אליפות העולם בשחמט |

בוריס גלפנד מחפש הכרעה בפעם ה-12

רב האמן הישראלי יתמודד היום בפעם ה-12 מול אנאנד על תואר אלוף העולם. אם המשחק יסתיים בתיקו יעברו השניים לשחק שוברי שיוויון עד להכרעה

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

האם אנו נמצאים ברגע המכריע של ההתמודדות על התואר העולמי בשחמט בין וישוואנתן אנאנד לבוריס גלפנד? מבחינה פורמלית, ודאי. ניצחון של אחד המתמודדים יכתיר אותו כאלוף העולם החדש. אבל מעשית, גדול הסיכוי שהמשחק ה-12 והאחרון בסבב המשחקים "הקלאסי" בין השחמטאי ההודי לשחמטאי הישראלי יסתיים בתיקו, וההכרעה תיפול בשלב שובר השוויון ביום רביעי.

אין זה אומר שאנאנד, שלרשותו עומדים הכלים הלבנים, יוותר בקלות על האפשרות ליטול יוזמה ולהכריע את ההתמודדות כבר היום. אבל לאור כושרו הלקוי של אלוף העולם והשליטה של גלפנד בפתיחות, ניתן להעריך שהצדדים לא יטלו סיכון גבוה מדי. לפיכך, תיקו הוא התוצאה המתבקשת.

לפני שנתיים, בדו-קרב בסופיה בין אנאנד לטוען לכתר, וסלין טופאלוב, היתה התוצאה כמעט זהה לחלוטין לזו של היום: 5.5-5.5 והכלים הלבנים בידיו של רב האמן הבולגרי. טופאלוב ניסה לנצח, אבל הגזים בהערכת עמדה והובס על ידי אנאנד. סבירות שכך יקרה גם היום אינו גבוה. את גורל הכתר העולמי יכריעו עצבי ברזל ומזל, כך סבורים עתה כל הפרשנים הבכירים שנוכחים כאן. "מעולם לא האמנתי שגלפנד ישחק את הווריאנטים בהם בחר לאורך ההתמודדות. ברור לי שהוא מוכן לכל התפתחות", אמר רב האמן הארמני לבון ארוניאן, המדורג שני בעולם.

לגלפנד עצבים חזקים יותר משל אנאנד - על כך אין חולקים. אך מרכיב המזל טרם מומש מבחינתו. על פי רמת ההכנה של הישראלי בפתיחות, הוא יכול להרגיש די בטוח גם במשחקי שובר השוויון הנמשכים 25 דקות כל אחד. לעומת זאת, אם תיגרר האליפות למשחקי בזק (5 דקות כל אחד) לאנאנד תהיה עדיפות. גלפנד, עם כך, עדיין איננו פייבוריט לזכות בתואר אבל הוא כבר לא אנדרדוג מובהק ואולי אפילו לא אנדרדוג בכלל.

כאלפיים איש היו שלשום באולם המשחקים בגלריית טרטיאקוב, המכיל 400 מקומות. המונים יגיעו לשם גם היום בתקווה לראות הכרעה. הם לא יתאכזבו אם הקרב בין אנאנד לגלפנד יימשך בעוד יומיים.

עוד בנושא: סיכום כל המשחקים עד כה | המחשב הרג את היצירתיות של השחמט | בשולי הדו-קרב: הרוסים זכו באליפות הרובוטים | מה עושים במוסקווה בין המשחקים | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ