אליפות אירופה בשחייה

אמרי גניאל קבע שיא ישראלי ועלה לגמר אליפות אירופה

השחיין בן ה-20 קבע את התוצאה הטובה ביותר במוקדמות ה-100 מ' חזה. האיגוד: "הדברים שפורסמו בשמו של ג'ואן קופטי הם דברי הסתה חמורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

הדור החדש בענף השחייה בלט היום עבור הישראלים ביום הראשון של אליפות אירופה בדרבצן בהונגריה. יעקב טומרקין ואמרי גניאל קבעו שיאים ישראלים ועלו לגמרים. גם עמית עברי עלתה לגמר במשחה החימום שלה – 50 מ' פרפר ואילו גיא ברנע ייאלץ לראות את האולימפיאדה בבית.

הפתעת היום, אמרי גניאל בן ה-20, קבע במוקדמות 100 מ' חזה את התוצאה המהירה ביותר – 1:00.26 דקות ושיפר בכך ב-2.30 שניות את השיא הקודם של דני מלניק מלפני שלוש שנים. בחצי הגמר קבע גניאל הצעיר את התוצאה הרביעית בטיבה – 1:01.01 דקות ויתחרה הערב בגמר. כדי להגיע לאולימפיאדה יצטרך גניאל לרדת מ-1:00.79 שניות. אפשרות נוספת היא דרך ועדת חריגים של הוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי, עם סיכוי טוב שיוכל לנסוע ללונדון על תקן ספורטאי צעיר ומבטיח.

אמרי גניאל. אחד מתוך שני הצעירים שכבר נכללו ברשימה המצומצמתצילום: רויטרס

במקצה המוקדמות של משחה ה-100 מ' חזה התחרה גם ג'ואן קופטי, ובעוד גניאל קבע שיא ישראלי, נפסל קופטי בשל תנועת דולפין במים (הזמן שלו לפני הפסילה היה 1:03.45 דקות) ובשל כך איבד את האפשרות להגשים את חלומו הגדול להיות בלונדון 2012.

עוד לפני המשחה טען קופטי ל"ספורט הארץ" כי איגוד השחייה עושה ככל שביכולתו לשים לו רגליים בדרך לחלום הגדול, והכל בשל סכסוך פוליטי הקשור להשתייכותו לאגודת 'ירושלים רבתי', ולא להפועל ירושלים.

הערב פרסם איגוד השחייה תגובה חריפה לדבריו הקשים של השחיין נגד האיגוד: "הדברים שפורסמו בשמו של השחיין ג'ואן קופטי הם דברי הסתה חמורים שאסור לשחיין לומר גם אם הוא נמצא בהשפעת מאמן שזה עיסוקו. בדיעבד ברור שבית הדין של האיגוד צדק כשהחליט לאפשר לקופטי לצאת לאליפות אירופה ללא קריטריון. בכך שם בית הדין סוף למסע ההסתה שהתנהל נגד המאמן הלאומי והועדה המקצועית. התוצאות הן חד משמעיות: קופטי סיים רביעי ואחרון בין הישראלים, מרחק עצום מאמרי גניאל - שתי שניות וחצי! כל מילה וכל הסבר שנתן המאמן הלאומי לבית הדין היו בסלע, אבל אין כמו המציאות כדי לתת תשובה נחרצת למלעיזים ולמשמיצים. האם מישהו עדין מעז להגיד שגניאל מיצג את נבחרת ישראל רק כי הוא מהפועל ירושלים?! האם מישהו עדין טוען שאילו קופטי היה נוסע הוא היה מנצח את הישראלים האחרים בחזה? המסקנות ברורות מתמיד: שחיין שלא קבע קריטריון לא צריך לנסוע".

גיא ברנע, שהחמיץ את הקריטריון האולימפי באליפות העולם בשחייה כשהפסיד בסווים-אוף, סיים במקום ה-17 ולא עלה לגמר היה מצוין במוקדמות כשקבע את התוצאה השנייה בטיבה – 54.44 שניות – ארבע מאיות אטי מהקריטריון האולימפי. בחצי הגמר לא נותרו לו כוחות והוא סיים במקום העשירי ועם זמן של 54.95 שניות שלא מספיק ללונדון.

עוד שחיין שיתחרה בלונדון ב-100 מ' גב הוא יעקב טומרקין שקבע במוקדמות את הזמן המהיר ביותר – 54.22 שניות – שווה לשיא הישראלי מ-2009 של ברנע. טומרקין שהשיג כבר את הכרטיס האולימפי באליפות העולם, סיים עם התוצאה השלישית בטיבה בחצי הגמר כשקבע זמן של 54.26 שניות.

במוקדמות 100 מ' גב שחו גם יהונתן קופלב שקבע את התוצאה הרביעית בטיבה – 54.61 שניות, אבל נותר מחוץ לחצי הגמר בשל העובדה שרק שני השחיינים המהירים מכל מדינה עולים לחצי הגמר. נמרוד שפירא בר אור קבע 55.01 שניות, סיים 12 ולא עלה מאותה סיבה.

גל נבו קבע בבוקר 1:01.95 דקות וסיים במקום ה-22, ירון שגלוב קבע 1:03.34 דקות וסיים 44.

עברי שמנסה להשיג את הקריטריון האולימפי ב-100 מ' פרפר, התחממה עם עלייה לגמר 50 מ' פרפר בזמן של 27.48 שנית שהספיקה למקום שמיני. הגמר של עברי, כמו גם הגמרים של טומרקין וגניאל, יהיו ביום שני בערב.

קופטי בבריכה. "הדברים שפורסמו בשמו של השחיין ג'ואן קופטי הם דברי הסתה חמורים" צילום: אמיל סלמן

אלון מנדל ותום קרמר סיימו במקומות 15 ו-16 בחצי גמר 50 מ' פרפר המהווה עבורם הכנה למשחי הפרפר הארוכים יותר. אבי כהן סיים במקום ה-42 במוקדמות. אנה וולוצ'קוב דורגה במקום ה-22 במשחה 200 מ' גב עם 2:18.18 דקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ