בוריס גלפנד הפסיד במשחק השמיני באליפות העולם בשחמט

שגיאה קשה של הישראלי גרמה לו להפסיד להודי וישוונאתן אנאנד. לאחר 8 משחקים, נרשמו שש תוצאות תיקו וניצחון לכל צד

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

יממה לאחר ניצחונו הראשון של בוריס גלפנד במשחק השביעי באליפות העולם בשחמט, שגיאה קשה של הישראלי הטוען לכתר אפשרה לאלוף המכהן, וישוונאתן אנאנד ההודי, לנצח ולהשוות את המאזן הכללי. לאחר שמונה משחקים, נרשמו שש תוצאות תיקו ושני ניצחונות לכל צד. נותרו עוד ארבעה משחקים להתמודדות.

"הארץ" ליווה את כל המשחקים מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה, וכך ימשיך גם במשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות כמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי. (לחצו לצפייה במהלכי המשחק).

"אני בהלם, איני יודע מה להגיד", פלט דקות אחרי סיום המשחק השמיני, רב אמן איליאס מירין, המפרשן כאן את המשחקים. להלם היו שותפים שאר השחמטאים הבכירים, הצופים והעיתונאים במקום.

הטעות של גלפנד גרמה להפסד מהיר במסע ה-17 ולשיוויון 4:4 בדו קרב על התואר - ארבעה משחקים בלבד לסיום התחרות. היה זה המשחק הקצר ביותר בתולדות אליפויות העולם בשחמט, והשגיאה של גלפנד גם נחשבת לאחת הקשות בתולדות התחרות, לאחר שהובילה להפסד מיידי ללא כל סיכוי לתקן.

"זהו אולי משחק השחמט בכל עוצמתו ואכזריותו", הגיב בסיום רב האמן ההונגרי פטר לקו, אשר נראה המום כמו האחרים – הרבה יותר מגלפנד עצמו. "תארו לעצמכם, אני יושב ומפרשן את העמדה הזו במשך רבע שעה, ואיני מבחין, כמו גם בוריס, בכך שמהלך מלכה ל-ו'6, שהפסיד לגלפנד את המשחק, הוא טעות איומה, מהקשות שנעשו אי פעם. אני מתאר לעצמי את ההרגשה של בוריס, כשהוא הבחין בתגובה המנצחת של היריב. עכשיו נראה כיצד גלפנד יתאושש מהמכה הזו מבחינה פסיכולוגית. קל זה בוודאי לא יהיה, אתה מרגיש קרוב למטרה – ואז חוטף מכה עצמית שכזו. מה שנכון, לבוריס עצבים טובים. אני מאמין שהוא לא יושפע מכך באופן מעשי, למרות שזו מהלומה עבור כל שחקן".

באופן כללי, היה זה משחק משונה. גלפנד נכנס לוריאנט "קאפנגוט", הנקרא על שם מאמנו בעבר, אשר הגיע לכאן מארה"ב כדי לעודד אותו. מהלך פרש לח'5 של גלפנד היה חידוש תיאורטי – עליו ספק אם אנאנד הגיב באופן מדויק. על פי הערכה של שחמטאי צמרת ותוכנות מחשב, עמדתו של גלפנד היתה סבירה – אבל קונצפט המשחק, כפי שהודה הישראלי במסיבת העיתונאים, היה מוטעה. כך למשל, במקום רץ לו'5, היה על גלפנד לשקול ביתר רצינות אחד משני המהלכים הבאים:

מלכה לח5 (שח) או צריח לה8' (שח). במקום הטעות המכרעת מלכה לו'6, גלפנד יכול עוד להסיג את הפרש המותקף לו'6 או לז'7, ולנסות לגונן על עמדה נחותה. אבל לרוע מזלו הוא פשוט לא ראה את המלכודת של הלבן, מלכה בו2 (מהו2).

"פשוט לא ראיתי את מהו2", הודה גלפנד בסיום. "בהקשר לזה, כל הקונצפט של השחור נראה מוטעה והעמדה שקיבלתי בעקבות זאת אינה נעימה".

"אני מצאתי את המהלך מהו2 בצורה די מהירה", אמר אנאנד בעת שיריבו הביט לתקרה. "פרש ח'5 היה מהלך מתגרה, אבל לא קל למצוא תגובה הולמת". לקראת יום חופש נוסף מחר (שלישי) ייתכן שהיתרון הפסיכולוגי עבר לאנאנד, אבל עדיין מדובר בדו-קרב שווה כוחות, שכמעט בוודאות יימשך 12 משחקים – ואולי אף מעבר לכך.

המשחק הבא, התשיעי במספר, יתקיים ביום רביעי, וגלפנד ישחק בכלים הלבנים. אם בתום 12 המשחקים המצב יישאר על כנו תעבור ההתמודדות לשלב הבא: ארבעה משחקי שובר שוויון, בהם יוקצו לכל שחקן 25 דקות, בתוספת 10 שניות לכל מהלך. אם גם המשחקים האלה לא יקבעו את זהות המנצח, ייערכו שני משחקי בזק של חמש דקות לכל יריב בתוספת שלוש שניות לכל מהלך. שוויון בשני המשחקים הללו, יוביל לעוד ארבע סדרות של שני משחקי בזק.

אם גם אז לא תוכרע האליפות, תיערך הגרלה שהזוכה בה יהיה רשאי לבחור את צבע הכלים. המשחק בכלים הלבנים יקבל חמש דקות למהלך, והמשחק בכלים השחורים ארבע דקות. אם לא יוכרע המשחק - יוכרז בעל הכלים השחורים כאלוף העולם לשנים 2012-2013.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ