להפיל את המלך |

בוריס גלפנד הישראלי משחק נגד כל הסיכויים

המהמרים אמנם שמים את כספם על האלוף ההודי, אבל ככל שמתקדם הקרב על תואר אלוף העולם בשחמט, בוריס גלפנד הישראלי מוכיח שאינו נופל מיריבו

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

"ארבע-אחת? הייתי שם את הכסף שלי על גלפנד בעיניים עצומות", דעה זו רווחת כאן בחדר העיתונאים של אליפות העולם בשחמט במוסקווה. את הדברים אמר רב-אמן בריטי, נייג'ל שורט, שהתמודד בעבר בעצמו על התואר העולמי - ועוד מול גארי קספארוב האגדי. משום מה יחסי הכוחות בסוכנויות ההימורים נוטים בירור לטובת אלוף העולם המכהן, ההודי וישואנאתן אנאנד. הישראלי בוריס גלפנד, הגם שנמצא בצמרת העולמית יותר משני עשורים, לא זוכה לסיכויים גבוהים - אבל מקבל הערכה מלאה מהקולגות וגם מיריבו שליד הלוח המשובץ.

רבע דו-קרב חלף. ארבעה משחקים בסך הכל. אבל כבר עכשיו ניתן לקבוע די בבירור שגלפנד הגיע מוכן. ולא רק מוכן, אלא גם נחוש: הוא משחק לא מעמדת האנדר-דוג, מה שניתן היה אולי לצפות לו על הנייר. בשניים מתוך ארבעת המשחקים הראשונים, גלפנד שיחק בכלים שחורים. ברמות כאלה, מול שחמטאי מוביל בצמרת העולמית, לא נעים לשחק מול יריב לו נתונה עדיפות המסע הראשון. את עוצמתו של אנאנד, מהאנשים המבריקים ביותר שנגעו אי-פעם בכלי שחמט, הרגישו היטב בעבר כל שחקני הצמרת העולמית, כולל כל אלופי העולם לשעבר, ביניהם גם גארי קספרוב ואנטולי קארפוב. היום בצהריים (שלישי) נמשך הדו-קרב עם המשחק הרביעי שהסתיים גם הוא בתיקו.

אבל ראו מה קרה בינתיים - גלפנד הפתיע לחלוטין את יריבו במשחק הראשון, קיבל עמדה עדיפה ורק מחסור מסוים בזמן הניע אותו לתיקו. במשחק השני, אלוף העולם נאלץ לדייק מאוד, כדי לא לאפשר לרב-אמן הישראלי לפתח יוזמה וסיים בתיקו נוסף. ניתן לומר בהחלט, שבסיום המשחק השלישי אלילת המזל שיחקה לידי גלפנד. אבל דוחק הזמן של יריבו (אירוע נדיר כשלעצמו), שבו לא מצא אנאנד המשך מנצח, היו כפועל יוצא מחידוש תיאורטי של גלנפד בעמדה מוכרת היטב - חידוש שהכריח את "הנמר ממדראס" לשקוע בתוך מחשבה עמוקה. אמנם גלפנד לא הבחין בהזדמנות נוחה להשיג שיוויון, אבל הזדמנות זו סיפקה רק תוכנת מחשב מתקדמת, אשר עם קצב ספירת הוורייאנטים שלה לא יכול להתחרות שום מוח אנושי.

האם אנחנו צופים בדו-קרב של שני שחמטאים שווים בכוחם? ככל הנראה כן. למרות שעל הנייר אנאנד הוא בעל ניסיון גדול יותר במפגשי הצמרת מהסוג הזה. אך בואו נתעמק מעט כדי לבחון את ההבדלים המהותיים בין המושגים השחמטאי הטוב בהודו והשחמטאי הטוב בישראל. מבלי לעסוק בשאלות של צפיפות אוכלוסין והפערים האדירים במספר התושבים, אנו נתמקד ביחס לו זוכים ממדינותיהם שני שחקנים מהצמרת העולמית, הנמצאים בצוותא בפסגת השחמט מתחילת שנות ה-90. אחרי הזכייה הראשונה של אנאנד בתואר אלוף העולם גירסת פיד"א (התאחדות השחמט העולמית), בקבלת פנים ברחובות ניו-דלהי השתתפו בין 50 ל-70 אלף איש. במדינת טאמיל-נאדו, שבה נולד, הוכרז יום חג לאומי ועד עצם היום הזה אנאנד הוא בעל אות ההצטיינות הגבוה ביותר שניתן אי פעם לספורטאי בהודו. אנאנד היה זה שהצטרף בזמנו למטה של ראש ממשלת הודו לביקור בבית הלבן. יורשה להביע מעט ספק, שבתקופה האחרונה, נניח מאז לוי אשכול המנוח, מישהו משחמטאי הצמרת בארץ יכול היה לחלום על כבוד שכזה. "האם אנאנד הוא הספורטאי הפופולרי ביותר אצלנו? אני מניח שקריקט מעט יותר פופולרי ממנו", נידב אינפורמציה קולגה מהודו, "אך אני עדיין מניח שכ-500 מיליון איש מכירים אותו היטב".

וכאן כדאי לעבור לגלפנד, יליד בלארוס. הוא הספיק לזכות עם נבחרת רוסיה במדליית זהב באולימפיאדת השחמט ב-1990, ועם עלייתו ארצה (1996) הצעיד את נבחרת השחמט הישראלית להישגים היסטוריים - מדליית כסף ב-2008 ומדליית ארד ב-2010. אחרי הכל, ישראל נחשבת למעצמה בשחמט העולמי, כאשר במשך העשורים האחרונים צמחו בה עשרות אלופי עולם ואלופי אירופה לגילאי נוער, בנוסף לשתי מדליות כסף מאוחרות יותר באליפויות אירופה. כשכותב שורות אלה נשאל על ידי קולגה גרמני מדוע הרשויות בישראל לא יזמו - אפילו באופן רשמי בלבד - את הפניה לפיד"א בבקשה לארגן את הדו-קרב בין אנאנד לגלפנד, הוא נאלץ להתאפק כדי לא לפגוע בבן שיחו, כדי לא להגיב בהערה עוקצנית. אף משרד ישראלי - לא משרד החוץ, לא משרד התיירות וכמובן לא משרד הספורט, אפילו לא טרח לחשוב על האפשרות לממן את הדו-קרב על התואר העולמי ולו באופן חלקי. רק בהתקרב מועד הטורניר, מספר שרים מיהרו להצטלם עם גלפנד, על מנת לקבל עוד כמה דקות חשיפה בכלי התקשורת.

אי-לכך, נציג מובהק של "המשחק היהודי" (כמחצית מאלופי העולם היו ממוצא יהודי) נאלץ לממן את הכנתו, כולל העבודה עם צוות עוזרים, מכיסו הפרטי - עם שתי חריגות, שרק מוכיחות את הכלל. "מבחינה מעשית, רק איגוד השחמט הישראלי עם אמצעי הדלילים, ורשת מלונות ישרוטל, עזרו באיזה שהיא דרך לגלפנד להתכונן", אומר יו"ר איגוד השחמט, משה שלב. "העזרה הזאת הסתכמה במימון חלקי ובהנחות של כמה ממחנות אימונים, בעיקר באילת. עד כמה שאני יודע, חברת אינטל העניקה לגלפנד מחשב, זה הכל. את כל העבודה לקראת הדו-קרב באוסטריה ובמקומות אחרים, גלפנד מימן מכיסו". בעצם, כך היה גם ב-2009, כשזכה בגביע העולם. כך היה גם ב-2011, כשניצח בתחרות המועמדים בקאזאן (רוסיה) וקיבל את הזכות להתמודד נגד אנאנד. "אני מקווה שהדו-קרב יגרום לתפנית חיובית ביחס של הרשויות כלפי השחמט בישראל", אמר-קיווה גלפנד באחד הראיונות האחרונים. תפנית חיובית - מכיוון שתפנית שלילית כמעט בלתי אפשרית מבחינה מעשית.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת בוריס גלפנד | הדו קרב נמשך - השחמטאי הישראלי כפה תיקו שלישי | | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | |

גלפנד (משמשאל), ואנאנדצילום: אי-פי

10 במאי, טקס הפתיחה של הדו-קרב. ראש ממשלת רוסיה (והנשיא לשעבר), דמיטרי מדבדב, שולח ברכה אישית. בעולם נוכחים מספר בלתי מבוטל של אורחי כבוד. נשיא ברית המועצות לשעבר מיכאיל גורבצ'וב, סגן ראש ממשלת רוסיה אלכסנדר ז'וקוב (לשעבר יו"ר איגוד השחמט הרוסי), יועץ נשיא רוסיה ארקדי דבורקוביץ'. במקום בולט רואים גם את שגריר הודו, המקשיב לביצועיו הפנומנאלים של הפסנתן דניס מצוייב. לקבל את מצוייב לקונצרט זו משימה מעט קשה יותר מאשר לקבל את מסי להופעה חד-פעמית בבלומפילד. מדובר בפסנתרן-על שהקונצרטים שלו נקבעו עד דצמבר 2013. אבל מישהו חסר באולם של גלריה על שם טריטיקוב. משהו שאמור להיות שם, לא מתוך מחווה, אלא כנציג רשמי של מדינה, אותה מייצג אחד מהמועמדים. אבל למה שנתלונן? הרי השגריר של מדינת ישראל מייצג גם את התרבות הפוליטית של אותה המדינה. בעצם, אולי יש שיפור - שמענו שמישהו בכיר משגרירות ישראל אמור לצוץ היום בקרבת אולם המשחקים. ואולי גלפנד יזכה לקבל טלפון משר החוץ ליברמן.

כנראה שאוהדי השחמט הישראלים הם אופטימיסטים גמורים. מלבד עשרות אלפי גולשים באינטרנט, רבים מהם דרך אתר האינטרנט של "הארץ", הנחושים שבהם החליטו שלא לפספס את האירוע גם באופן מעשי. אחדים מהם כבר נמצאים כאן כמה ימים, אף שלינה ושהייה באחת הערים היקרות בעולם מצריכה שילוב של תעוזה ועומק כיס. בעוד כשבוע יגיע לכאן כוח התמיכה העיקרי - מספר שחמטאים בכירים, אך גם קבוצה די גדולה של חובבי שח, שהחליטו לשלב את הטיול באין ספור האתרים ההיסטוריים של בירת רוסיה עם צפייה בדו-קרב, בשלבי ההכרעה שלו.

בימים האחרונים התקיימו בישראל כמה אסיפות של שחמטאים חובבים ומקצועיים, שצפו יחד בדו-קרב. "בקרב השחמטאים ברור שיש התרגשות", אומר יואב ניסנבאום, חבר באיגוד השחמט הישראלי. "בכל זאת, פעם ראשונה שישראלי מגיע לאליפות העולם". עידו בן-ארצי, רב-אמן בן 17, מספר שהוא לא מפספס כמעט מהלך אחד בדו-קרב. "אני משתדל להיות בבית בזמן. אני עובר על המשחק ובודק מה אני חושב בכל מהלך, מבלי להיעזר בפרשנות. ככה אני מציב את עצמי במקום השחקנים". גם ניסנבאום לא מוכן לוותר על רגע מאליפות העולם. "גם בנסיעה אני מוציא את האייפון, שם את האתר הרשמי וצופה", הוא אומר. "זה מותח".

כבר עכשיו ברור שהרעיון המקורי של המיליארדר אנדרי פילטוב, לקיים את התחרות בגלריה טרטיאקוב לאמנות, צלח ובגדול. כ-400 צופים ממלאים באופן קבוע כל פינה באולם, בו משחקים גלפנד ואנאנד מאחורי זכוכית שאינה חדירה לרעשים. במקביל לפרשנות המשחק, שניתנת באוזניות בשפות רוסית ואנגלית, יכולים הצופים לשמוע גם פרשנות ייחודית של בכירי המומחים לאמנות הציור. והרי גלריה טרטיאקוב היא מהמקומות היותר מפורסמים של אמנות העבר והאמנות המודרנית, כאשר מספר הפריטים בתצוגות קרוב ל-170 אלף. בקומה ראשונה ניתנו אתמול הצגות של שחמט סימולטני: שני רבי אמנים מפורסמים, ביניהם גם אלוף רוסיה לשעבר, סרגיי רובלבסקי, שיחק מול כמה עשרות שחמטאים צעירים מצטיינים, שטסו לאירוע במיוחד מאיזורי סיביר והמזרח הרחוק. אותם ילדים יישארו במוסקווה כמה ימים ויבקרו כמובן גם בגלריה. בימים הקרובים אמורים להופיע פה גם גארי קספארוב ואנטולי קארפוב. בהחלט שנים מטובי השחמטאים אי-פעם. "זוהי דרך ממש לא יקרה לקדם את המדינה שלך", אמר פילטוב באחד הראיונות. רק כשנמצאים באירוע בסדר גודל כזה, מתחילים להבין את עוצמת השילוב בין תרבות לספורט.

אליפות העולם בשחמט - כל הנתונים. לחצו להגדלה

כאן ברוסיה מבינים כיצד שילוב של תרבות וספורט יכולים להצמיח דור אחרי דור של אנשים אינטלגנטים גם במדינה שטופת בעיות פשע מאורגן, נרקומניות ואלכוהוליזם. ברוסיה של שנת 2012 משתדלים להשקיע בספורט - לפעמים למטרות שגעון הגדלות, אך בעיקר מתוך הבנה, שספורט ותרבות יבילו אותה פעם בדרך המלך. 27 שנים אחרי דו-קרב הענקים בין קארפוב לקספארוב, מוסקווה מארחת שוב את הקרב על הכתר. ולא ממש משנה למארגנים, שמצד אחד ניצב אלוף העולם מהודו ומהצד השני המועמד מישראל. גם אם הוא בעל שורשים סובייטיים. יתרה על כך, גלפנד זוכה כאן לתמיכה מאסיבית "כאחד משלנו". ואף אחד כבר לא פוסל שהיחס המגוחך בהימורים של 4-1 לטובת אנאנד עתיד להסתיים לבסוף עם כתר אלוף העולם של בוריס גלפנד.

השתתף בהכנת הכתבה: אסף שטול-טראורינג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ