לונדון 2012 |

האויב האולימפי של הצופים והספורטאים

שאול אדר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר
לונדון

באביב השנה הוכרזה בצורת ברוב חלקי אנגליה, וכמעט מיד החל חודש אפריל הגשום ביותר מאז החלו רישומי מזג האוויר. התוצאה היא שחלקים גדולים בדרום אנגליה מוצפים כרגע, בעוד המדינה נתונה עדיין במשטר בצורת עקב התייבשות המאגרים התת קרקעיים בשנתיים האחרונות. המצב המוזר הזה אולי מהווה מסר לוועדה המארגנת של המשחקים: אתם יכולים לשלוט בשימוש בלוגו האולימפי ולסגור מזנונים קטנטנים שהעזו להשתמש בטבעות האולימפיות או בשם "אולימפי", אבל אינכם מסוגלים לשלוט במזג האוויר הבריטי.

למען האמת, הם לא מנסים. רוכשי הכרטיסים היקרים עשויים לגלות, במידה שהקיץ האנגלי ירים בקרוב את ראשו המכוער, שהזכות לראות תחרויות אולימפיות כרוכה לא רק בהוצאה כספית אדירה, אלא גם בסבל ובזיעה. הטמפרטורה באולמות הסגורים צפויה לזחול סביב שלושים מעלות ומיזוג האוויר לא יופעל.

המארגנים הכריזו ש"קירור לא חיוני" יקוצץ בכדי לעמוד במטרות צריכת האנרגיה של המשחקים, לאחר שלא העריכו כיאות את צריכתה במתקנים האולימפיים. "בכמה מתקנים ישררו טמפרטורות גבוהות בימים חמים, זה טבע הדברים", אמר בהצהרה אווילית סיימון רייט, מנהל המתקנים בוועדה המארגנת. בחלק מהמקרים, כמו בתחרויות השחייה, אמורות הטמפרטורות הגבוהות לשרת את הספורטאים - כך לטענת המארגנים - אבל בשאר המקרים הצופים והספורטאים יסבלו למען עמידה במטרות לא ריאליות. המארגנים התחייבו לארח את המשחקים הירוקים ביותר, אבל מיזוג המתקנים יצרוך פי שישה אנרגיה מהמתוכנן.

כאלה הם האנגלים, אוהבים את החום וסובלים ממנוצילום: רויטרס

להבדיל, ישנם הישגים ירוקים של ממש. כמעט כל האשפה שנוצרה במהלך בניית הפארק האולימפי מוחזרה, והמארגנים מקווים למחזר 70% מאשפת המשחקים. לשם הקמת האיצטדיון האולימפי השתמשו בעשירית מכמות הברזל שנצרכה למען הקמת קן הציפור בבייג'ין וברבע מכמות האנרגיה.

הדיון על המיזוג חושף שתי אמיתות אולימפיות. האחת: האירוע הפך למפלצת ענקית (שחייה צורנית...) וזוללת משאבים, המכבידה על הערים המארחות. האחרת: האנגלים יסתתרו מאחרי טיעונים ירוקים, אבל בעצם הם אוהבים להזיע. חום פירושו בעיניהם פיצוי על מזג אוויר אפרורי.

כמעט כל אולמות הבידור אינם ממוזגים, ובקיץ חם מדובר בתענוג קטן מאוד. ב-2003 הגיעו הטמפרטורות בדרום מזרח אנגליה לשיא של 37 מעלות, וגל חום שכזה יהפוך את המשחקים לסיוט. ועדיין, רוב המקומיים ואמצעי התקשורת יכריזו: "יום נהדר, יותר חם בלונדון מאשר באיים הקאריביים!", כאילו מדובר בזכייה במדליית זהב יוקרתית. "לא משנה מה יהיה מזג האוויר, הצופים בלונדון 2012 ייהנו מחום טרופי", דיווח "הטיימס" על שערוריית אי המיזוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ