אליפות העולם בשחמט

אנאנד העייף נערך לאתגר כפול

במשחק ה-5 השיג גלפנד תיקו בהליכה לאחר שיריבו שיחק בחוסר ריכוז. כעת נערך המתמודד הישראלי להכרעה בצמד המשחקים הבאים - שאותם יפתח

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

גם שינוי הפתיחה של אלוף העולם בשחמט, וישוונאתן אנאנד מהודו, לא הצליח לקעקע היום (חמישי) את מערך ההגנה ואת ההכנה הביתית של המתמודד מולו, רב האמן הישראלי בוריס גלפנד. מזה שלושה משחקים אנאנד אינו מצליח להשיג יתרון בכלים הלבנים, ועתה יצטרך לעמוד באתגר הבא: שני משחקים רצופים בהם יריבו ישחק הוא בכלים הלבנים וינסה להכריע אותו.

"הארץ" ליווה את המשחק מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה (שניתן עדיין לצפות בהן בצד שמאל של המסך) וכך ימשיך גם במשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות ככמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי. (לחצו לצפייה מהלך אחר מהלך של ההתמודדות עד כה).

המהלך הראשון של אנאנד היום במשחק בגלריית טרטיאקוב לאמנות במוסקווה היה ה2-ה4, כאשר כוונתו ברורה - לקבל עמדה בעלת סיכויים דינמיים ומשחק על "שלוש תוצאות". גלפנד בחר בהגנה סיציליאנית, בווריאנט סבשניקוב, אותו הוא מכיר היטב. ממציא הווריאנט, רב האמן היהודי יבגני סבשניקוב, הגיע לראשונה לאולם המשחקים ונראה מאושר מהכבוד שזיכה אותו רב האמן הישראלי.

השחקן בכלים השחורים מצא דרך לא מסובכת להוריד את רמת הסיכון למינימום כשחיסל את הפרש הלבן בערוגה ד5. יריבו אנאנד שוב נראה כבוי במקצת והודה בסיום שאת המהלך ב3, אשר כפה תיקו באופן מעשי, כלל לא לקח בחשבון ברצינות. כשנשאל במסיבת העיתונאים אחרי המשחק הם היה זה משחקו הקל ביותר בדו-קרב ענה גלפנד - כנראה מתוך צניעות יתרה - "אולי".

וישוואנתן אנאנד באחד המשחקים הקודמים בדו-קרבצילום: אי-פי

עתה, בתוצאה 2.5-2.5, גלפנד ינסה להשיג הכרעה באחד משני המשחקים הקרובים, בהם תעמוד לו זכות המהלך הראשון. המשחק השישי יתקיים מחר, 18 במאי, ב-14.00 לפי שעון ישראל.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב:  תיקו חמישי ברצף בין גלפנד לאנאנד | גלפנד לא ניצל את הכלים הלבנים: תיקו גם במשחק הרביעי |אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת בוריס גלפנד | הדו קרב נמשך - השחמטאי הישראלי כפה תיקו שלישי | תיקו שני בין גלפנד לאנאנד | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

הקרב על אליפות העולם מורכב מ-12 משחקים, אלא אם כן אחד השחמטאים יגיע קודם לכן ל-6.5 נקודות (חצי נקודה ניתנת לכל אחד במקרה של שוויון). אם 12 המשחקים יסתיימו בתיקו 6:6, יתקיימו ארבעה משחקי שובר שוויון, בהם יוקצו לכל שחקן 25 דקות, בתוספת 10 שניות לכל מהלך.

אם גם המשחקים האלה לא יקבעו את זהות המנצח, ייערכו שני משחקי בזק של חמש דקות לכל יריב בתוספת שלוש שניות לכל מהלך. שוויון בשני המשחקים הללו, יוביל לעוד ארבע סדרות של שני משחקי בזק. אם גם אז לא תוכרע האליפות, תיערך הגרלה שהזוכה בה יהיה רשאי לבחור את צבע הכלים. המשחק בכלים הלבנים יקבל חמש דקות למהלך, והמשחק בכלים השחורים ארבע דקות. אם לא יוכרע המשחק - יוכרז בעל הכלים השחורים כאלוף העולם לשנים 2012-2013.

לקראת מחר גוברת הציפייה לקראת ביקורו של אלוף העולם לשעבר גארי קספארוב, אולי השחמטאי הגדול ביותר בכל הזמנים, באולם. ב-14:15 (שעון ישראל) קספארוב יקיים מסיבת עיתונאים ולאחר מכן ישתתף בניתוח המשחק לצד הישראלי איליה סמירין ואלוף רוסיה פטר סבידלר. קספארוב יסיים את ביקורו בתחרות שחמט סימולטנית מול טובי השחמטאים הצעירים של רוסיה, ביניהם אלופי אירופה בקטגוריית הנוער.

קספארוב פועל בשנים האחרונות כאחד מראשי האופוזיציה החוץ-פרלמנטרית ונחשב למתנגד חריף של הנשיא ולדימיר פוטין. בהקשר זו שאלו הכתבים זה את זה בבדיחות הדעת, האם קספארוב יביא בעקבותיו גם את היחידה לפיזור הפגנות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ