אליפות העולם בשחמט |

תיקו נוסף בין גלפנד לאנאנד

רב האמן הישראלי, בחר בפתיחה סלאבית; אחרי החלפת מלכות היה ברור שהמשחק קרוב לשוויון. בין המשחקים מצא רב האמן ההודי זמן גם להתבדח

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

רב האמן הישראלי, בוריס גלפנד, עלה היום (שבת) למשחק השחמט השני מול אלוף העולם המכהן וישוונאתן אנאנד, בקרב על התואר הנחשק. הסיבוב הסתיים בתיקו נוסף, כמו הראשון שהתקיים אתמול. "הארץ" ליווה את המשחק מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה (שניתן עדיין לצפות בהן בצד שמאל של המסך).

תוצאת התיקו השני שנקבעה בדו-קרב הושגה שוב מבחינתו של גלפנד מעמדת כוח. שוב, כמו במשחק הראשון, הגיע הישראלי לעמדה מעט עדיפה, אבל כזאת שהיו בה יותר סיכויים לתיקו, מאשר להגדלת היתרון שלו.

גלפנד, בכלים הלבנים, בחר בפתיחה סלאבית שהיתה אמור להעניק לו עדיפות קטנה, אך יציבה. על פי מאגר של תוכנת שחמט במחשבים, גלפנד כבר שיחק פעמיים עמדה, בה בחר היום - ופעמיים ניצח, אם כי מול יריבים פחות חזקים.

לחצו לצפייה מהלך אחר מהלך (בחלון החדש בחרו את משחק מס' 2)‬

אנאנד, שהיה מוכן להתפתחות, מצא דרך מהירה לנטרל את ניסיונות היוזמה מצד גלפנד, ואחרי החלפת מלכות היה ברור שהמשחק קרוב לתיקו, מה שאכן נקבע במהלך ה-25, כשלגלפנד נותרו 13 דקות ל-15 מהלכים, עד לבדיקת שעון בתום 40 מהלכים - חצי שעה פחות מאנאנד.

"אני מרוצה שהצלחתי לנטרל את הניסיונות של בוריס לפתח יוזמה", אמר אנאנד שגם הצליח לשעשע את העיתונאים, כשנשאל האם הוא יודע ש-19 מתוך 24 מהלכים במשחק הראשון כבר בוצעו במשחקים בין המחשבים. "תמיד ידעתי שלמחשבים אין יותר מה לעשות בחיים", ענה אלוף העולם.

מחר בתחרות, יום חופשי - וביום שני גלפנד יתייצב למשחק השלישי מול אנאנד, כשהוא משחק בכלים שחורים.

אתמול  נפתח הדו-קרב בין השניים על התואר העולמי. מבחינת גלפנד, ניתן בהחלט להגדיר את הפתיחה כמוצלחת. גלפנד ששיחק בכלים השחורים, כמעט הצליח להביך את אלוף העולם המכהן והסכים לתיקו בעמדה מעט עדיפה, בעיקר משום שלהשלמת 16 המהלכים הנותרים לבדיקת הזמן הראשונה נותרו לו 15 דקות.

במסיבת העיתונאים המסכמת אנאנד הודה שהופתע מעט מבחירת הפתיחה של גלפנד - פתיחת גרונפלד, בה משתמש הישראלי לעיתים נדירות למדי. לדעת רוב המומחים, אנאנד בחר בהמשך שולי למדי, שלא רק שלא העניק לו עדיפות, אלא גרם לעבור לעמדה נחותה, ללא סיכוי להילחם על ניצחון.

למרות המחשבה הארוכה בפתיחת המשחק, גלפנד שוב הפגין אתמול ידע רחב (בסיוע של צוות העוזרים) וקורת רוח. גלפנד נשאל בסיום המשחק, האם התרגש במשחקו הראשון על התואר העולמי וענה: "שמעתי הרבה סיפורים על 'פחד גבהים' במעמד שכזה. רטרואקטיווית, לא הייתי חושש". גלפנד בחר שלא להסכים עם קביעת תוכנות המחשבים שיכול היה להמשיך ולשחק על הניצחון והסביר שהמצב הסופי היה נטול סיכויים פרקטיים מבחינתו והיה עליו להסכים לתוצאת תיקו.

מרבית ההערכות מייחסות לאנאנד יתרון בגמר, בשל הניסיון הרב שצבר בהתמודדויות בסדר גודל כזה. הוא אחד מששת השחקנים היחידים שאי פעם הצליחו לחצות את הדירוג החלומי של 2,800 נקודות. כיום אלוף העולם תופס את המקום הרביעי בדירוג העולמי, וגלפנד מדורג במקום ה-20. "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של השחמט שאלוף העולם הלגיטימי והמועמד הראוי והלגיטימי אינם נאבקים על התואר השחמטאי הטוב בתבל", אמר אלוף העולם לשעבר, גארי קספרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ