אמיר ענבר
אמיר ענבר

קשה להשוות את הסנוקר לענפים אחרים, אבל ניתן למצוא קווי דמיון לגולף. לפחות אחד: הפתעה בסיום טורניר אינה הפתעה של ממש. יש שחקנים טובים יותר ופחות, אולם בתחרות אחת הכל יכול לקרות ואכן קורה, שבוע אחר שבוע. רק מדי פעם צץ שחקן-על, פייבוריט בכל טורניר כשהוא בשיאו, מישהו שהכל באמת בידיו.

17 הימים האחרונים בשפילד הראו שוב שרוני אוסאליבן הוא אחד מהם. דווקא בעונה בה הידרדר בדרוג וכמעט נזקק למוקדמות כדי להיכנס לאליפות העולם, שוב נראה האנגלי כשחקן הסנוקר הכישרוני אי פעם. בחמשת המשחקים בדרך לתואר ניצח ב-71 פריימים והפסיד ב-41 בלבד. רק לפני כמה ימים, אחרי פרישת סטיבן הנדרי בעל שבע אליפויות העולם, הצהירו רבים ששיאו לא יושווה. לפתע, עם ארבע זכיות, אוסאליבן רחוק רק שלושה תארים מהנדרי ושניים מריי רירדון וסטיב דייויס. אז למה לא?

אלא שאוסאליבן מעולם לא דמה לשחקנים הללו. דייויס והנדרי, כפי שקורה לאלופים רבים, היו מוערכים בימים בהם זללו תואר אחר תואר - אך לאהבת ההמונים זכו רק אחר כך, כשהחלו להפסיד והפכו לאחד האדם. לאוסאליבן היו תקופות בהן זכה בטורנירים בסיטונות וימים גרועים, אך הוא תמיד היה האלוף של העם, תמיד אנושי.

עוד מהלך של אוסאליבן בדרך לזכייה רביעית בתואר. "כוכב רוק שמשחק סנוקר"צילום: אי-פי

ואנושי זה לא רק לעשות פרצופים אחרי חבטה גרועה, להניח מגבת על הפנים כשהיריב בשולחן או להעניק את המקל לאוהד בעקבות הפסד. זה גם לתקוף איש צוות בטורניר; לנטוש משחק במהלכו; להשמיע הערות מעליבות כלפי עיתונאית בסין; כמעט להימנע מהשלמת ברייק מקסימלי של 147 נקודות כשמתגלה שהפרס עבורו בוטל; להיכנס לאינספור ויכוחים עם ראשי הענף; ולאיים שוב ושוב בפרישה.

"רוקט רוני" עשה את כל זה, ונותר השחקן האהוב ביותר. מספיק היה לשמוע את הקריאות באולם ה"קרוסיבל" במהלך האליפות כדי לדעת זאת. זה כך בכל מקום. "רוני הוא כמו כוכב רוק שמשחק סנוקר", הצהיר הנדרי השבוע. "זה המופע של רוני אוסאליבן, לא?", הודה הפיינליסט אלי קרטר. בן דירס, כתב BBC באליפות, מספר כי השיחות בין עורכים לעיתונאים נשמעו בערך כך: "תן לי 500 מלה על רוני, את שאר הסנוקר תדחוף בפסקה בסוף".

זה לא רק הסנוקר הזורם וכל הברייקים המושלמים. זה מעולם לא היה. הרי לעולם אינך יודע מה תקבל ממנו יותר - יד יציבה או פה גדול. אבל בין הרובוטים בחליפות, הוא תמיד הדמות שקל יותר להזדהות איתה. הפגיעות המופגנת הסירה את המחיצות בין המקצוען לצופה. תשאלו כמעט כל חובב של הענף מול מי היה רוצה לשחק במועדון מקומי, והתשובה ברורה. שחקן ממוצע ישאיר את החובבן עם סיפור על המקצוען שהביס אותו. אוסאליבן עשוי להשאיר אותו עם אלף סיפורים.

ביום שני הסתכם הסיפור ב-18-11 לאוסאליבן בגמר מול קרטר. עוד לפני המשחק וגם אחריו, הוא שוב דיבר על האפשרות שיפרוש. זו לא היתה העובדה שבגיל 36 הפך לאלוף המבוגר ביותר מזה 34 שנה. העימות שלו עם בכירי הענף - בראשם בארי הרן, יו"ר "וורלד סנוקר" - נמשך. הוא טוען כי חש נסחט. הרחבת הסבב משמעותית ל-27 טורנירים ברחבי העולם והצורך לשחק ברבים למען נקודות דרוג יקרות, לא מתאימים לסגנון חייו כעת. שלשום, בעת נאום הניצחון, אחז בבנו הקטן. "הרגשתי כאילו זה רק הוא ואני בכל האולם", סיפר, "היה חיבור עצום בינינו, התחושה הטובה בחיי".

בעבר, היה הסנוקר מעניק לו את התחושה הזו. אחרי 17 הימים בשפילד סיפר כי "זה מעולם לא הרגיש כה ארוך בגיל 21-22, אולי בגלל שלא היה לי דבר אחר בחיים". עכשיו עושים זאת ילדיו. השאלה היא כיצד לאזן בין השניים. שוב הסתבר כי כשהוא מצליח בכך, אין שני לו. "אף פעם לא ראיתי את אוסאליבן משחק טוב כל כך טורניר שלם", הצהיר דייויס, "הוא חצי אל במה שהוא מסוגל לעשות עם מקל".

דווקא בטורניר הזה, בעוד שחקנים אחרים יצרו שערוריות זוטא, אוסאליבן שמר על פאסון; אולי תוצאה של העבודה עם פסיכולוג הספורט סטיב פיטרס. "לו הייתי מנצ'סטר סיטי, הייתי קונה אותו", אמר על פיטרס, "לא נזקקתי למישהו שיספר לי כיצד לשחק סנוקר, אבל סטיב לימד אותי שהמוח הוא מכונה ושאם תנצלו היטב, תוכל לעשות כל דבר".

עתה, כתמיד, השאלה היא אם אוסאליבן עדיין רוצה לשחק בתנאים הללו. בינתיים לקח כמה חודשי חופשה. קשה לראותו פורש, אבל גם אם ימשיך בוודאי יגביל את מספר הטורנירים שלו. "אני מקווה שיפגוש את הרופא שלו ויסדר את העניינים", אמר הרן במה שנשמע כזלזול. לפי הנדרי, כדאי לו לקחת את האיומים ברצינות: "לא הייתי רוצה להיות במקום הרן ולמכור טורניר בלי שחקני הדגל. כשטייגר וודס לא שיחק, נתוני הצפייה בגולף ירדו והספונסרים לא הראו אותו עניין. לדעתי נראה אותו הדבר עם אוסאליבן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ