אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

האם המשחק התשיעי שהסתיים בתיקו נוסף עלול להיחשב לפספוס של בוריס גלפנד בקרב על התואר מול ההודי וישוואנתן אנאנד? ספק, מכיוון שראינו את יכולת ההתגוננות של אלוף העולם, גם בתקופה שבה אולי אינו נמצא במיטבו מבחינת כושר המשחק. מדובר בתוצאת התיקו השביעית שמושגת בתחרות בין השניים שכוללת 12 משחקים. "הארץ" ליווה את כל המשחקים עד כה, מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה, וכך ימשיך גם במשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות ככמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי (לחצו לצפייה במהלכי המשחק).

גלפנד קיבל שוב יתרון בכלים הלבנים - סימן מובהק לכך שהכנותיו טרם הדו-קרב ותוך כדי ההתמודדות היו עדיפות על אלה של אנאנד שבחר הפעם לנקוט בהגנת נימצוביץ', אותה הוא אולי מכיר פחות טוב מהישראלי.

גלפנד, שהיה מוכן להתפתחות הזו, קיבל במהרה עדיפות משמעותית של שני רצים, בזמן שאנאנד לא הצליח לשפר את עמדתו. ואולי ברגע החשוב, בו יכול היה להתאפק מהחלטה מכרעת ולעשות מהלך הכנה, גלפנד, אחרי מחשבה של חצי שעה, בחר במהלך ג5 היומרני שתפס את אנאנד מוכן. אלוף העולם הבחין באפשרות די נדירה לבנות סוג של 'מבצר' שאפשר לו, על ידי הקרבת מלכה תמורת צריח, כלי ורגלי, לבנות עמדה כמעט בלתי נגישה.

גלפנד ואנאנד במהלך הדו קרבצילום: אי-אף-פי

לזכותו של גלפנד יאמר שבמשך רוב המשחק הוא ניסה לפרוץ את ה'בונקר', אבל מיומנות ההגנה מצד אנאנד לא אפשרה לישראלי להשיג יותר מתיקו. התוצאה היא 4.5-4.5. במשחק העשירי, שייפתח מחר ב-14:00, יהיה זה אנאנד שישחק בכלים הלבנים. במשחק היום נחצה לראשונה הקו של 40 המהלכים. על התיקו הוסכם במהלך ה-49.

"לבטח התבלבלתי בפתיחה", סיכם אנאנד במסיבת העיתונאים, "קיבלתי עמדה פחות טובה. אצל בוריס היו שני רצים פעילים ומטרתי היתה לגרות את היריב לקדם את הרגלי ל-ג5 - מה שאכן קרה בפועל. אז עלתה שאלה אחרת: לאיזה מבצר בדיוק מבין השלושה האפשריים לשאוף. נראה שבחרתי בנכון. ידעתי שיש לי סיכוי טוב מאוד להינצל, אבל לא היה קל לקבל החלטה. אבל אחרי שגלפנד שיחק ו4 ואני הגבתי ו5 ו-ח5, הרגשתי שאני די בטוח בעמדה. לא ראיתי כיצד בוריס יצליח לפרוץ את ההגנה".

ברגע זה, תוך כדי מסיבת עיתונאים, אנאנד וגלפנד התחילו לנתח בעל פה עמדה מסוימת מתוך המשחק. כשחזרו לעיתונאים, זכות הדיבור עברה לגלפנד: "קיבלתי יתרון יפה בפתיחה ואולי לא הייתי צריך לקבל החלטה מיידית לקדם את הרגלי - אולי א3 היה עדיף במקום, פשוט להגביל את המלכה של שחור. חשבתי שלשחור ייווצרו שתי חולשות, בשני אגפים שונים - ואוכל לנצח". גלפנד העריך שבסיום יכול היה אולי לקדם את הרגלי ל-ז4 בשלב מוקדם יותר.

אלוף העולם ההודי גילה ידע בכדורגל, כשאמר שהוא שיחק הגנה "כמו ריאל מדריד של מוריניו מול ברצלונה (גלפנד) שהחזיק ב'כדור' (ביוזמה). מבצר זה אחת האפשרויות להשיג תוצאה רצויה בשחמט. אינני נהנה ליצור 'מבצרים', אבל אני בהחלט שמח כשזה עוזר לי להשיג תיקו מעמדה נחותה".

בוריס גלפנד עוד הספיק לענות לשאלה, האם נפגע מבחינה פסיכולוגית מההפסד במשחק השביעי. "לפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים", אמר. "זה חלק מהמשחק". המומחים למשחק סוברים בשלב זה כי גלפנד משחק טוב יותר מיריבו לאורך הדו-קרב, ושהתיקו היום היה פספוס רציני מצידו והזדמנות מבוזבזת ליטול הובלה, בדרך די ודאית אל התואר.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ