אליפות השחמט

אנאנד בתום המשחק מול בוריס גלפנד: לא בטוח שדייקתי

אלוף העולם היכה על חטא אחרי תיקו רביעי, אך הבהיר: אני מתייחס לכל משחק בנפרד; בינתיים, ישראל כבר מנצלת האירוע לצורך הסברה

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים47
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

שליש מהדו-קרב בין הישראלי לוישוונאתן אנאנד ההודי, במסגרת אליפות העולם בשחמט, כבר מאחורינו – אך עדיין אין הכרעה. המשחק הרביעי, שנערך היום (שלישי) ובו שיחק גלפנד בכלים הלבנים, – כמו שלושת המשחקים שלפניו. המשחק החמישי יתקיים ביום חמישי הקרוב, בו ישחק הפעם אנאנד בכלים הלבנים.

המשחק היום, שהסתיים אחרי 34 מהלכים (), התפתח בתחילתו באופן דומה למשחק השני, עד שגלפנד ביצע מהלך ממשבת ג2. מדובר במהלך די נדיר, אך לא אחד שהפתיע את אנאנד - שהגיב במהירות ונראה מוכן לכל התפתחות. אחרי מחשבה ארוכה גלפנד בכל זאת הצליח להוביל במעט, והגיע ליתרון בדמות שני רצים. אבל אנאד - אלוף העולם הנוכחי – החליף מלכות וזוג צריחים והצליח להגיע לעמדה בה היתרון של גלפנד היה מזערי. "קארפוב (אלוף העולם לשעבר, א"ש) ודאי היה ממשיך עוד קצת", אמר רב אמן איליה סמירין, "אבל לא בטוח שהיה משיג תוצאה שונה".

גלפנד (משמאל) ואנאנד במשחק השלישי, אתמולצילום: אי-פי

"לא היה רגע קריטי ממשי במשחק", סיכם גלפנד במסיבת עיתונאים לאחר המשחק. "מתחילת המשחק השאלה היתה האם לבן יצליח לקבל יתרון מינימלי - או שלא". במהלך המשחק, רב האמן ההולנדי יאן טימאן חשב שהלבן יוכל לבנות על עדיפות, אבל לטענת גלפנד, סידור הכלים שלו לא היה אידיאלי. בשלב מוקדם של המשחק נוצרה עמדה נדירה ומעט מצחיקה, כאשר כל המשבצות בטור ד' היו תפוסות על ידי כלים של שני הצדדים.

'אני לא בטוח שדייקתי בשלב מסויים", סיכם אנאנד. "אחרי הכל, העדיפות הקלה של הלבן נוטרלה במהרה, אם כי יכולתי להשיג שיוויון באופן משכנע יותר. טרם ניתן להעריך את המצב בדו-קרב - הוא עדיין בשלבי התפתחות". גלפנד הוסיף: "אני כבר אמרתי שהגישה שלי היא להתייחס לכל משחק בנפרד. כך יהיה גם בהמשך".

היום גם ביקרה בתחרות שגרירת ישראל ברוסיה, דורית גולנדר, שלא הגיעה לטקס הפתיחה כיוון שביקרה אז בבית יתומים. נציגי ישראל ניצלו את האירוע על מנת להביא חומרי הסברה רבים על ישראל.

בקרב הצופים שממלאים את האולם ניתן להבחין לעיתים בטיפוסים מעניינים. כך למשל, בסוף השעה השלישית למשחק היום, התיישבה גברת עם ביתה הקטנה, בגיל 7-8, ממש סמוך לזכוכית שמפרידה בין הבימה לאולם. כעבור מספר דקות היא פנתה לביתה והצהירה בקול רם: "מאשה, אין לנו זמן, לכי וקחי מהם חתימות, מיד". את פרץ הצחוק באולם שמעו אולי גם מעבר לזכוכית בולמת הרעשים.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: | | | | | |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ