אנאנד שמר על התואר |

בוריס גלפנד הפסיד באליפות העולם

אחרי מותחן של 12 משחקים, רב האמן הישראלי הפסיד לאלוף העולם ההודי בארבע השנים האחרונות בסדרת משחקים מקוצרים בשובר השוויון בין השניים

שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח "הארץ" למוסקווה

רב האמן הישראלי בוריס גלפנד הפסיד היום (רביעי) בדו קרב מול אלוף העולם, ההודי וישוונאתן אנאנד, שזכה פעם נוספת בתואר אלוף העולם בשחמט. גלפנד הפסיד היום פעם אחת וסיים שלושה משחקים בתיקו בסדרה בת ארבעה משחקים מקוצרים, שהיוו את שובר השוויון במערכה בין השניים, לאחר ש-12 המשחקים הרגילים הסתיימו בלי הכרעה. (לחצו לצפייה במהלכי שובר השוויון ששוחק היום).

בשלבים המוקדמים של המשחק המקוצר הראשון היה מצבו של אנאנד טוב יותר, והוא היה קרוב לזכייה. אולם שגיאה של האלוף ההודי אפשרה לגלפנד, שלא מצא מסע אופטימלי, לכפות תיקו בכמה מהלכים. גלפנד, ששיחק בכלים השחורים במשחק השני, הופתע מהפתיחה של אנאנד, אולם לאחר מכן התגונן באופן נהדר. עם זאת הוא בזבז זמן רב מדי, ובסופו של דבר אנאנד הצליח להשיג ניצחון והתואר החל להתרחק מרב האמן הישראלי.

גלפנד קיבל עדיפות משמעותית בפתיחת המשחק השלישי, אותו שיחק בכלים הלבנים אך נקלע למצוקת זמן ואיבד סיכויים טובים לנצח. בשלב זה היה גלפנד חייב לנצח בכלים השחורים במשחק האחרון בהתמודדות על מנת לכפות סדרה נוספת של משחקי בזק.

גלפנד, לו לא נותר דבר להפסיד ניסה לייצר עמדת ניצחון שתאפשר לו לעשות את הבלתי צפוי אך אלוף העולם ההודי התגונן היטב ושמר על כתרו לאחר ניצחון 1.5-2.5 בשובר השוויון.

זוהי הפעם השנייה בסך הכל שדו-קרב על התואר העולמי בשחמט מגיע ל"תוספת זמן". הפעם הקודמת היתה לפני שש שנים, כאשר רב האמן הרוסי ולדימיר קראמניק ועמיתו הבולגרי וסלין טופאלוב סיימו התמודדות רצופת שערוריות בשוויון 6. במשחקים המקוצרים ידו ושכלו של קראמניק היו על העליונה. מעניין שדווקא המפגש בין שני הג'נטלמנים המושלמים, אנאנד וגלפנד, מגיע גם הוא להכרעת ה"טיי-ברייק".

שליח "הארץ" למוסקווה, אלי שווידלר, ליווה את כל המשחקים מהלך אחר מהלך, בשידור ישיר וגם בהערות ופרשנויות מאולם התחרות. הנה סיכום 12 המשחקים:

המשחק ה-12: גם המשחק המכריע הסתיים בתיקו ושלח את השניים לשובר שיוויון.

המשחק ה-11: התיקו בין בוריס גלפנד ואנאנד שהביא לאנחת רווחה. אנאנד כמעט הצליח להכשיל את גלפנד עם מהלך מפתיע, אך המועמד הישראלי עמד באתגר והשניים הסכימו על תיקו.

המשחק ה-10: הטוויסט של גלפנד הכה את אנאנד בהלם. האלוף המכהן ניסה מהלך חדשני, אך הישראלי היה מוכן וסיכל אותו במהרה. המשחק הסתיים בתיקו.

המשחק ה-9: תיקו 7 לבוריס גלפנד מול אנאנד. מומחים למשחק טענו כי הישראלי משחק טוב יותר ושהתוצאה הייתה פספוס רציני.

המשחק ה-8: בוריס גלפנד הפסיד לאחר שגיאה קשה. אובדן המלכה עלה לו במשחק, יממה לאחר שניצח את ההודי אנאנד.

המשחק ה-7: הישג דרמטי לגלפנד, ששבר שיוויון וניצח. הוא הצליח לנצל את הכלים הלבנים והשיג ניצחון ראשון לאחר שש תוצאות תיקו. הפעם האחרונה שניצח את ההודי הייתה לפני 19 שנה.

המשחק ה-6: תיקו נוסף בין גלפנד לאנאנד.

המשחק ה-5: לאחר תיקו נוסף, אנאנד נערך לאתגר כפול.

המשחק ה-4: אנאנד מודה: לא בטוח שדייקתי.

המשחק ה-3: אלילת המזל והעקשנות שיחקו לטובת גלפנד. במשחק שנגמר בתיקו שיחק הישראלי מהר, ואלוף העולם לא הצליח לנצל את טעויותיו. "היה מסוכן", סיפר גלפנד אחרי המשחק.

המשחק ה-2: תיקו נוסף בין גלפנד לאנאנד.

המשחק ה-1: גלפנד בקרב על אליפות העולם. לאחר חודשים של הכנות, התייצב גלפנד מול אנאנד לפתיחת גמר אליפות העולם בשחמט. המשחק הראשון הסתיים בתיקו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ