העולם המכהן, רב האמן ההודי וישוואנתן אנאד, המחזיק בתוארו מאז 2007. הקרב יתקיים בגלריית טרטיאקוב במוסקווה מ-10 עד 31 במאי.

גלפנד סוגר בימים אלה חצי שנה של הכנות מפרכות, והוא מקיים משטר אימונים של שמונה עד עשר שעות ביום. השחמטאי הישראלי עובד עם ארבעה עוזרים, מומחים לתיאוריה של המשחק, ובהם שותפו בעשרים השנים האחרונות, אלכסנדר חוזמן. "ההשקעה היא מהבוקר עד הלילה. נעבוד עד סוף החודש ואז אצא למוסקווה ואנוח כמה ימים", אומר גלפנד, "מבחינה מקצועית יש לי הפתעות עבור אנאנד, ולפי הערכתי גם לו יש הפתעות עבורי".

ההכנות לדו-קרב אינן עניין של "שחמט נטו". קיום מחנה האימונים באלפים, לדוגמה, תואם את המלצתם של רופאים מומחים. מלבד השקט והאוויר הצח, מדובר בסביבה המאפשרת לשחמטאי לשלב בין מאמץ מוחי למאמץ גופני באופן מקסימלי. יתרה מכך, צבירת שעות באוויר דליל משפרת את רמת הריכוז וערנות של השחמטאי לקראת התחרות.

אנאנד וגלפנד קיימו עד היום יותר מ-30 משחקים ביניהם, והתוצאה צמודה: לשחמטאי ההודי, שהפך לרב אמן ב-1988 ונחשב לגיבור לאומי בארצו, יש ניצחון אחד יותר. עם זאת, על פי רוב ההערכות, אנאנד, בן ה-42, הוא הפייבוריט לניצחון. "הוא שחקן מהיר חשיבה ואינטואיציה שקרובה לזו של קפבלאנקה (אלוף העולם השלישי - א.ש.)", אומר גלפנד. "אשתדל לגרום לו לטעות. כל מרכיבי המשחק חשובים, מהפתיחה ועד לסיום, אבל חשוב לא פחות לשמור על עצבים חזקים. כל אחד מאתנו מכבד את היריב. אני אופטימי".

הישגיו של בוריס גלפנד

ברוסיה מייחסים לקרב בין אנאנד לגלפנד חשיבות עליונה. בין היתר, כיוון שמאז ההתמודדות המיתולוגית בין אנאטולי קארפוב לגארי קספארוב ב-1985, לא אירחה הבירה הרוסית את הקרב על התואר העולמי. בין האורחים והפרשנים הרבים שיבואו למוסקווה יהיו שחקנים בכירים בתבל, בעבר ובהווה. עשרות מיליונים של חובבי שחמט יצפו בתחרות בטלוויזיה ובאתרי אינטרנט.

גם בישראל הולכת וגוברת ההתעניינות בדו-קרב, ובמסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול לקראת יציאתו של גלפנד לחו"ל, נרשמה נוכחות גדולה מאוד של כלי תקשורת. "בוריס גלפנד הוא נכס לספורט הישראלי ודוגמה למצוינות. על המדינה להשקיע משאבים במה שאנחנו טובים בו באמת - במוח הישראלי", אומר יושב ראש האיגוד, משה שלו, ובדעה דומה מחזיק גם קפטן נבחרת ישראל בשחמט, אלון גרינפלד.

לגלפנד, מצדו, יש דעה מוצקה כיצד ניתן לקדם את הדור הבא. לדבריו, ילדים צריכים להתחיל ללמוד את המשחק כבר בגיל 5-6, כפי שהתחילה גם בתו. "הדור שלנו עדיין משפיע מאוד, הואיל וקיבלנו בסיס איתן בצעירותנו. המחשבים בהקשר זה פועלים לטובתנו, כיוון שלהבדיל משחמטאים צעירים רבים, אנחנו פותחים ספרי שחמט ולומדים את היסודות מהגדולים. שימוש במחשב נטו, גורם לסוג של עצלנות ולפחות חשיבה עצמית. למזלי, יצא לי לשחק מול שחקנים שהם אגדות שחמט: בוריס ספאסקי, גארי קספארוב, אנאטולי קארפוב, וישוואנתן אנאנד, ויקטור קורצ'נוי ומכל מלמדיי השכלתי".

בכל הנוגע ליחס שמוענק בישראל למשחק המלכים, סבור גלפנד שיש עוד מקום רב לשיפור. "במקומות רבים בעולם המושג 'אמן שחמט' מעורר כבוד. בארץ לרוב שואלים: 'טוב, ומה המקצוע שלך? במה אתה עובד?' אני מקווה שיהיה כאן יותר כבוד לשחמטאים מקצוענים ולהישגיהם. מיליוני אמריקאים למדו שחמט אחרי שבובי פישר זכה בתואר העולמי. עשרות מיליונים לומדים שחמט בהודו, מאז הרגע שאנאנד היה לאלוף העולם. אני מקווה שההתעניינות בדו-קרב תגרום לצמיחתם של האלופים ורבי האמנים החדשים גם אצלנו".

אלוף העולם וישוואנתן אנאנדצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ