הישג דרמטי |

בוריס גלפנד שבר שיוויון וניצח במשחק ה-7

בוריס גלפנד הצליח לנצל את הכלים הלבנים ושבר את השיוויון בין השניים לאחר שש תוצאות תיקו. הפעם האחרונה שניצח את ההודי: לפני 19 שנה

שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח "הארץ" למוסקווה

הקרח נשבר באליפות העולם בשחמט: לאחר תצוגה אסטרטגית מעולה, רב האמן הישראלי הצליח לנצח היום (ראשון) במשחק השביעי בדו-קרב על התואר העולמי את האלוף המכהן, וישוונאתן אנאנד, ולעלות ליתרון 3-4, חמישה משחקים לסיום. היה זה גם ניצחונו הראשון של גלפנד על אנאנד בשחמט הקלאסי מזה 19 שנה, המקנה לו סיכוי ריאלי להפוך לאלוף העולם ה-16 בתולדות המשחק. עתה, בחמשת המשחקים שנותרו לסיום הדו-קרב, נשאר לגלפנד לצבור 2.5 נקודות כדי להפוך לאלוף עולם. ().

מתחילת ההתמודדות היה ברור כי היא לא תסתיים בתיקו קצר, כפי שקרה במשחקים הקודמים. גלפנד, ששיחק בכלים הלבנים, שינה את נוסח ההגנה הסלאבית, בה נעזר בכל הפעמים הקודמות, כבר במסע השישי. אנאנד ענה בחידוש תיאורטי (8.פב6), אך לא הצליח לפתור את הבעיה העיקרית בעמדתו - חולשת 'הרץ הלבן' שהיה מוגבל על ידי הכלים שלו ולבסוף הרץ נפל וגרם להפסד במשחק כולו.

אלוף העולם לשעבר אנאטולי קארפוב, מגדולי השחמטאים בכל הזמנים, אמר במהלך המשחק שלמרות שלדעתו אנאנד הוא עדיין המועמד המוביל בדו-קרב, התחרות יכולה להתגלגל לכל כיוון וכי מדובר ביריבים עתירי ניסיון. "קשה לגונן על התואר, הרבה יותר מלזכות בו - אבל לאנאנד יש את השקט הנפשי לעשות זאת", אמר והמליץ על התמודדויות ארוכות יותר של 16 משחקים.

גלפנד ואנאנד במהלך הדו קרב השישיצילום: אי-אף-פי

"ברור שגלפנד מוכן היטב ונמצא בכושר טוב", ציין רב האמן ההונגרי פטר לקו בשיחה עם "הארץ". "עתה מתחיל הדו-קרב האמיתי - אנאנד הוא שחמטאי על ויעשה הכל, כדי להשיג יתרון בכל המשחקים, בהם הוא משחק בלבן, החל ממחר". לקו סבור שמהלך של השחמטאי ההודי (21.פה4) היה אולי בגדר טעות מכרעת, ממנה לא הצליח להתאושש.

"אני לא חושב שזהו הרגע הנכון לדבר על אמוציות", אמר גלפנד במסיבת העיתונאים לאחר ההתמודדות. "אני חושב שהתוכנית האסטרטגית הצליחה: השחור נשאר עם הבעיות הקשורות לרץ הלבן שלו - ולא הצליח לפתור אותם. העמדה נבנתה לצורכי שליטה של שני הפרשים הלבנים, שלבסוף הכריעו את המשחק".

גם היום השחקנים לא עברו את קו 40 המהלכים, אבל הסיום היה יפה מאוד לעין. גלפנד אפשר לאנאנד להכתיר מלכה שלא היתה עוזרת לו בשל איומי מט בלתי נמנעים. אנאנד נכנע במסע ה-38. "אינני יודע עדיין היכן טעיתי, אבל הרגשתי שאני 'שוחה' בעמדה", הודה בסיום אלוף העולם. "בפתיחה ודאי שלא דייקתי, ובוריס הוכיח זאת בדרך הכי יעילה". אנאנד נשאל האם התחיל לקדם את הרגלי באגף המלך מתוך יאוש וענה כי "כשההעמדה רעה, מוסיפים גם מסעים לא טובים. עם רץ כזה הייתי חייב לדייק. כנראה שיחקתי רע, אבל מול משחק עמדתי משובח של גלפנד".

"אחרי מהלך (פא4) שעשיתי בשלבי הפתיחה, מצבו של השחור הפך למאוד לא נעים", סיפר גלפנד. "נכון, בשלב זה הבנתי שהעמדה שלי מאוד לא נוחה מבחינה אסטרטגית", אישר אנאנד במסיבת העיתונאים. "אני העדפתי לקבל עמדה שקטה ובטוחה עם יתרון קטן. אמנם קטן - אך ללא סיכון", הוסיף גלפנד. על השאלה מדוע בשעתיים האחרונות למשחק הפסיק לשתות מהבקבוק הסודי שלו, ענה הישראלי בחיוך: "זה עדיין בגדר סוד".

מחר בשעה 14.00 לפי שעון ישראל יערך בגלריית טרטיאקוב המשחק השמיני בדו-קרב והוא עשוי להיות בעל חשיבות עצומה, בו ינסה אלוף העולם המכהן להפעיל על גלפנד לחץ כביר בכלים הלבנים.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: | | | |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ