אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

המשחק הרביעי במסגרת אליפות העולם בשחמט בין בוריס גלפנד הישראלי לוישוונאתן אנאנד, אלוף העולם ההודי, הסתיים כמו שלושת קודמיו - בתיקו.  גלפנד, ששיחק היום (שלישי) בכלים הלבנים, ניסה במשך 34 מהלכים לזכות בעדיפות שתוביל לניצחון ראשון בדו קרב, אך נתקל בהגנה טובה של אלוף העולם ולא הצליח לממש את יתרונו המזערי.  ההתמודדות המרתקת בין השניים תתחדש מחרתיים כשהפעם אנאנד ישחק בכלים הלבנים. תוצאת הדו-קרב עומדת כעת על 2-2.

"הארץ" ליווה את המשחק מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה (שניתן עדיין לצפות בהן בצד שמאל של המסך) וכך ימשיך גם בשמונת המשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות ככמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי.

במהלך ההתמודדות הגיעה לגלריה טרטיאקוב לאמנות, שם מתקיים המשחק, שגרירת ישראל ברוסיה, דורית גולנדר. עוזריה שליוו אותה הסבירו שנעדרה מטקס הפתיחה כי ביקרה בבית יתומים.

גלפנד ואנאנד במהלך הדו קרבצילום: אי-אף-פי

התחרות, שמתקיימת בגלריה טרטיאקוב לאמנות, ממשיכה לעורר עניין רב. כ-400 צופים ממלאים באופן קבוע כל פינה באולם, בו משחקים גלפנד ואנאנד מאחורי זכוכית שאינה חדירה לרעשים. במקביל לפרשנות המשחק, שניתנת באוזניות בשפות רוסית ואנגלית, יכולים הצופים לשמוע גם פרשנות ייחודית של בכירי המומחים לאמנות הציור.

בקומה ראשונה ניתנו אתמול הצגות של שחמט סימולטני: שני רבי אמנים מפורסמים, ביניהם גם אלוף רוסיה לשעבר, סרגיי רובלבסקי, שיחק מול כמה עשרות שחמטאים צעירים מצטיינים, שטסו לאירוע במיוחד מאזורי סיביר והמזרח הרחוק. אותם ילדים יישארו במוסקווה כמה ימים ויבקרו כמובן גם בגלריה. בימים הקרובים אמורים להופיע פה גם גארי קספארוב ואנטולי קארפוב, שניים מטובי השחמטאים אי-פעם.

מחר בבית הצילום במוסקווה תיפתח תערוכה של תמונות שחמט, עוד אירוע המעיד על חשיבות המשחק בתרבות הרוסית ודוגמא למינוף הדו קרב לקידום העיר.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת בוריס גלפנד | הדו קרב נמשך - השחמטאי הישראלי כפה תיקו שלישי | תיקו שני בין גלפנד לאנאנד | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ