אנאנד שמר על התואר |

בוריס גלפנד - סגן אלוף העולם ש"נלחם במקריות כבר 15 שנה"

לאורך השנים האשימו את בוריס גלפנד שהזכייה שלו בתארים היא מקרית. ההתמודדות מול האלוף אנאנד הוכיחה: הוא ראוי. אלי שווידלר מסכם חוויה עוצמתית

שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח "הארץ" למוסקווה

זה יכול היה להיגמר אחרת. אמנם זה הסתיים בסופו של דבר עם לא מעט עצב - אך עם עוד יותר גאווה. בפינת החדר בו התקיימה מסיבת העיתונאים, אשה מיררה בבכי. אשה מבוגרת, שהתברר שהיא רעייתו של מאמנו הראשון של בוריס גלפנד. דווקא נלה, אמו של גלפנד, עמדה בצד והתבוננה בבנה משיב בשלווה על השאלות של מאות העיתונאים, דקות אחדות בלבד לאחר שחלום חייו התנפץ לו לרסיסים. נראה אפילו שהספונסר הראשי של הדו-קרב, ידידו של גלפנד אנדריי פילאטוב, נראה הרבה יותר מדוכא מסגן אלוף העולם.

האהדה לגלפנד כאן במוסקווה היא עצומה. וזאת במקביל לסימפטיה הטבעית כלפי אלוף העולם וישוונאתן אנאנד - אחד האנשים הנחמדים ביותר בשחמט העולמי. היטיב לתאר זאת בשאר קואטלי, רב אמן יליד לבנון המתגורר בצרפת שכתב בירחון אירופי נפוץ כי "'דו-קרב הג'נטלמנים' הצדיק את עצמו לאורך זמן ובאופן מלא".

זו היתה התמודדות שאולי לא התקרבה לקרבות הגדולים דוגמת פישר-ספאסקי או קארפוב-קספארוב, אבל סחבה מדינות שלמות לחוויה שיש מעט הדומות לה. אם מאות אלפי ישראלים עוקבים בשידור חי אחרי קרבות שחמט בחרדה והתלהבות, אם שני צוותים של הטלוויזיה ההודית העבירו את שידורי "מונדיאל השחמט" ליותר מ-110 מיליון צופים, אם מעל 1.5 מיליון גולשים צובאים על האתרים הרוסיים והבלוג הכללי בעיתון "די צייט" הגרמני הביא היום מעל 80 אלף מתעניינים - מה ניתן עוד להוסיף?

מה עוד ניתן להסביר לראשי הממשל וראשי הספורט הישראלי בדבר חשיבותו של שחמט ככלי מחנך, כפי שקבעו פסיכולוגים ואפילו קציני צבא? האם לא כדאי לנסות לחנך כאן דור שמושפע פחות מהצעקנים חסרי האחראיות והטיפוסים המפוקפקים שנעים סביב הכדור העגול, בו אינם משכילים לבעוט בהצלחה מזה 42 שנה? אולי האליפות הזאת תשכנע כי מדובר במעצמת-על בשחמט שאינו ענף ספורט איזוטרי והעתיד צריך לבנות על פי הפוטנציאל. נחכה ונראה, בתקווה כנה לא להתאכזב בפעם נוספת.

זה יכול היה להיגמר אחרת. אבל הפסד בשובר שיוויון לווישי אנאנד, מגדולים השחמטאים שנגעו אי פעם בלוח המשובץ, אינו יכול להיחשב לכישלון. לאורך הדו-קרב כולו גלפנד ודאי שלא נפל מאנאנד, אבל לא רק אלילת המזל הבוגדנית גרמה לכך שהוא לא חוזר לישראל כאלוף העולם ה-16. במשחקים ה-11 וה-12 היה ברור שאנאנד מתחיל להתאושש, להתחזק ולצאת מהמבוכה אליה נקלע מפתיחת הדו-קרב. החידוש של צוות העוזרים של אנאנד במשחק הקלאסי האחרון היה איתות אזהרה לקראת שובר השוויון. גלפנד אמנם ניצל באופן מבריק, אך המסר לא נקלט - מה שעלה לצוות של גלפנד בדוחק-זמן ובהפסד במשחקון השני בשובר השוויון.

"חבל מאוד. גלפנד לא נפל מאנאנד בכלום. ודאי לא בשובר השוויוון", אמר רב האמן הצרפתי ז'ואל לוטייה. דוחק זמן מנע מגלפנד בוודאות לזכות במשחק שובר השיוויון השלישי ולנצל עדיפות ברביעי - אבל, כרגע זה לא אקטואלי. אקטואלית היא התוצאה הסופית, לפיה אנאנד זכה בתואר העולמי וגלפנד נותר סגנו.

אבל לא "הסגן של בר כוכבא". בענף ספורט בו תואר אלוף העולם משתווה לזהב האולימפי עם תוספת (כמו שתי מדליות של גל פרידמן). הישגו של גלפנד חשוב במיוחד למדינה כמו ישראל, בה משום מה כל הישג אינטלקטואלי מתקבל בבוז ו"האח הגדול" נחשב לסמל תרבות והצלחה. "הייתי מודע לתשומת לב שהדו-קרב מעורר בארץ", אמר גלפנד במסיבת העיתונאים המסכמת. "אני מקווה שאחרי שנים של זלזול, נצפה בקפיצה והתקדמות ויבוא עוד מישהו כמוני". אכן, לראות את הכותרות הראשיות בארץ מוקדשות לשחמט ולא לקואליציה או לנושא האיראני - זו חווייה בפני עצמה.

"לדעתי, שיחקתי היטב במשחק השני וקיבלתי פיצוי תמורת רגלי", סיכם גלפנד. "התמודדתי עם המשך מפתיע, אבל כנראה שחלוקת הזמנים שלי לא היתה נכונה. זה גרם לטעיות גסות במשחק השני והשלישי, ברביעי קיבלתי יתרון, אבל הייתי חייב לדייק ולא היה לי זמן לכך".

"קמתי לבוקר מתוח ולא ידעתי למה לצפות וכיצד זה ייגמר", אמר אנאנד. "כל הזמן הייתי במתח וגם עכשיו אני מתוח, גם אם הכל כבר מאחורינו. לא בטוח ששיחקתי נכון במשחק הראשון, בשני הייתי טוב יותר, אבל בוריס היה ראוי לתיקו אלמלא דוחק הזמן. בשלישי הייתי אבוד, אבל היתה עוד דרך להילחם ועשיתי את כל מה שיכולתי. וברביעי גם נאלצתי להילחם על תיקו, מעמדת נחיתות. היה מפתה לשחק על תיקו, אבל באופן אובייקטיבי לבוריס היו סיכויי זכייה טובים".

"זה היה דו-קרב מאוזן", אמר אנאנד ל-350 עיתונאים וכמעט 50 מצלמות. "כל טעות היתה יכולה לעלות ביוקר. היינו שקולים, עד שחטפתי מהלומה במשחק השביעי - ולמזלי, הצלחתי להשוות מייד. היו לנו כמה רעיונות יפים, במיוחד במשחק ה-12 ו-ג4 מבריק מצד בוריס. זה היה דו-קרב מרתק".

"כבר אמרתי שהאסטרטגיה שלי היתה ברורה ופשוטה - ממשחק למשחק", אמר גלפנד. "הצגתי כמה רעיונות חדשים, מצאנו פיתרונות לרעיונות של אנאנד. בעבר אמרו שהזכייה שלי בגביע העולם היתה מקרית. זכייה בתחרות מועמדים - אותו סיפור. אולי גם התוצאה הנוכחית, 6-6 הינה מקרית? אני נלחם במקריות הזאת כבר 15 שנה".

נוכל לנחש שהתשובה לכך ניתנה באופן מוחץ.

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: אנאנד שמר על התואר: גלפנד הפסיד בגמר אליפות העולם | הטוויסט של גלפנד הכה את אנאנד בהלם | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ