בשולי הדו-קרב |

הרוסים זכו באליפות הרובוטים בשחמט

הרובוט הרוסי הביס את הרובוט הגרמני, כשכל אחד מהם ביצע מהלך בתוך 2.5 שניות בממוצע. גלפנד ואנאנד ישובו היום להתמודד כשהתוצאה היא 3-3

שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח "הארץ" למוסקווה

זה היה מרהיב, אך גם קצת מפחיד. על פודיום במרכז הפארק, וכשמסביבם עשרות חובבי שחמט שלא ויתרו גם בגשם, נלחמו שני רובוטים על התואר "אלוף העולם לרובוטים בשחמט בזק". המתחרים היו קוקה מונסטר הגרמני, רובוט במשקל של כ-300 קילוגרם שנראה כמו שילוב בין רובוקופ והדמות שעמדה במרכז הסרט "הזבוב", ומולו צ'סקה, רובוט רוסי במשקל של כ-120 קילוגרם בלבד, שנחשב עדין יותר ממתחרהו אך לא פחות מתוחכם ממנו.

שני הרובוטים מופעלים באמצעות תוכנות על בשחמט. הם מסוגלים לחשב מאות אלפי מהלכי משחק ולבצע אותם על הלוח המשובץ בפרק זמן ממוצע של 2.5 שניות, שנועד בעיקר כדי להניע את הזרוע המכנית. צ'סקה, פרי יצירתו של המהנדס ומאמן השחמט קונסטנטין קוסטניוק, אביה של אלופת העולם לשעבר, אלכסנדרה קוסטניוק, הצליח לגרום ליריב להפסיד שלוש פעמים על זמן וזכה בתואר בתוצאה 0.5-3.5. המנצח זכה בתואר "אלוף העולם האבסולוטי של הרובוטים".

כשעה לפני הדו קרב בין הרובוטים הביס קוקה מונסטר את רב האמן הרוסי ואלוף העולם לשעבר אלכסנדר גרישצ'וק, בתוצאה 4.5-1.5. כעת מתכננים לארגן אליפות שנתית לרובוטים ולפתוח "ליגת על" ליצרני הרובוטים המסחריים, שתיקרא Robo Liga 1 Chess.

אנאנד (מימין) וגלפנד לאחר הדו קרב במוסקווה, שלשום. גלפנד הודה כי יריבו הצליח להשוות באמצעות סדרת מהלכים מדויקים ביותרצילום: אי-אף-פי

אף לא אחד מששת המשחקים שהתקיימו באליפות העולם ייכנס להיסטוריה מבחינת האיכות או המתח. המתמודדים בוריס גלפנד ווישוואנתן אנאנד מצויים רק בחצי הדרך, והיום ישובו ל"זירה" כשגלפנד ישחק בכלים הלבנים. התוצאה היא 3-3 בדו קרב צמוד ופתוח לכל אפשרות.

במשחק שנערך ביום שישי שינה גלפנד את דרכו במהלך השישי, אבל אנאנד שוב נתפס מוכן והקריב במהרה רגלי תמורת יוזמה ופיצוי עמדתי. באופן נבון החזיר הישראלי את הרגלי תמורת מיקום כלים טוב יותר מיריבו. עמדה זו נלקחה בחשבון על ידי אלוף העולם, שהצליח לדייק בתמרון המלכה, אותה החליף ברגע הנכון וכפה שוויון מעשי שהוביל לתיקו בדקה ה-29. "מהג-2 נוצרה עמדה שלשחור רגלי בודד", אמר גלפנד.

גלפנד הודה שאנאנד הצליח להשוות על ידי סדרת מהלכים מדויקים מאוד. "בוריס בחר בהמשך נכון, על ידי החזרת רגלי", הגיב אלוף העולם, "רץ בג-3 וצריח בד-5 היו מסוכנים, אבל אני מרוצה מכמה מסעים עם המלכה, לה-6 ואז לג-6. אחר כך, הלבן לא יכול היה עוד לשפר את העמדה".

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: אנאנד העייף נערך לאתגר כפול תיקו חמישי ברצף בין גלפנד לאנאנד | גלפנד לא ניצל את הכלים הלבנים: תיקו גם במשחק הרביעי |אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת בוריס גלפנד | הדו קרב נמשך - השחמטאי הישראלי כפה תיקו שלישי | תיקו שני בין גלפנד לאנאנד | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ