מחלות הלב שעומדות בלב הספורט

בתקופה האחרונה היו מקרים רבים של מחלות לב בקרב ספורטאים, בעוד מומחי רפואת הספורט עדיין מתקשים למנוע ממקרים כאלו להתרחש בעתיד

נעמי א'ולירי וקייט קלאנד, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי א'ולירי וקייט קלאנד, רויטרס

כאשר האחראי על הרפואה במרתון לונדון, סאנג'יי שארמה, נקרא לטפל באדם שהתמוטט עם חשש לדום לב, פחות משני קילומטרים לקו הסיום, הוא היה ציפה לראות אדם בן 70. "נאלצתי להסתיר את תדהמתי כשראיתי שזוהי אתלטית צעירה", הוא אומר , "הייתי צריך להרגיע את עצמי מספר שניות לפני ההחייאה". האישה ששכבה על הרצפה הייתה קלייר סקווירס בת ה-30, שמותה הפתאומי, בנוסף למותם של הכדורגלן האיטלקי פיירמריו מורוסיני והשחיין הנורווגי אלכסנדר דאלה אואן והתאוששותו המפתיעה של הכדורגלן פבריס מואמבה הסיטה את תשומת הלב לבעיות לב שסיימו את חייהם של ספורטאים צעירים בשיא כושרם.

שארמה, שנאם בכנס בריאות הספורט בלונדון לקראת האולימפיאדה בה יתחרו כעשרת אלפים ספורטאים שידחפו עצמם לקצה גבול היכולת, אומר כי אנשי הרפואה צריכים לעמוד על המשמר :"משהו צריך להיעשות, אם אנו מעודדים אתלטים לדחוף עצמם כך".הוא אומר,"אנו מגינים על השרירים, על המוח ועל התזונה שלהם למה אנחנו לא שומרים על לבבותיהם?". בדום לב, הלב מפסיק לעבוד, בצורה שרירותית ובלתי צפויה. מומחים מתארים זאת כ"בעיה חשמלית", שנגרמת לרוב בגלל קצב לב לא סדיר. בדום לב, כמו זה שהפיל את מואמבה, הלב אינו מסוגל להזרים דם לשאר הגוף. למזלו של מואמבה הוא התאושש, אך מדען הספורט, ריצ'רד וויילר, מאוניברסיטת לונדון טוען כי אנו צפויים לראות עוד אירועים מצערים כאלה:" כל ספורטאי צעיר שנהרג או נפגע מדום לב מהווה תזכורת כואבת שלמרות הידע הגובר שלנו בנושא, אנו עדיין חסרים תשובות לשאלות בסיסיות בנושא".

השחיין הנורווגי, אלכסנדר דאלה אואן שמת לפני שבועייםצילום: אי–פי

לכתבות נוספות הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

אחד הפערים הגדולים בידע הוא בנתונים. מומחים אומרים כי דום לב הוא נדיר, ופוגע רק בקומץ אנשים מתוך מאה אלף, אך שכיח יותר אצל ספורטאים מאשר באנשים רגילים. אך גם נתון זה מוטל בספק. רוב הנתונים מגיעים מסיקור התקשורת של אירועי מוות בעל פרופיל תקשורתי גבוה. אין רישום מסודר כדי לאסוף נתונים מהימנים. המחקר הגדול ביותר בנושא דום לב נערך בארה"ב בין השנים 2004-2008, בליגת ה-NCAA של כדורסל המכללות. במחקר התגלה כי דום לב שכיח פי 3 אצל אפרו אמריקאים מאשר לבנים, אך נתון זה משתנה לפי ענף הספורט. בפוטבול האמריקאי, דום לב שכיח יותר בלבנים מאשר באפרו אמריקאים פי 4, ובכדורגל לא נרשם אירוע לב אחד בחמש השנים האחרונות.
"יש כל כך הרבה שאנו לא יודעים" ממשיך וויילר, "אנחנו לא יודעים מה גורם לדום לב, אנו לא יודעים מה הסיכונים בענפי הספורט השונים, אנו לא יודעים האם לגזע או לגנים יש משמעות ואנו לא יודעים מדוע מקרים רבים של דום לב נותרים ללא הסבר".

למרות שמקרי המוות הללו הם מיידים ולא צפויים, שארמה, שמשמש גם כיועץ קרדיולוגי בבית החולים סט. ג'ורג' בלונדון, אומר שמרבית הקרדיולוגים יש את הכלים לאבחן את המצב שגורם לכך. הם נגרמים לרוב מתורשה או מכשל מבני של הלב, שנראה בבדיקות לב והיסטוריה המשפחתית. זה מוביל מספר מדעני ספורט לומר כי בדיקות תכופות יותר יכולות לעזור. פיפ"א ממליצה על בדיקות לב ומציבה זאת כתנאי לקבוצות שמשתתפות בטורנירים שלה. אך עדיין אין חקיקה רחבה בספורט. שארמה מצטט ממאגר הנתונים של מחוז וונטו שבאיטליה, שמציעה תוכנית הבוחנת אתלטים כל שנה וסימון אלו המועדים למלחות לב. הדבר קיצץ את המקרים של מוות מדום לב בקרב אתלטים ב-90% - מ-3.6 מיתות על כל מאה אלף בשנת 1980, עד ל0.4 ב-2004. התוכנית האיטלקית פוסלת שני אחוזים מכלל האתלטים שנבדקים אצלה, מה שמוביל את מבקריה לומר כי על כל מוות אחד שנמנע, מאלף ספורטאים נמנעת ההשתתפות בספורט אותו הם אוהבים. בעיה נוספת היא שהבדיקות המוצעות יקרות, מה שמעלה את השאלה האם הדבר משתלם כלכלית עבור בעיה כה נדירה. "אתה נוטה לקבל תשובות לא נכונות לעיתים, מה שאומר שאתה יכול ליצור חרדה לא הכרחית לגבי התוצאות. יש גם אנשים שנופלים בין הכסאות. אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק אחר מה אנו מחפשים"

קלייר סקווילס שמתה במהלך במרתון לונדוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ