הטוויסט של גלפנד הכה את אנאנד בהלם

האלוף המכהן ניסה מהלך חדשני, אך הישראלי היה מוכן וסיכל אותו במהרה. ביציע כולם תוהים: האם שחמט עוזר לכדורגלנים ומה הקשר שלו לטרור?

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

אם צריך עוד הוכחה לכך שבוריס גלפנד מוכן טוב יותר לדו-קרב על אליפות העולם בשחמט מהאלוף המכהן וישוואנתן אנאנד, היום (חמישי) היא הגיעה. במשחק העשירי - שבעיני רבים נחשב לקריטי - גלפנד נטרל באופן כמעט מיידי את הניסיון של אנאנד לסטות מדרכי התיאוריה המקובלת ולנסות חידוש תיאורטי משמעותי.

אנאנד, ששיחק בכלים הלבנים, ניסה במהלך השלישי רב5 להגיע לעמדה בעלת אופי סגור, שבה העניינים מתפתחים לאט, הנקראת "התקפת רוסולימו". בעמדה זו, שני הפרשים הלבנים יכולים להיות משמעותיים יותר משני הרצים של השחור, שהיה אמור להיות טרוד בהגנה בלתי פוסקת על הרגליים הכפולים בטור ג'.

אבל גלפנד היה מוכן היטב: כבר במסע החמישי, ה5, הוא הכריח את יריבו לאפשר לעמדה לקבל אופי פתוח יותר, ובמסע השמיני ביצע חידוש תיאורטי משמעותי ביותר (ד5) שחייב את הלבן להסכים לחילופי מלכות מידיים והוריד את העדיפות של הלבן עד המינימום האפשרי. מספר מהלכים מדוייקים נוספים באמצע המשחק אפשרו לגלפנד להוריד את המתח ולהציע תיקו. תחילה אלוף העולם סירב להצעה, אבל כעבור מספר מהלכים, כשנוכח לדעת שאין באפשרותו לשפר את המצב, הציע תיקו בעצמו שהתקבל על ידי גלפנד במסע ה-25.

גלפנד (משמאל) ואנאנד, לפני עשרה ימיםצילום: אי-פי

התוצאה כעת היא 5-5. מחר תהיה הפסקה במשחקים, והם יתחדשו בשבת הקרובה כשגלפנד ישחק בכלים הלבנים. המשחק ה-12 יתקיים ביום שני הבא, ה- 28 במאי, ואם גם אחריו יהיה שיוויון בין השניים, ביום רביעי שלאחר מכן יתקיימו ארבעה משחקי שוברי-שיוויון מקוצרים, בהם יוקצו 25 דקות בלבד לכל שחקן. אם גם כאן לא תושג הכרעה, יעברו גלפנד ואנאנד למשחקי בזק – 5 דקות לכל שחקן.

אבל עד אז, צפוי כאן עוד מתח רב. מאות עיתונאים נכחו היום במסיבת העיתונאים ושמעו את אנאנד מגדיר את סדרת החידושים של גלפנד כ"רעיון מעניין". "חשבתי שאצליח ליצור בכל זאת קצת לחץ, אבל אז בוריס שיחק רג4 - מהלך יחיד, אך מאוד מדוייק", אמר אנאנד. "אחרי כן כבר לא יכולתי לחשוב על הדרך להשיג עדיפות מעשית. כל עמדה של שחור היתה מספיקה לתיקו. חשבתי על הרעיון לשחק א3 במקום רא3, אבל לא בדיוק ראיתי כיצד אוכל לקדם את העמדה באגף המלכה".

"תמיד נעים להפתיע במסע החמישי, לא ב-20 ולא ב-40, כפי שקורה במשחקים מלאי תיאוריה", התמוגג גלפנד. "מעניין שבפתיחה, ארבעה מהלכים רצופים, הצלחתי לתקוף את אותו כלי. קיבלנו עמדה, בה שחור עדיין חייב לשחק באופן מדוייק. אולי לקראת סיום, במקום פה4 , לבן יכול היה לנסות צה5 , אבל גם אז נראה לי שהייתי יכול להחזיק את העמדה".
"אין ספק, שחור מחזיק גם אחרי צה5 - הוא בעצמו יכול היה להעביר את הצריח לשורה חמישית", התערב אנאנד. שני הצדדים מסכימים שגם הקרבת "טיב" (צריח כנגד פרש או רץ) בה6, אותה הציעו פרשנים, לא משנה את העמדה והמצב היה קרוב לתיקו. "במקרה כזה אני לא מסתכן בהפסד, גם אם קשה להאמין שניתן לנצח בשחור", הגיב גלפנד.

נתון מסקרן הוא שרק ארבעה משחקים רשמיים על התואר העולמי הסתיימו אי פעם בתיקו: פעמיים של מיכאיל בוטביניק (מול דויד ברונשטיין ו-ואסילי סמיסלוב), פעם אחרת של גארי קספארוב מול אנאטולי קארפוב ופעם נוספת של ולאדימיר קראמניק נגד וסלין טופאלוב (בו הגיעו השניים למשחקים שוברי-שיוויון).

"זהו דו-קרב שנערך באווירה הכי נעימה שאני זוכר", אמר רב האמן האמריקאי מאקס דלוגי. באולם ישב גם אורח יוצא דופן, אנאטולי בישובץ, בעבר מאמן נבחרות הכדורגל של ברית המועצות (ולאחר מכן רוסיה ואוקראינה), אלוף אולימפי באולימפיאדת סיאול ב-1988 כמאמן נבחרת ברה"מ וחובב שחמט מושבע, ברמה סבירה ביותר. "אני זוכר היטב שגם ענקי הדור בכדורגל, כמו סטארוסטין וסבירידוב, אהבו את השחמט וכיבדו מאוד את חשיבות המשחק על פיתוח האישיות של הנוער, כולל כדורגלנים צעירים", אמר בישובץ. "בכל אופן, ברור שלימודי שחמט  משפרים את הבנת היסוד של הכדורגלנים ומאפשרים להם להגיב באופן מהיר ונכון על ההתפתחויות".

במהלך המשחק נשא ההיסטוריון אדוארד ראדזינסקי הרצאה מעניינת ביותר: "שחמט וטרור", שהציגה כיצד השלטונות הטוטאליטריים בעבר השתמשו בשחמט על מנת לקדם אינטרסים פוליטיים. המשחק המותח לא אפשר להעניק להרצאה את מלוא תשומת הלב הראויה.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ