בוריס גלפנד באליפות העולם בשחמט: כל הסיבות להיות אופטימיים

כעת כבר ברור כי ההערכות לפיהן "גלפנד לא ינצח אף משחק" היו מופרכות, והתעלמו מהמוטיבציה של הישראלי. אנאנד מחפש כעת ניצחון במשחק ה-8

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

יממה לאחר ניצחונו הראשון של בוריס גלפנד במשחק השביעי באליפות העולם בשחמט, שגיאה קשה של הישראלי גרמה לאלוף המכהן וישוונאתן אנאנד לנצח ולהשוות את המאזן הכללי. לאחר שמונה משחקים, נרשמו שש תוצאות תיקו ושני ניצחונות לכל צד. נותרו עוד ארבעה משחקים להתמודדות.

 "הארץ" ליווה את כל המשחקים מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה, וכך ימשיך גם במשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות ככמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי. (לחצו לצפייה במהלכי המשחק).

יחס ההימורים לפני פתיחת התחרות עמד על 4 ל-1, או אפילו 4.5 ל-1, לטובת האלוף המכהן, כאילו שכחו המומחים שמדובר בשני שחקנים שמכירים אחד את השני באופן כמעט מושלם מכל זווית, גם מבחינה פסיכולוגית. הערכה של רב האמן הבריטי ריימונד קין, לפיה "גלפנד לא ינצח אף משחק", התבססה על פרק זמן של 19 שנה, במהלכן אנאנד לא נוצח על ידי גלפנד ולו פעם אחת, אבל התעלמה לחלוטין מהמוטיבציה האדירה של הישראלי,שציפה לרגע זה כל חייו.

התחזיות התעלמו גם מהעובדה שמערכת העצבים של גלפנד מוגדרת כ"עשויה מברזל" גם על ידי יריביו, יתרון שהיה חסר לאנאנד במשך שנים רבות, עד לתחילת שנות ה-2000. כבר עתה ברור שגלפנד ועוזריו עשו עבודה מצוינת בהכנה לדו-קרב, וזאת מול אחדי מצוותי מומחי התיאוריה הטובים ביותר אי פעם. נכון לעכשיו, באף משחק אנאנד לא הצליח להפתיע את גלפנד. וזה כבר לא עניין של "ברק בעיניים", מול כושרו הבינוני או "המבט הכבוי" של אנאנד.

אתמול התחיל בעצם הדו-קרב האמיתי. האגו הפגוע של "הנמר ממאדראס", כפי שמכנים את אנאד, מבטיח לגלפנד המשחק היום בכלים השחורים לחץ בלתי פוסק, ובאופן מיידי. אנאנד ודאי מרגיש פגוע, ולא בגלל עצם ההפסד. הוא ידיד קרוב של גלפנד וכזה גם יישאר, גם אם יאבד את התואר לטובתו. מה שככל הנראה מטריד את אלוף העולם זו העובדה שבמשחק השביעי הוא "בוטל" מבחינה מקצועית על ידי יריב שהבין את המשחק יותר לעומק.

במסיבת העיתונאים שנערכה אחרי המשחק השישי, נשאלו שני המתמודדים באיזו תמונה מאוצר אמנות הציור הרוסית, המוצגת באופן קבוע בגלריית טרטיאקוב, הם היו בוחרים להציב בביתם, אם היה הדבר אפשרי. בחירתו של אנאנד היתה שקטה, שלווה ומרגיעה - יצירת מופת של איוואן שישקין וקונסטאנטין סבראסוב, "בוקר ביער", בה משחקים גורי דובים. בחירתו של בוריס גלפנד היתה שונה לחלוטין: 'הגל התשיעי' של איוואן אייבאזובסקי.

הגל העצום האמיתי אכן הגיע במשחק השביעי והפר לחלוטין את השקט והשלווה של אלוף העולם, שינסה כבר היום להכריח את גלפנד להתגונן ולהשיב את השיוויון. זמן קצת לפני פתיחת המשחק השמיני ניסו פרשנים לנחש האם יפתח אנאנד ה2-ה4 ו"יסתכן" בפתיחה הרוסית, או בווריאנט סבשניקוב שבהגנה הסיציליאנית, שם קשה ללבן לקבל עדיפות משמעותית, או שמא יחזור ל-ד2-ד4, כדי לבחון האם גלפנד עדיין דבק בהגנת גלפנד, נגדה לא הצליח אנאנד לעשות דבר בפתיחה המשחק הראשון והשלישי.

דרכו של בוריס גלפנד אל התואר העולמי תעבור דרך שבעה מדורי גיהנום- אבל כבר כעת ניתן להבחין בכתר ביום בהיר. ובינתיים, גלפנד מספק לנו את כל הסיבות להיות אופטימיים.

אתמול, במשחק השביעי, ביקר באולם המשחקים, על מדיו הרשמיים, הנספח הצבאי של ישראל ד"ר קובי חביב. חביב, שהגיע מחוזק במשפחתו, מחזיק בדיעה שיש להנהיג לימודי שחמט בבתי הספר על בסיס קבוע, על מנת לשדרג את רמת האינטליגנציה של התלמידים, גם באופן כללי, וגם לקראת הגיוס לצבא.

האם ניצחונו של גלפנד, אם וכאשר, יקרב את ההבנה שמדובר ב"ספורט הלאומי" של ישראל? ספק, אבל תמיד אפשר לקוות, אם כמובן אלי גוטמן לא יפתיע את כולם וכדורגלנינו יצליחו לבסוף לבעוט בכדור לכיוון הנכון.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ