אליפות העולם בשחמט |

תיקו חמישי בין אנאנד לגלפנד

גלפנד שרד כששיחק במשחק החמישי בכלים השחורים והשיג מקדמה חשובה בקרב על האליפות. עם זאת עליו לזכור שאנאנד מעניש על כל טעות

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

המשחק החמישי במסגרת הדו-קרב בין בוריס גלפנד הישראלי לוישוונאתן אנאנד ההודי  באליפות העולם בשחמט הסתיים היום בתיקו. אתמול, ביום החופש האביבי, נפתחה תערוכת צילומי שחמט, המוצגת במוסקווה כחלק מהאירועים המוקדשים לקרב על התואר העולמי. שלשום הושג התיקו הרביעי בהתמודדות (לחצו לצפייה מהלך אחר מהלך של ההתמודדות עד כה).

הקרב על אליפות העולם מורכב מ-12 משחקים, אלא אם כן אחד השחמטאים יגיע קודם לכן ל-6.5 נקודות (חצי נקודה ניתנת לכל אחד במקרה של שוויון). אם 12 המשחקים יסתיימו בתיקו 6:6, יתקיימו ארבעה משחקי שובר שוויון, בהם יוקצו לכל שחקן 25 דקות, בתוספת 10 שניות לכל מהלך. אם גם המשחקים האלה לא יקבעו את זהות המנצח, ייערכו שני משחקי בזק של חמש דקות לכל יריב בתוספת שלוש שניות לכל מהלך. שוויון בשני המשחקים הללו, יוביל לעוד ארבע סדרות של שני משחקי בזק. אם גם אז לא תוכרע האליפות, תיערך הגרלה שהזוכה בה יהיה רשאי לבחור את צבע הכלים. המשחק בכלים הלבנים יקבל חמש דקות למהלך, והמשחק בכלים השחורים ארבע דקות. אם לא יוכרע המשחק - יוכרז בעל הכלים השחורים כאלוף העולם לשנים 2012-2013.

אחרי יום הפסקה, הדו-קרב בין גלפנד לאנאנד התחדש בנקודה הקריטית ביותר עד כה: לגלפנד יהיה חשוב מאוד להחזיק מעמד בכלים השחורים - כי  את המשחק השישי והשביעי הוא ישחק בלבן ושם עשויה ליפול הכרעה בדו-קרב כולו.

קיימות שתי גישות תיאורטיות בדו-קרב מסוג זה. בובי פישר המנוח חיפש תמיד הפתעה והחליף פתיחות מדי משחק. כך היה ברייקיאוויק, 1972 נגד בוריס ספאסקי. גלפנד ואנאנד מתמידים בינתיים בפתיחה קבועה - גרונפלד (גלפנד) וסלאבית (אנאנד). אלוף העולם רשאי להרגיש מקופח אחרי שהחמיץ זכייה לא מסובכת במשחק השלישי. גלפנד, גם אם נראה כאן נחוש, מוכן ויציב, יהיה חייב להיזהר - 'הנמר ממאדראס' אינו מתחשב בטעויות פעמיים ברציפות.

הרושם מהקשר ההדוק של שחמט ותרבות במדינה הוא אדיר. עשרות צוותי טלוויזיה צילמו את טקס הפתיחה של התערוכה, בו השתתף יועצו של נשיא רוסיה, ארקדי דבורקוביץ'. בתערוכה מוצגים צילומים נדירים של אירועי שחמט מסוף המאה ה-19 ועד היום. ישנה גם תמונה נהדרת של בוריס גלפנד מ-1989, לאחר שזכה בטורניר פאלמה דה מאיורקה וסלל לעצמו את הדרך לנבחרת רוסיה לאולימפיאדה, שם זכה במדליית זהב - כמעט שני עשורים לפני שהוביל את ישראל לשתי מדליות רצופות מכסף וארד.

בוריס דולאטובסקי, צלם יהודי המתמחה בצילומי שחמט, התלונן בראיונות לכלי התקשורת במהלך התערוכה על כל שלא הצליח להנציח במצלמתו הפרטית את רוברט (בובי) פישר, אולי גדול השחמטאים בכל הזמנים. לא הרחק ממנו שני צוותי טלוויזיה מתחרים על קולו של יורי אברבאך בן ה-90, המבוגר מבין רבי האמנים עלי אדמות.

בוריס גלפנד קם וחושב במהלך הדו קרבצילום: אי-אף-פי

מוסקווה מודל 2012 היא עיר מורכבת, לעיתים חצויה, אבל כפי שטוענים המקומיים, היא בשום אופן אינה דומה לשאר המדינה. 75% מסך הכסף ברוסיה נמצא כאן, מספר המיליארדרים גדול יותר מאשר בניו יורק. כמות מכוניות הבנטלי, מאזראטי ולאמבורגיני היא כמעט מסחרית, שלא לדבר על דגמי מרצדס וג'יפים מפוארים - וכולם תקועים לרוב בפקקי ענק. מי שאינו מעוניין לשבת בפקק, מוזמן להידחס אל תוך הרכבת התחתית שכבר מזמן לא עומדת עם במספר העצום של תושבי העיר: 18 מיליון במספר, ובאופן בלתי רשמי - יותר מ-25 מיליון נפש. רבים מהם הגיעו מרפובליקות הקווקאז ומאסיה כדי להתפרנס.

בכביש מתנהלת מלחמה מתמדת בין האזרחים שממהרים לחצות באור אדום ובין הנהגים, המצפצפים על מעברי חצייה. בכל מעבר אל תוך רכבת תחתית ניתן להיתקל בעשרות קיוסקים ובעשרות מהגרים, הרוכשים או מוכרים טלפונים ניידים שהושגו ממקור לא ידוע ובדרך לא ברורה, לרוב לא ממש כשרה. ליד הקיוסקים הללו או השווקים, מאות ואלפי אנשים עם פחית בירה ביד, רובם לא מסתפקים רק בבירה.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב:  גלפנד לא ניצל את הכלים הלבנים: תיקו גם במשחק הרביעי |אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת בוריס גלפנד | הדו קרב נמשך - השחמטאי הישראלי כפה תיקו שלישי | תיקו שני בין גלפנד לאנאנד | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

דיווח טלוויזיוני מחריד קבע שבכל שנה רוסיה מאבדת אנשים רבים בגלל אלכוהוליזם - מכה שהרשויות פשוט אינן יודעות כיצד להילחם בה. לפני שש שנים, בשיחה עם כותב שורות אלה הודה ויאצ'סלאב פטיסוב, בעבר שר הספורט הרוסי ושחקן הוקי קרח אגדי: "או שנבנה מגרשי ספורט או שנצטרך לבנות מרפאות סגורות לטיפול בנרקומנים".

אבל מוסקווה, כאמור, היא אינה רוסיה. קשה שלא להתרשם מיופיים של הקרמלין ומהכנסיות, מהרחובות הרחבים, הנקיים והנוצצים מקידמה. קידמה שמורגשת גם בכל חנות בגדים, ספרים או טכנולוגיה. מיותר כמעט לציין גם את הקונצרטים, ההצגות והמוזיאונים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ