הנה בא עוד גל גדול, ושיא גינס נשבר

כשגארט מקנמארה גלש באותו יום הוא לא ידע שהוא שובר את שיא העולם, ושהגל האימתני עליו הוא גולש הוא גל בגובה של 24 מטרים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ספר השיאים של גינס הכיר בגולש בן 44 מהוואי, גארט מקנמארה, כגולש שגלש על הגל הגבוה ביותר, כ-24 מטרים, בחופי פורטוגל. השיא, שהושג בנובמר אך הוכר על ידי ספר השיאים רק עתה, שבר את השיא הקודם שהושג ב-2008 ועבר אותו בכמעט 30 ס"מ. מקנמארה, מהחוף הצפוני של הוואי, מודה שאת גלישת חייו אפשר לרשום לזכות המזל. מקמנמארה אומר כי הוא בכלל לא רצה לגלוש באותו יום, לאחר שנחבל מגלישה יום לפני כן באותו חוף ממש, האזור נמצא מעל קניון תת ימי שידוע כאחד ממקומות מייצרי הגלים הגדולים ביותר בעולם. "הייתי מאוד חבול באותו הבוקר. לא רציתי לצאת מהמיטה". הוא שינה את דעתו בגלל הפצרות חבריו, "הכל התחבר יחדיו", הוסיף מקנמארה, "הכל הרגיש טוב". הוידאו של האירוע מראה את מקנמארה, על כל 170 הסנטימטרים שלו, מול קיר המים האימתני. הוא שיחרר לאט את חבל הבטיחות והחל לגלוש על גל הענק. הוא נעלם לרגע בתוך הגל, אך אז האיץ ויצא מתוך הגל אל תוך צינור מושלם כאשר הגל נסגר ורודף אחר הגולש. "ידעתי שהוא (הגל) גדול, אך לא ידעתי עד כמה", הוא אומר.

מקנמארה בעת קבלת הפרס בהוואיצילום: רויטרס

לכתבות נוספות הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו

מקנמארה אומר שתחילה לא התעניין האם הוא שבר את השיא, אך אנשי העיירה בה גלש על הגל, נאזארה שבפורטוגל, דחקו בו להשיג את האישור. הוא שלח את הצילומים שלו על הגל לאגדת הגלישה והשופט, שון קולינס, שהעריך כי הגל הגיע ל-30 מטר. השיא הרישמי הגיע ומקנמארה זכה ב-15 אלף דולר על הישגו המרשים..
השופטים של הפרס, שנחשבים לבוררים האמיתיים של גלי הענק, עברו על הצילומים והתמונות מהאירוע בדקדקנות וביסודיות, ממספר רב של זוויות. הם השתמשו בנתוניו הפיסיים של מקנמארה כדי לחשב בייחס אליהם את גודל הגל. מנהל האירוע, ביל שארפ, שהיה אחד מחבר השופטים, אמר:" אי אפשר להכחיש כמה גדול הגל הזה היה". שארפ אומר שלגולשים לא מזדמן לעיתים קרובות לגלוש על גלים כה גדולים. הוא משווה את הישגו של מקנמארה להישגים ספורטיביים אחרים כמו ארבעה הום ראנס במשחק – הישג שרשם בשבוע שעבר ג'וש המילטון מהטקסס ריינג'רס, או משחק מושלם. "אך צריך לזכור שבגלישה אין את אפקט האצטדיון שיכול להיות נגדך בכל רגע", שארפ הוסיף.
מקנמארה, שהחל לגלוש בגיל 11 והפך למקצוען כשהיה בן 17, אומר שההישג הפך לחשוב עבורו כשהבין שהדבר יכול לדחוף אנשים נוספים לרדוף אחר חלומותיהם, "העולם היה מקום טוב יותר אם כל אחד היה עושה מה שמתחשק לו".

לצפייה בסרטון בו מקנמארה גולש על הגל הגבוה אי פעם:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ