אליפות העולם בשחמט |

תיקו שמיני לגלפנד מול אנאנד

רב האמן הישראלי שיחק בכלים השחורים וביצע מהלכים מדויקים בהגנה. המאזן הכללי עומד על 5-5. המשחק הבא יתקיים ביום שבת

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

, הטוען הישראלי לכתר אלוף העולם בשחמט, סיים בתיקו את המשחק העשירי, רשם תיקו שמיני בסך הכל ושוויון 5-5 במאזן הכללי מתוך 12 משחקים מול אלוף העולם וישוואנתן אנאנד ההודי. המשחק הבא יתקיים ביום שני הקרוב אז ישחק גלפנד עם הכלים הלבנים.

"הארץ" ליווה את כל המשחקים עד כה, מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה, וכך ימשיך גם במשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות ככמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי ().

גלפנד שיחק מדויק מאוד בהגנה אחרי שפתח עם הכלים השחורים. רב האמן הישראלי ביצע חידוש תיאורטי בפתיחה, מה שמעט הפתיע את אנאנד.

זה כבר הפך לסוג של קלישאה, אולם המשחק העשירי שהחל בגלריית טרטיאקוב הוא משחק קריטי ביותר לכל צד. כעת, לאחר שהסתיים בתיקו, קיימת סבירות גבוהה שגורל הכתר יוכרע בשובר שיוויון, עם שתי "אופציות לבנות" מתוך שלוש. אלוף העולם נחשב בהחלט לפייבוריט לניצחון, אבל עד עתה טרם הוכיח שהוא בנוי בוודאות להכרעתו של גלפנד.

"הדו-קרב הזה אינו מתאים לתחזיות", אמר רב אמן פטר סבידלר, "ברור שאצל אנאנד לא הכל תקין וההפסד במשחק השביעי דחק אותו לפינה. אם כל שמונת המשחקים הראשונים היו מסתיימים בתיקו, הייתי מדבר על שיוויון, אבל עתה אני מגדיר את אנאנד כפייבוריט", אמר.

התחושה שאנאנד ינצח התחזקה אצל רבים לאחר שאיבד אפשרות להשיג הכרעה במשחק התשיעי. לא אצל רב אמן אלכסנדר גרישצ'וק: '"אני חושב שכל זה מוגזם באופן פראי - זה הרי לא אליפות עולם לבנות עד גיל 10. גלפנד, אם לא היה שם מלכה, היה מקבל יתרון. אנאנד, במשחק בו הפסיד, התפרק בתוך כמה מסעים. אני, באופן אישי, מחכה לקרב מרתק, 'עד לכדור האחרון'".

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: | | | |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ