בוריס גלפנד בקרב האחרון של אליפות העולם בשחמט

אלוף העולם ההודי נחשב פייבוריט במשחקים מקוצרים, אלא שלרב האמן הישראלי יש מערכת עצבים איתנה. הדו קרב המרתק מגיע היום לקיצו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפעם זה נגמר. סדרת המשחקים במתכונת מקוצרת שנפתחה הבוקר (רביעי) קבעה כי התואר העולמי נשאר בידי וישוונאתן אנאנד, המחזיק בו חמש שנים ברציפות. השניים עלו לשחק ארבעה משחקים שוברי שוויון קצרים, 25 דקות לכל שחמטאי, עם תוספת של 10 שניות למהלך. בין המשחקים הייתה הפסקה של 10 דקות, בה מותר לשחקן להתייעץ עם צוות עוזריו. (לחצו לצפייה במהלכי המשחק).

בשלבים המוקדמים של המשחק הראשון היה מצבו של אנאנד טוב יותר, והוא היה קרוב לזכייה. אולם שגיאה של האלוף ההודי אפשרה לגלפנד, שלא מצא מסע אופטימלי, לכפות תיקו בכמה מהלכים.

גלפנד, ששיחק בכלים השחורים במשחק השני, הופתע מהפתיחה של אנאנד, אולם לאחר מכן התגונן באופן נהדר, אבל בזבז על זה יותר מדי זמן. בסופו של דבר אנאנד הצליח להשיג עמדת ניצחון.

במשחק המקוצר השלישי, גלפנד איבד סיכויים טובים לנצח, אחרי שקיבל עדיפות גדולה מאוד בפתיחה. אולם נקלע שוב לדוחק זמן, ונאלץ להסתפק בתוצאה שמחייבת אותו לנצח את המשחק הרביעי כשהוא משחק בכלים השחורים. אולם השחמטאי הישראלי לא הצליח להשיג הכרעה.

זוהי הפעם השנייה בסך הכל שדו-קרב על התואר העולמי בשחמט מגיע ל"תוספת זמן". הפעם הקודמת היתה לפני שש שנים, כאשר רב האמן הרוסי ולדימיר קראמניק ועמיתו הבולגרי וסלין טופאלוב סיימו התמודדות רצופת שערוריות בשוויון 6. במשחקים המקוצרים ידו ושכלו של קראמניק היו על העליונה. מעניין שדווקא המפגש בין שני הג'נטלמנים המושלמים, אנאנד וגלפנד, מגיע גם הוא להכרעת ה"טיי-ברייק".

עוצמתו וגאוניותו של אנאנד הם דבר מוכח. התואר העולמי אינו מאפשר אפילו לפקפק בכך. אלא שבדו-קרב הנוכחי גלפנד הוכיח שאינו נופל ממנו בשום מרכיב של "משחק המלכים", ועל פי רמת ההכנה אף עולה על היריב. גלפנד התקדם לקראת ההישג הזה שנים רבות, כשהוא מכונה על ידי עמיתיו למקצוע "פרופסור" ו"אקדמיק", בזכות הידע העצום שלו ועומק ההבנה בשחמט. בדרך לדו-קרב מול אנאנד, גלפנד זכה בגביע העולם (2009), בתחרות המועמדים (2011) ובסך הכל נוצח במשחק אחד ב"שחמט הקלאסי" - הישג נדיר וחריג, המצביע על יציבות. אלמלא טעות נדירה במשחק השמיני, גלפנד היה הופך למלך הרשמי של השחמט העולמי כבר ביום שני.

במידה וסדרת המשחקים הקצרים תסתיים בתיקו, גלפנד ואנאנד יעברו למשחקי בזק (5 דקות לכל יריב, בתוספת של 3 שניות למהלך). מדובר במיני סדרה של שני משחקים, אבל במקרה של תיקו תתקיים סדרה נוספת - עד ל-5 סדרות מקסימום. אם כל הסדרות יסתיימו בשוויון, יופעל חוק ה"ארמאגדון" – "משחק המוות" עבור צד אחד ו"משחק הזהב" עבור הצד השני. על פי הגרלה נפרדת, הלבן יקבל 5 דקות והשחור - 4 דקות, אבל לזכותו תעמוד אפשרות לסיים את המשחק בתיקו - במקרה כזה בעל הכלים השחורים יוכרז כאלוף העולם.

האם מדובר בכלל בדרך הוגנת לסיים כך את הקרב על התואר העולמי? אחרי הדו-קרבות הבלתי נגמרים בתחילת המאה הקודם ו"אפופיוזה" ב-1984, כשנשיא פיד"א, התאחדות השחמט העולמית, דאז, פלורנסיו קאמפומאנס, נאלץ להפסיק את הדו-קרב בין אנאטולי קארפוב לגארי קספארוב אחרי חמישה חודשים ו-48 משחקים, על סף קריסה מנטלית וגופנית של קארפוב, מספר המשחקים הוגבל ל-24 ואז הגיע פירוק פיד"א - אחת הפעולות והיוזמות הכושלות ביותר של קספארוב כשחמטאי.

גלפנד ואנאנד בדו-קרב במוסקווה. יריב עיקש ונחוש צילום: רויטרס

בכל מקרה, דעתו הנוכחית של אנאטולי קארפוב, על כך שמספר המשחקים האידיאליים בדו-קרב הינו 16, כבר לא תשנה דבר. אם היינו מדברים על התמודדות גלפנד-אנאנד לפני ארבע שנים, או אולי אפילו לפני שנתיים, רבים היו שמים את כל רכושם על הימור בעד אלוף העולם. אבל משהו השתנה מאז - מאז הולדת בנו הבכור אקיל, לפני כשנתיים, וההחלטה שלו ושל אשתו ארונה "לשוב למקורות", כפי שהגדיר בפגישה עם כותב שורות אלה בפרנקפורט, בספטמבר אשתקד. אצל אלוף העולם השתנה סדר העדיפויות. כחצי שנה הם נמצאים בצ'נאי (לשעבר מאדראס), עיר הולדתו של אנאנד - זאת אחרי שבמשך עשור וחצי "הנמר ממאדראס" בחר להתגורר סמוך למדריד - ולמרכז העניינים בשחמט העולמי, אירופה.

לא סתם דו-קרב במוסקווה הוגדר עוד לפני תחילתו כ"דו-קרב הג'נטלמנים" של שני אנשים שמייצגים חינוך וסימפטיה בעולם של שאפתנות ואגו מנופח. גלפנד מעולם לא היה מעורב בסכסוך או פרשיה כלשהי בעולם השחמט, למרות שבצעירותו סבל מלא מעט "מקלות בגלגלים" בדרך למעלה. גלפנד השחמטאי הוא אדם שעוזר לסובבים להיות טובים יותר - ראה שתי המדליות (כסף וארד) של נבחרת ישראל בשתי האולימפיאדות האחרונות. שילוב של יציבות מקצועית, עזרה לזולת ואופי חביב. גלי האהדה בישראל לא נוצרו ללא סיבה.

הסטטיסטיקה היבשה אינה מאפשרת, לכאורה, חופש תמרון בהערכות - בשחמט המקוצר, מלבד תוצאו תיקו זמינות, יתרונו של אנאנד על גלפנד עצום (8-1) - ובשחמט בזק גלפנד טרם ניצח את יריבו (3-0) ותמיד תפס בטורנירים מקום מתחת לאלוף העולם המכהן. אבל, ויש כאן אבל גדול, אנאנד ניצח את גלפנד בשחמט בזק לאחרונה ב-2007 ומאז אותה שנה התוצאה בשחמט המקוצר היא 1-1.

בשני המשחקים האחרונים בדו קרב הנוכחי, אנאנד נראה כאילו הצליח להתעורר מתרדמת עמוקה בה היה שקוע לאורך המשחקים. אלה החדשות הפחות טובות לגלפנד. כאשר ההודי בכושר משחק הוא השחמטאי הטוב בתבל בדיוק בסוג המשחקים המקוצרים, כפי שהגדיר זאת אלוף העולם לשעבר, ולדימיר קראמניק. אבל אף אחד מהמומחים כאן אינו מצליח להשתחרר מתחושה שאנאנד מודל-2012 די חושש מגלפנד. אחרת קשה להסביר את ההחלטות שלא לנסות לשחק על ניצחון בשני המשחקים האחרונים - ללא סיכוי ממשי לסכן תיקו..

אי לכך, המוכנות התיאורטית של גלפנד עשויה להכריע דווקא במשחקים המקוצרים - הרי למצוא פיתרון לחידוש על הלוח ב-25 דקות הרבה יותר קשה, מאשר בשעתיים של השחמט הקלאסי. קראמניק משוכנע שרמת הריכוז של גלפנד למשחקי השובר השוויון היא מקסימלית וטובה מזו של אנאנד, ומערכת העצבים של הישראלי איתנה יותר.

האם סוף סוף השחמט הישראלי יזכה לרגעים של נחת? בעצם, האם הוא יזכה, סוף סוף, ליהנות ממעמד של ענף הספורט המוביל בארץ, ללא תחרות מבחינת ההישגים - אולי להוציא את הזהב האולימפי של גל פרידמן וההישגים בג'ודו. מעניין יהיה לראות כיצד פקידי הממשלה, המחליטים על דעת עצמם המוגבלת להפוך את העוסקים בענף למקבצי נדבות, יגיבו לזכייה נכספת בתואר העולמי.

זה יהיה קרב מורט עצבים, של שני שחמטאים גדולים, אשר כל אחד מהם ראוי להיקרא "אלוף העולם". ועוד הערה - ביום שלישי היו כאן במוסקווה חגיגות ממלכתיות לכבוד נבחרת ההוקי קרח של רוסיה, אשר זכתה באליפות העולם, הנערכת מדי שנה. האם, במקרה ובוריס גלפנד יזכה בתואר העולמי, נראה כאן את ראש ממשלת ישראל ב-31 במאי בטקס ההכתרה?

עוד בנושא: סיכום כל המשחקים עד כה | המחשב הרג את היצירתיות של השחמט | בשולי הדו-קרב: הרוסים זכו באליפות הרובוטים | מה עושים במוסקווה בין המשחקים | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ