אליפות העולם בשחמט |

התיקו בין בוריס גלפנד ו-וישוואנתן אנאנד שהביא לאנחת רווחה

אנאנד כמעט הצליח להכשיל את גלפנד עם מהלך מפתיע, אך המועמד הישראלי עמד באתגר והשניים הסכימו על תיקו. האם הקרב יוכרע בשחמט מהיר?

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

"תיקו - וטוב שכך". כך נאנח אלכסנדר חוזמן, מאמנו של בוריס גלפנד מזה יותר משני עשורים, בתום המשחק היום (שבת) באליפות העולם בשחמט. גם רוב הצופים והמומחים (לפחות אלה שתומכים בישראלי) חשו הקלה. ההתעניינות בדו-קרב הגיעה היום לשיאה - אלפים עמדו בסבלנות בתור, כדי להיכנס לאולם המשחקים. בתוך האולם עצמו אנשים ממש ישבו אחד על השני, כדי לצפות ברגעי ההכרעה של הדו-קרב.

"הארץ" ליווה את כל המשחקים מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מהאולם במוסקווה, וכך ימשיך גם במשחקים הבאים, בסופם ייקבע אם גלפנד יצליח לעשות את מה שנראה לפני התחרות כמעט בלתי אפשרי, ולזכות בתואר העולמי. (לחצו לצפייה במהלכי המשחק).

היום באולם העיתונאים הופיע לראשונה גם כל צוות העוזרים של גלפנד - חוזמן, רודשטיין, אליינוב וטומאשבסקי - ארבעה רבי אמנים שלהם תפקיד לא מבוטל בהכנתו התיאורטית העדיפה של גלפנד לקראת הדו-קרב.

אך היום היה זה הצוות של אנאנד שהצליח להפתיע, בפרשנות לפתיחת נימצוביץ' שנוסתה כבר במשחק התשיעי. המהלך 8.רד7 שנוסה בעבר על ידי אלוף העולם המנוח, ואסילי סמיסלוב, תפס את גלפנד מעט לא מוכן, וזה שקע במעמדי המחשבה. היתה זו מחשבה עד כדי כך עמוקה, עד שלאנאנד היו באופן קבוע בין 40 דקות לשעה אחת יותר מגלפנד. הישראלי חיפש בעקשנות את הדרך לשפר עמדה, אבל אנאנד היה מדוייק מאוד.

גלפנד ואנאנד שלשוםצילום: Eteri Kublashvili and Vladimir Barsky

בשלב מסויים, כשלגלפנד נותרה כרבע שעה ל-16 מהלכים, התגברו החששות שמא גלפנד עלול להסתבך ואולי להפסיד - מה שהיה שם קץ באופן מעשי לשאיפותיו לתואר. אבל שני רצים טובים ועמדה דינמית סימנו שהמשחק גולש לעוד תיקו - וכך אכן נקבע במסע ה-24.

"אנאנד בחר בהמשך חריג למדי והיה זה רגע חשוב - להחליט מה לעשות במשחק. היו הרבה תוכניות, הרבה דרכים, לא קל היה לקבל החלטה נכונה", אמר גלפנד במסיבת העיתונאים שלאחר המשחק. "המטרה שלי היתה לשים את הרגלי ב-א5, ואולי בשל כך א4 במקום מהלך רו4 היה מדוייק יותר. ברור שאם הייתי מצליח למקם את הרגלים ב-א5 וב-ו3, הלבן היה זוכה לעדיפות גדולה".

שני השחקנים עוד הצליחו להסכים על מספר אפשרויות טקטיות, אותן  ניתחו בעל פה. אנאנד הסביר את הוויתור על שני הרצים שלו ב"החלטה רגעית אינטואיטיבית''. "האם ניסית לנצל את חוסר הזמן של היריב", נשאל אלוף העולם, והשיב: "אם הלבן היה מצליח לממש את תוכניות (רץ בה3, רגלי ב-ו3, רגלי ב-א5), השחור היה סובל לאורך כל המשחק. הצעתי תיקו, מכיוון שראיתי שאחרי ר:א7 מהד2 ואז רג6, העמדה של השחור מאוד סולידית".

כשנשאל גלפנד, האם אינו חושש מטיי-ברייק בשחמט מהיר או שחמט בזק מול היריב, הנחשב "לטוב ביותר בדורו" בתחום זה, ענה: "התוצאות מוכיחות שהוא הכי טוב בכל סוגי השחמט, לא רק בשחמט מקוצר או בזק. לא הספקתי להעמיד את הכלים, כפי שרציתי - אבל צריך להתכונן למשחק הבא".

שני השחמטאים היו תמימי דעים שהדו-קרב ביניהם הוא סיפור הצלחה תקשורתי ומעורר עניין רב בכל מקום, אליו הוא מגיע או משודר באמצעות אינטרנט. "עבורי מדובר בדו-קרב מרתק ביותר, עבורך - אתה תחליט", הגיב אנאנד לשואל. "אין ויכוח שמדובר בסיפור הצלחה כביר, עם כמות עצומה של צפיות באינטרנט", הוסיף גלפנד. "גם מספר הצופים המגיעים מוכיח זאת מעל כל ספק". מבחינתו של אנאנד, גם הדו-קרב הקודם מול הבולגרי וסלין טופאלוב, היה מרתק מאוד, גם אם התנהל בסגנון אחר לגמרי, הרבה יותר הרפתקני.

אנאנד עוד הספיק לענות שבמהלך חודשי הכנה לדו-קרב התאמן במשחקי בזק, אך סירב לאשר שמדובר בהכנה להכרעה אפשרית בדו-קרב. יצויין שלפני שנתיים, בדו-קרב הגנה על התואר בסופיה מול טופאלוב, בתוצאה 5.5-5.5 במשחק הכרעה אנאנד ניצח, אבל בכלים השחורים. הפעם הכלים השחורים יהיו של בוריס גלפנד.

רוב הפרשנים סבורים שסבירות התיקו במשחק ה-12 היא מאוד גבוהה. אז, ב-30 במאי, יערכו משחקי הטיי-ברייק. תחילה, בסידרה של 4 משחקים של 25 דקות לכל שחקן, בתוספת של 10 שניות למהלך, הצדדים ינסו להגיע ל-2.5 נקודות ולזכות בתואר. ואם לא - סדרות של שני משחקים בשחמט-בזק (5 דקות ועוד 3 שניות למהלך). אם 5 סדרות כאלה יסתיימו בתיקו - אזי תגיע 'משחק הזהב' (או 'משחק המוות') - לבן עם 5 דקות, שחור עם 4 דקות ובמקרה של תיקו שחור יוכרז כאלוף. באופן אובייקטיבי, אני מאוד מקווה שלא נגיע לזה.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: תיקו תשיעי בסיבוב ה-11 | הטוויסט של גלפנד הכה את אנאנד בהלם | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ