טניס שולחן |

מאתמול אין ענף כזה

איגוד הטניס שולחן הודיע אתמול על הפסקת כל פעילויותיו בשל בעיות כלכליות. נבחרת הנוער לא תצא לאליפות אירופה בחודש הבא

טל בן עזרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן עזרא

בחודשים האחרונים נדמה כי אווירת לונדון החמימה והנעימה עוטפת את כולנו ומעלה חיוך על פנינו, אך בפועל המציאות הקשה של כמה מהענפים האולימפיים מכה במלוא החוזק. בעוד המצב הקשה של איגוד הג'ודו, למשל, נדחק הצידה בעקבות ההישגים הגדולים לאחרונה, לא כולם מצליחים "להתכופף" ולהמשיך לשרוד בציפורניים. במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך אמש איגוד הטניס שולחן הודיעו ראשיו על הפסקת כל פעילויות האיגוד ובתוכן גם שליחת הספורטאים לתחרויות בינלאומיות בשל בעיות כלכליות קשות.

תחילתו של המשבר הגדול היה בשנת 2010 אז החליטה ועדת בורוביץ' (ועדה שהוקמה על מנת לבחון ולקבוע מחדש את הקריטריונים השונים לתמיכה בענפי ספורט) כי הענף יתוקצב אך ורק כענף אישי במקום כענף קבוצתי אישי. בשל אותה החלטה כל המסגרות הקבוצתיות לא הוכרו יותר ולפיכך גם ירד התקציב בצורה משמעותית. "בגלל ההחלטה הזו ההקצבה בעונה האחרונה הייתה 400 אלף שקל ובעונה הבאה כמחצית, רק 200 אלף שקלים. עשינו הרבה בחודשים האחרונים כדי לשנות את רוע הגזרה, אבל לא הצלחנו", סיפר רן קוניק המנהל המקצועי של איגוד טניס השולחן בישראל. "אנחנו לא מבינים איך אפשר להתקיים ככה. הרגו לנו את הענף. בעקבות כל הדברים האלה אנחנו מודיעים בצער רב על הפסקת הפעילות".

אלוף ישראל, שמעון רבינוביץ' בפעולה. "הרגו לנו את הענף", אמר רן קוניק, המנהל המקצועי של האיגודצילום: ספי מגריזו

אחת הספורטאיות הבולטות בענף בעבר, מרינה קרבצ'נקו (שמינית גמר אולימפיאדת אתונה 2004), מאמנת באקדמיית המחוננים בוינגייט, הגיבה גם היא להחלטה הקשה. "כואב לי שאנחנו נפגשים בנסיבות האלו. יש הרבה ילדים שאני מאמנת וחלמתי להביא אותם להישגים באולימפיאדה, אבל המצב קשה מאוד. אני עדיין מקווה שהדברים עוד יסתדרו איכשהו".

אחת ההחלטות הראשונות בעקבות הפסקת הפעילות היא ביטול יציאת הנבחרת הישראלית לאליפות אירופה בנוער בחודש הבא באוסטריה. אחת ההבטחות הגדולות של הענף בישראל לקראת ריו 2016, ניקול טרוסמן בת ה-15 (דורגה במקום הראשון באירופה), מתאמנת כיום אצל מאמן מנוסה מסין וצפויה לחזור בקרוב לישראל למצב לא ידוע. אל תתפלאו אם טרוסמן, בעקבות המשבר הנוכחי, תמצא עצמה מייצגת נבחרת לאומית אחרת בשנים הקרובות.

איתי נצר. עתידו של דור העתיד לוט בערפלצילום: ינאי יחיאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ