גולף |

החבטה שהכניסה את בבא ווטסון לספרי ההיסטוריה

בבא ווטסון עבר לא מעט מכשולים בקריירה, אך חבטה בלתי אפשרית שלחה אותו לספרי ההיסטוריה, לזכייה במייג'ור ראשון וללבישת המקטורן הירוק המנקר של אוגסטה. עם זאת, מסתבר שדרכן של נשים למועדון האקסקלוסיבי הזה עדיין מסובכת יותר

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כאשר פגש לפני שש שנים את מי שיהפוך לנושא כליו, טד סקוט, השמיע בבא ווטסון את השקפת עולמו: "אם ניתן להניף את המחבט, יש אפשרות לחבטה". ביום ראשון בלילה בחן ווטסון את המצב אליו נקלע בגומת הפלייאוף השנייה בטורניר המאסטרס בעקבות חבטת פתיחה גרועה. "אם ניתן להניף את המחבט", ציין סקוט, "יש אפשרות לחבטה".

החבטה הבאה של ווטסון הכניסה אותו לספרי ההיסטוריה. כנראה שיצטרך לקרוא בהם כדי להיזכר במה שעשה בדרך אליהם. מאוחר יותר, כשניסה לשחזר את השעות שבילה על המסלול, סיפר אלוף המאסטרס הטרי: "המשכתי והמשכתי ואיכשהו זה הגיע לפלייאוף. לא יודע מה קרה בהמשך, חוץ מזה שבכיתי זמן קצר אחר כך. איכשהו אני נמצא כאן, לבוש במקטורן ירוק".

המקטורן, שמעניק מועדון הגולף אוגסטה לאלופיו ולחבריו, הוא משאת נפשו של כל גולפאי. "מכה", קרא לזה ווטסון. דרכו של האמריקאי בן ה-33 אליו היתה ארוכה, ואז התארכה מעט יותר.

לאורך זמן רב בסיבוב האחרון, זה נראה כמו היום של לואי אוסטהויזן. פיל מיקלסון הסתבך בגומה הרביעית ונזקק לשלוש חבטות מעל לתקן. אלמלא הטעות הזו, היה מנצח. מאט קוצ'ר נצמד למוביל, אך רק לרגע. בגומה ה-16 עשה זאת גם ווטסון, שלא הרפה. פעמיים קיבל האמריקאי הזדמנות להכריע את הטורניר, בגומה ה-18 והאחרונה ובגומת הפלייאוף הראשונה. פעמיים החטיא.

ווטסון מולבש על ידי האלוף היוצא, שארל שוורצל. בגדים לבנים, מחבט ורוד ומעתה גם מקטורן ירוקצילום: אי-פי

בגומה הבאה הציבה חבטת הפתיחה של ווטסון את הכדור בשטח מוקף עצים ואף מגדל טלוויזיה, והוא לא היה מסוגל לראות את אזור הגומה. כמו שהוא אוהב. "אני תוקף, תמיד תוקף, רוצה לחבוט חבטה אדירה. לשם כך אנחנו משחקים גולף", אמר. איכשהו, הוא שיגר כדור מושלם מבעד לעצים. שתי חבטות אחר כך החל לבכות על המסלול וזכה לחיבוק מאמו. "בחלומותיי מעולם לא הגעתי כל כך רחוק", סיפר. בפעם השמינית ברציפות הסתיים טורניר מייג'ור עם אלוף חדש.

"בבא גולף" מכנה ווטסון את צורת משחקו השונה וההרפתקנית. שילוב הנובע מכך שלימד את עצמו לשחק ומהשקפת עולם ומשחק שונה. "אני לא מנסה לזכות בטורנירים לשם תהילה", אמר אתמול, "זה פשוט אני, בבא. משתובב, מתבדח. אני רוצה להיות אני".

עם בגדים לבנים, שיער ארוך, מחבטים ורודים ולגיון מעריצים, לא קשה להבחין בו על המסלול. במשך שנים, עם זאת, לא נלוו לכך הישגים. "חייתי לא נכון", הוא מודה, "כל חבטה שלטה במידת הזעם שלי, בהתנהלותי על המסלול". שיחה נוקבת שיזמו אשתו וסקוט הובילה לשינוי. בשנתיים האחרונות זכה בשלושה תארים ראשונים והגיע לפלייאוף גם באליפות ה-PGA, בה הפסיד למרטין קיימר.

הפעם, דבר לא עמד בינו לבין תואר מייג'ור ראשון. בוודאי לא טייגר וודס. מהיכולת שהציג בדרך לזכייה בטורניר ארנולד פאלמר לפני שבועיים לא נותר דבר. הוא סיים במקום ה-40 עם תוצאה של 5+, הגרועה שלו במאסטרס אי פעם. בשני הסיבובים האחרונים נראה מקלל ומשליך את מחבטו. "טייגר איבד את המשחק ואת הראש", פירשן ניק פאלדו ב-CBS.

"שבוע רע בעיתוי הלא נכון", קרא לכך וודס, שבעבר התאמן עם ווטסון בטורנירי מייג'ור כדי לראות איך מי שמעולם לא הודרך על ידי מאמן מסוגל לגרום לכדור להיענות לו כך. לא בטוח שלמישהו יש תשובה. "בבא חבט חבטה שלא תיאמן", סיכם אוסטהויזן המתוסכל, "לא הרגשתי שהייתי יכול לחבוט טוב יותר בפלייאוף".

בשורות הראשונות ישבה וירג'יניה רומטי - מנכ"לית IBM, מהספונסריות של המאסטרס - שמאיימת בשינוי סדרי עולם. ארבעת המנכ"לים הקודמים של החברה הפכו לחברים במועדון אוגסטה. נשים הוא לא מקבל. אפילו נשיא ארה"ב, ברק אובמה, והמועמד לנשיאות מיט רומני נדרשו לנושא וקראו לאוגסטה לשנות את המדיניות, שכבר עשור עולה מדי פעם לכותרות. אולי רומטי עוד תהיה לאישה הראשונה במקטורן ירוק.

בין המבקרים במסלול בימים האחרונים נשמעו דעות לשני הכיוונים. היו שקראו לשינוי המדיניות. אחרים, וגם אחרות, הכירו בזכות הבחירה של מועדון פרטי. מרתה ברק, שבעבר יזמה קמפיין כושל נגד המועדון, מתעקשת: "ב-IBM צריכים להבהיר - או שהטורניר יכבד את המנכ"לית שלנו כפי שעשה עם קודמותיה או שנפסיק את המימון".

בינתיים, מיהר ווטסון לחזור עם המקטורן שלו הביתה. שניות אחרי שנולד, גדול מתינוק ממוצע, הדביק לו אביו ג'רי את הכינוי "בבא". עתה יש לו תינוק משלו, אותו אימץ עם אשתו לפני שבועיים. עלייה למקום הרביעי בעולם? פרס בסך 1.44 מיליון דולר? "אני לא רוצה להחליף חיתול, מקווה שזה ייתן לי שבוע-שניים", התרכז ווטסון בעיקר. ואז? "מי יודע. אני מקווה שאשמור על התשוקה לגולף, ושאמשיך לבכות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ