תיקו שישי בין בוריס גלפנד לאלוף העולם - ענפים נוספים - הארץ

תיקו שישי בין בוריס גלפנד לאלוף העולם

השחמטאי הישראלי לא הצליח לגבור על וישוואנתן אנאנד במשחק בו לאחר פתיחה מהירה, שני הצדדים האטו את הקצב. הסיבוב הבא, ביום ראשון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

בוריס גלפנד וישוואנתן אנאנד עברו כבר את חצי הדרך, אבל עדיין צמודים זה לזה בדו-קרב צמוד, אך לפחות עד כה, שקט למדי. גם היום (שישי) במשחק מספר שש, בו שיחק גלפנד בכלים הלבנים, לא הושגה הכרעה. (לחצו לצפייה במהלכי המשחק). התיקו היום, השישי ברציפות, מעמיד את התוצאה על 3-3. מחר יהנו השניים מפגרה קצרה. ביום ראשון צפוייה המערכה להתחדש במשחק אותו ישחק גלפנד בכלים הלבנים.

בינתיים אף משחק מהדו-קרב לא יכנס לפנתיאון, למרות ליל המוזיאונים שיצוין מחר בערב ברחבי העולם. גלפנד שינה את דרכו במהלך השישי (מה ג2), אבל אנאנד שוב היה מוכן והקריב במהרה רגלי תמורת יוזמה ופיצוי עמדתי. באופן די נבון הישראלי החזיר את הרגלי, תמורת מיקום כלים טוב יותר מיריבו - אבל עמדה זו הוכנה על ידי אלוף העולם שהצליח לדייק בתמרון המלכה, אותה החליף ברגע הנכון וכפה שוויון מעשי שהוביל לתיקו בדקה ה-29.

ממסי עד לונה צ'מטאיי

"מה-ג2 נוצרה עמדה שלשחור רגלי בודד", אמר גלפנד. כשנשאל האם ציפה להקרבת רגלי מהצד השחור, ענה: "אני יכול או להגיד את האמת או לא להגיב, אז אני בוחר לא להגיב". גלפנד הודה שאנאנד הצליח להשוות על ידי סידרה של מהלכים מאוד מדויקים.

גלפנד ואנאנד, היוםצילום: אי-אף-פי

"בוריס בחר בהמשך נכון, על ידי החזרת רגלי", הגיב אלוף העולם. "רץ בג3 וצריח ב-ד5 היו מסוכנים, אבל אני מרוצה מכמה מסעים עם המלכה - לה6 ואז לג6. אחרי זה הלבן לא יכול היה לשפר עוד את העמדה".

לקראת ההתמודדות מחר של באיירן מינכן וצ'לסי בגמר ליגת האלופות בכדורגל, נשאלו השניים, האם יצפו במשחק. "אני מניח שגלפנד מתעניין יותר ממני בכדורגל", אמר אנאנד. "אבל בהחלט כמה מהעוזרים שלי יצפו באירוע". אנאנד עצמו הוסיף שהוא עצמו משחק טניס.

"לצערי, ברצלונה הפסידה - ואז המוטיבציה שלי ירדה", הגיב גלפנד, אוהד שרוף של אלופת אירופה היוצאת. "אבל אשתדל לראות את המשחק".

את ההצגה היום "גנב" אלוף העולם לשעבר גארי קספארוב, כשאסף למסיבת עיתונאים כ-350 אנשי מדיה. קספארוב שוב עקץ את פיד'א, כשהאשים את נשיא האירגון, קירסאן אילומז'ינוב, בפגיעה בתדמית השחמט העולמי על ידי ביקורים מפוקפקים בלוב אצל קדאפי המנוח ובסוריה אצל אסד ושוב הזכיר ש"הדו-קרב הזה בין אלוף עולם לגיטימי לבין מועמד לגיטימי אינו בשום פנים התמודדות על תואר 'השחמטאי הטוב בעולם'".

"ברור שישנה הכנה טובה של שני הצדדים שמגלים זהירות מובנת בטקטיקת משחק. שיחקתי הרבה נגד אנאנד - וההבדל מפתיע. בעבר הוא היה נוקט בגישה שונה, אגרסיווית יותר.עם זאת, אל תשכחו שבדו-קרב בינינו שמונה משחקים ראשונים הסתיימו בתיקו".

"זהו דו-קרב צמוד ושווה", אמר קספרוב, "אבל ישנו גם משקל לעובדה שגלפנד לא ניצח את אנאנד במשחק קלאסי קרוב ל-20 שנה", אלוף העולם לשעבר לא החמיץ הזדמנות לנגח את השלטון הקיים ברוסיה: "אנחנו עדים כיום לגל הגירה הכי גבוה מרוסיה מאז מהפכת 1917. בעיקר מדובר בדור צעיר ומוכשר שאינו רואה כאן פרספקטיבה לעתידו במשטר הנוכחי", אמר.

קספארוב, היוםצילום: אי-אף-פי

"הארץ" ליווה את המשחק מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה (שניתן עדיין לצפות בהן בצד שמאל של המסך) וכך ימשיך גם בששת המשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות ככמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: אנאנד העייף נערך לאתגר כפולתיקו חמישי ברצף בין גלפנד לאנאנד | גלפנד לא ניצל את הכלים הלבנים: תיקו גם במשחק הרביעי |אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת בוריס גלפנד | הדו קרב נמשך - השחמטאי הישראלי כפה תיקו שלישי | תיקו שני בין גלפנד לאנאנד | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ