בוריס גלפנד באליפות העולם בשחמט: גם המשחק המכריע הסתיים בתיקו

אחרי 12 משחקים, שעשרה מהם הסתיימו בתיקו ושניים בניצחון אחד לכל אחד, הקרב על התואר בין גלפנד להודי אנאנד עובר למשחקי שוברי שיוויון מהירים

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

רבי האמן בשחמט בוריס גלפנד ווישוואנתן אנאנד ימשיכו לסדרת משחקי פלייאוף, לאחר שלא התקבלה הכרעה בתום 12 משחקים ביניהם. גם היום (שני) הסתיים המשחק בתיקו - העשירי במספר בהתמודדות. גלפנד, ששיחק בכלים השחורים, הפגין הגנה מצוינת ומדויקת, מול תוכנית חדשה בה בחר אלוף העולם בפתיחה. המשחק הסתיים במסע ה-22, כשלגלפנד נותרו 16 דקות ל-19 מסעים.

זה היה אולי המשחק המעמיק ביותר בדו-קרב כולו - דווקא היום, בהזדמנות האחרונה להכריע את גורל התואר אלוף העולם בשחמט ללא שובר שוויון. תוכנית מבריקה של צוות העוזרים של אנאנד הכריחה את גלפנד לחשוב מעל 40 דקות על המהלך, שהתברר כמכריע. תגובה גאונית של גלפנד (ג4) בתום אותה מחשבה ארוכה כנראה הצילה אותו מהפסד כמעט בלתי נמנע. המוני צופים צבאו על דלתות האולם בו נערך המשחק, ומתח נרשם אפילו בקרב שחקני הצמרת העולמית. בסופו של דבר, עם זאת, נרשם תיקו ב-22 מסעים, במשחק שנראה כמו קרב התשה, למרות שרבים ציפו להמשך "עד המלכים העירומים".

זה היה המשחק הראוי ביותר לדו-קרב על התואר העולמי. קרב בין שני שחקנים גדולים שכלל בו את רוב המרכיבים המקצועיים והפסיכולוגיים של שחמט: הפתעה תיאורטית, תגובה אינטואיטיווית אדירה והבנה לעומק של הדקויות במשחק. אנאנד בחר לשנות את המסעים בהשוואה למפגש התשיעי, שם לא קיבל יתרון. ד3, ב3 ובמיוחד ח4, שהוגדר על ידי גלפנד כ"מסע מבריק", חייבו את הישראלי לשקוע במחשבה עמוקה, בה מצא פתרון, לו לא היה מודע אפילו אלוף העולם ולדימיר קראמניק. גלפנד הקריב רגלי, אבל בתמורה קיבל עדיפות שני רצים כפיצוי הולם וכפה על אנאנד עמדה, בו סיכוייו לניצחון היו לקלושים עד אפסיים. כיאה ל"דו-קרב הג'נטלמנים", הוסכם על תיקו.

גלפנד ואנאנדצילום: אנסטסיה קרלוביץ'

לחצו לצפייה במהלכי המשחק.

שוויון 6-6 בדו-קרב קובע שביום רביעי הקרוב ב-11.00 (לפי שעון ישראל) יחל שלב שובר השוויון. תחילה יתקיימו ארבעה משחקים קצרים, של 25 דקות לכל שחקן, בתוספת של 10 שניות למהלך. אם שלב הזה יסתיים בתיקו 2-2, גלפנד ואנאנד ישחקו שחמט בזק (חמש דקות לכל משחק, בתוספת שלוש שניות למהלך) בסדרות של שני משחקים. אם חמש סדרות כאלה יסתיימו בתוצאה 1-1, תיערך הגרלת "ארמגדון" - משחק הכרעה, בו יקבל לבן חמש דקות למשחק, מול ארבע דקות לשחור - אבל במקרה של תיקו, המתמודד השחור יוכרז כאלוף העולם.

התוצאה 6-6 תשנה גם את חלוקת הפרסים - במקום 60%-40% לטובת המנצח ב-12 משחקים, הפרס בגובה 2.55 מיליון דולר יחולק ביחס 55%-45%. על פי הגרלה שנערכה בסיום המשחק, בשובר שוויון של 25 דקות, גלפנד ישחק בלבן במשחק הראשון והשלישי - אנאנד בשני ורביעי. בין המשחקים תיערך הפסקה בת 10 דקות, במהלכה יוכלו המתמודדים להתייעץ עם עוזריהם.

"נוצרה עמדה מעניינת, הכי יפה שאיכות המשחק אינה נקבעת על פי מספר המהלכים, אלא על פי התוכן", אמר גלפנד בתום המשחק. "אנאנד ביצע חידוש מצוין ואז, אחרי המהלך הנפלא ח4, הייתי חייב לחשוב, כדי למצוא 'תוכנית הישרדות'. ללבן תוכנית ברורה - לבצע הצרחה גדולה ולקדם רגלים באגף המלך. היה זה רגע הכרעה במשחק - הגעתי למסקנה שאני חייב לפעול כדי לאפשר מרחב תמרונים לרצים שלי. אילו הייתי ממתין ולו מסע אחד, יכול להיות שהיה כבר מאוחר מדי".

אנאנד אמר בתגובה כי "לא הייתי ממש מאושר לזכות ברגלי". גלפנד אישר: "נכון, קיבלתי הזדמנות להוציא את הרץ הלבן שלי לחופשי, הייתי שמח להיפטר ממנו בשלב מסוים". אנאנד הסביר מדוע לא המשיך את המשחק כנגד דוחק הזמן, אליו נקלע יריבו: "לשחור היה משחק פשוט. אם היו עוד כמה כלים על הלוח, אולי הייתי ממשיך - אבל ככה לא היה טעם".

הקהל צופה באליפות העולם בשחמטצילום: אנסטסיה קרלוביץ'

שני היריבים נשאלו לגבי סיכוייהם בהמשך, כשהסטטיסטיקה מצביעה על עדיפות ברורה לאנאנד - שמונה ניצחונות מול הפסד בודד במשחק מקוצר (ראפיד) ו-3-0 לאנאנד במשחקי בזק. "אני כאן כדי לשחק שחמט", אמר גלפנד, "שאחרים יעריכו את הסיכויים". אנאנד השיב בנוקשות מפתיעה: "אני יודע לשחק שחמט, לא לעסוק בדברים אחרים. אינני זוכר את התוצאה בינינו". גלפנד לא התלהב מהשאלה, מדוע הוא ויריבו לא מתלהבים ממשחקים ארוכים, כדי לספק הנאה לצופים. "אנחנו כאן משחקים על התואר ולא במטרה לבדר את הצופים", אמר. "ישנם עשרות פרשנים מעולים, אפשר להקשיב לדעתם". ומה בנוגע להכנות לשובר שוויון? "נשב ונראה מה לשנות", אמר אנאנד.

מה דעתם של השחמטאים המובילים בעולם לגבי הסיכויים בהמשך. לדברי ולדימיר קראמניק, בעבר אלוף העולם, "אנאנד בכל סוגי המשחק המקוצר הוא פייבוריט נגד כל שחקן בעולם. זה ה'סוס' שלו, זה המשחק שלו. מנגד, לטובת גלפנד עשויה לשחק עובדה שדווקא את שוברי השוויון הוא משחק יוצא מן הכלל. לדבריו, "אם היו צריכים לשחק דו-קרב ארוך מהמשחקים הקצרים, אנאנד היה נחשב לפייבוריט ענק. אבל גלפנד יכולת יוצאת דופן להתרכז ברגעים הנכונים ושוב - הוא חזק מאוד בשובר שוויון".

רב אמן דמיטרי יאקובנקו אמר כי "גלפנד בטורניר ובדו-קרב הם שני שחמטאים שונים לחלוטין". הוא העריך כי "לאנאנד עלולה להפריע תחושה פנימית שהוא טיפה יותר חזק מיריבו. הרבה דברים ייקבעו, במשחקים 'הלבנים' של גלפנד. אם יקבל עדיפות ויממש אותה, או שיסתבך עם הזמן - יהיה מרתק וצמוד".

שליח "הארץ" למוסקווה, אלי שווידלר, ליווה את כל המשחקים מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מאולם התחרות. הנה סיכום 11 המשחקים שהתקיימו עד כה:

המשחק ה-11: התיקו בין בוריס גלפנד ואנאנד שהביא לאנחת רווחה. אנאנד כמעט הצליח להכשיל את גלפנד עם מהלך מפתיע, אך המועמד הישראלי עמד באתגר והשניים הסכימו על תיקו.

המשחק ה-10: הטוויסט של גלפנד הכה את אנאנד בהלם. האלוף המכהן ניסה מהלך חדשני, אך הישראלי היה מוכן וסיכל אותו במהרה. המשחק הסתיים בתיקו.

המשחק ה-9: תיקו 7 לבוריס גלפנד מול אנאנד. מומחים למשחק טענו כי הישראלי משחק טוב יותר ושהתוצאה הייתה פספוס רציני.

המשחק ה-8: בוריס גלפנד הפסיד לאחר שגיאה קשה. אובדן המלכה עלה לו במשחק, יממה לאחר שניצח את ההודי אנאנד.

המשחק ה-7: הישג דרמטי לגלפנד, ששבר שיוויון וניצח. הוא הצליח לנצל את הכלים הלבנים והשיג ניצחון ראשון לאחר שש תוצאות תיקו. הפעם האחרונה שניצח את ההודי הייתה לפני 19 שנה.

המשחק ה-6: תיקו נוסף בין גלפנד לאנאנד.

המשחק ה-5: לאחר תיקו נוסף, אנאנד נערך לאתגר כפול.

המשחק ה-4: אנאנד מודה: לא בטוח שדייקתי.

המשחק ה-3: אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת גלפנד. במשחק שנגמר בתיקו שיחק הישראלי מהר, ואלוף העולם לא הצליח לנצל את טעויותיו. "היה מסוכן", סיפר גלפנד אחרי המשחק.

המשחק ה-2: תיקו נוסף בין גלפנד לאנאנד.

המשחק ה-1: גלפנד בקרב על אליפות העולם. לאחר חודשים של הכנות, התייצב גלפנד מול אנאנד לפתיחת גמר אליפות העולם בשחמט. המשחק הראשון הסתיים בתיקו

עוד בנושא: המחשב הרג את היצירתיות של השחמט | בשולי הדו-קרב: הרוסים זכו באליפות הרובוטים | מה עושים במוסקווה בין המשחקים | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ